Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Abstrakt
Most Medzi je situovaný nad riekou Vltava a prepája dve pražské štvrte Holešovice a Karlín. Stavba je charakteristická piliermi s trojuholníkovými otvormi a svojou hnedo - oranžovou farbou, ktorou vytvára nový charakter miesta.
Projekt prostredníctvom mosta ponúka únik zo súčasného mestského prostredia. Pod mostom, ktorého konštrukcia vytvára jedinečnú atmosféru vzniká krytý verejný priestor s určitým stupňom intimity v kontakte s vodou ako významným prírodným prvkom. Tento priestor medzi umelým a prírodným prostredím nám prostredníctvom tanca, rozhovorov, alkoholu, divadla a rozkoše prináša krásu hedonistického života do našej spoločnosti.
Pre človeka je typická flexibilita a schopnosť prispôsobovať sa vonkajším vplyvom a nečakaným udalostiam. Daný priestor symbolizuje ľudské bytie a ako naše životy tak aj most je schopný prispôsobiť sa okolitým zmenám.
V našom návrhu situovanom v Prahe medzi štvrťami Holešovice a Karlín sa zaoberáme štúdiou mostovej konštrukcie a bytového domu.
Základnou ideou návrhu bolo vytvoriť most, ktorý neslúži len na prechod cez rieku ale aj ako verejný priestor s určitým stupňom intimity v kontakte s vodou ako významným krajinným prvkom v mestskom prostredí. Jedným z najdôležitejších bodov pre nás bolo oddelenie dopravy ako rušivého elementu od pešieho ťahu a plynulé prepojenie holešovickej náplavky s rohanskýho ostrovom.
Najväčšiu silu, intimitu sme videli v priestore pod mostom (medzi priestor), ktorý vytvára špecifickú atmosféru. Rozhranie medzi vnútrajškom a vonkajškom, medzi prírodným a umelým, medzi súkromným a verejným. Využiť samotnú jedinečnosť mostovej konštrukcie a chodcov priblížiť čo najbližšie ku rieke. Tak nám vznikol jeden krytý, kontinuálny priestor vizuálne delený na menšie časti piliérmi mosta.
Most pozostáva z dvoch hlavných častí. Hornej, určenej automobilovej a pešej doprave, ktorá slúži predovšetkým k prechodu z jednej mestskej štvrte do druhej a zo spodnej mostovky, ktorá má predovšetkým pobytovú funkciu. Tvar mosta vychádza zo skladacieho systému spodnej časti, ktorého princíp bol definovaný polohou/uhlom medzi riekou a mostom. Piliere mosta sú navrhnuté rovnobežne s tokom rieky. Mostovka na tieto piliere nie je kolmá ale napája sa pod uhlom 60 stupňov. Most nad riekou obsahuje 5 pilerov, ktoré delia spodnú časť mosta na 5 rovnakých častí. Každá časť pozostáva z ôsmych rovnostranných trojuholníkov zavesených na ôsmych lanách. Jedna strana trojuholníka meria 8,6 metra. Šírka spodnej mostovky je 7,5 metra. Piliere sú prispôsobené skladaniu mosta a z toho dôvodu majú trojuholníkové otvory. Trajektória pohybu lán pri skladaní spodnej časti pozostáva z priamok a kriviek, ktoré spolu vytvárajú kontinuálne vodiace linky. Tvar hornej mostovky je teda definovaný vodiacou linkou skladacieho systému a štruktúrou, ktorú vytvára.
Farebnosť mosta vychádza z funkcie spodnej časti. Hnedá je farbou zmyslov, telesnosti a hedonizmu.
Celkovú atmosféru spodnej časti mosta dotvárajú jednotlivé funkcie, ktoré predstavujú plávajúce pontóny. Každý z pontónov obsahuje určitú funkciu (člnkovanie, kaviareň, čajovňa a divadlo) potrebnú na naplnenie ľudských potrieb a do miesta vlieva život. Pontóny hmotovým prevedením kompozične dopĺňajú čistý tvar mosta, ktorý reprezentujú piliére s trojuholníkovými otvormi a vytvárajú novú identitu miesta.
Dům u mostu
Bytový dům se nachází v Holešovicích na atraktivním místě na břehu Vltavy v bezprostředním sousedství mostu a je koncipován jako celý blok. Jde o pavlačový dům, jehož pavlače obíhají vnitřní obvod bloku kromě severní strany, kde je kvůli osvětlení bytů pavlač orientována do nově vzniklého náměstí.
V parteru se nachází volný prostor k pronájmu obchodníkům a společné prostory k užívání všech obyvatel bloku.
Druhé, třetí a čtvrté podlaží disponují stejnou skladbou bytů v různých variacích, které se odráží na fasádě.
V pátém podlaží jsou velkorysejší byty s velkými terasami utvářejícími členitou střešní krajinu.
Fasády budovy jsou pokryty šedou stěrkovou omítkou a jsou členěné nepravidelně rozmístěnými zapuštěnými balkony.
Fotografie z výstavy:
Podklady: Miroslav Styk, David Lašek, Martin Želiar