Advertorial

Kúpeľne snov - novinky značky hansgrohe

Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...

Veľkoplošné zasklenia od spoločnosti Internorm – maximálna flexibilita

Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.

Myotis - všetko pre Vaše interiéry...

Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.

Dizajn sa spája s prirodzenosťou: nové drevo-hliníkové okno od spoločnosti Internorm

Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...

Méta ekosystém, objekt v kopci - diplomová práca

Témou práce je hľadanie princípov a zákonitostí architektonickej tvorby vzhľadom na prírodné prostredie. V analytickej časti autor skúma vybrané príklady "fundovanej krásnej" architektúry. Rozoberá kompozíciou a samotné rozloženie architektonickej hmoty v krajine, prostredí, a ekosystéme. Zaoberá sa využitím prostredia ako zdroja energie. V syntetickej časti tieto poznatky premieta do návrhu obytného celku ktorý by sa mal stať ekosystémom.
Diela
Red 312.08.2015
7580+3
Méta ekosystém, objekt v kopci - diplomová práca
Autori: Ing. arch. Ondrej KövérSpolupráca: Mgr. art. Martin Uhrík Uhrík (vedúci práce)Návrh: 2014 - 2015Adresa: Fajdberg Rača, Bratislava, SlovenskoPublikované: 12. august 2015

Zadanie diplomovej práce spracúva možnosti výstavby v priestore viníc nad Bratislavskou mestskou časťou Rača vo vinohradníckom hone Fajdberg. Ideovým nástrojom sa stal samotný proces navrhovania, ktorý je rozdelený do troch samostatných častí (kníh) s rovnakým cieľom (hlavnou postavou) a to architektonickým objektom (ekosystémom v kopci) slúžiacim na bývanie.

Prvá časť spracováva postup a genézu návrhu architektúry ako takej do krajiny (prostredia) Výskum je založený na definovaní pojmu krása a jeho definíciách, vnímaní a analýzach realizovaných projektov ich kompozícii na fotografi v samotnom prostredí. Vyhodnotením kompozície a plošných zložiek elementov (architektúra, prostredie pred objektom, prostredie za objektom, obloha) bolo cieľom získať a kvantifikovať postup ako by mala kompozične a objemovo architektúra obklopená prostredím (na zelenej lúke) vyzerať a pôsobiť. Výsledkom analýz je návrh rôznych štruktúr hmôt s rovnakým objemom, ktoré sú následne kompozične a plošne vyhodnotené v prostredí vždy z troch rovnakých bodov (panoramatický pohlaď, príjazdový pohlaď,bod v prostredí medzi hmotami) Všetky pohľady sú komponované, že pozorovaný objekt (centrum štruktúry) je kompozične osadené v princípe zlatého rezu v ráme, ktorý je v pomere 16:9. Z daných variant návrhov som vybral najvhodnejší, s ktorým som naďalej pracoval. Výsledná kompozícia pripomína cestu, ktorá dobre reflektuje morfológiu prostredia.

Druhá časť sa venuje problematike a spôsobom zásobovania objektu energiou potrebnou na prevádzku. Objekt je situovaný na základe výstupov z GIS máp v oblasti s najväčšími solárnymi ziskami 6201-6648 Wh/m2/deň. Táto slnečná energia by sa mala využiť na výrobu elektrickej energie a ohrev vody. Prírodné prostredie ma tiež tendenciu zadržiavať zrážkovú vodu a uchovávať ju ako zdroj živín a energie. Vzhľadom na morfológiu prostredia sa ponúkala možnosť využiť systém prečerpávacích elektrárni, ktoré sú využívané ako zdroj elektrickej energie v časoch keď nie je možne využiť slnečnú energiu. Tak isto recyklácia vody od samotných užívateľov bola zohľadnená ako zdroj vody. Tiež som sa zaoberal otázkou využitia ostrihaných častí vinohradu ako zdroj biomasy, ktorá by bola využívaná ako palivo pre kotol na vykurovanie. Všetky časti systému boli generované vďaka PC podpore na základe objemu hmoty, orientácie, počtu obyvateľov a energetického štandardu budovy.

Tretia čast samotná architektúra navrhovaného objektu je výsledkom optimalizácie prvých dvoch krokov – krásy (kompozícia, vzhľad, osadenie v prostredí) a technológii (prečerpávacie jazerá, spevnená plocha odvádzajúca vodu, solárne zisky, ….) V poslednom kroku vstupujú do návrhu moje vlastné subjektívne pocity (čo považujem za pekne, krasné a funkčné) Na základe vlastných uvážení optimalizujem dispozíciu, priestor a objem.

podklady: Ondrej Kövér

V prílohe nájdete celú prácu v ISSUU.

Poloha diela

Ing. arch. Ondrej Kövér
Vložené
12. august 2015
0
758
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím