Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Vlárska 22
Trnava
V decembri sme predstavili podrobný článok s výsledkami súťaže na architektonický návrh slovenskej expozície na Svetovej výstave Expo 2020 Dubaji. Do súťaže sa zapojilo 17 autorských kolektívov, zvíťazil návrh A B.K.P.Š. (Róbert Bakyta, Martin Kusý ml., Ľubomíra Blašková). Víťazný kolektív a vyhlasovateľ sa však nedohodli na podmienkach ďalšej spolupráce. V zmysle podmienok súťaže začal vyhlasovateľ rokovacie konanie s druhým v poradí. Tentokrát úspešne. Autorom návrhu, ktorý bude Slovensko reprezentovať na Svetovej výstyve v Dubaji 2020, je Architektonické štúdio Atrium. Architekti aktuálne podpísali zmluvu s ministerstvom hospodárstva. Projekt je v procese schvaľovania "concept designu" zo strany EXPO. Čoskoro by mali nasledovať ďalšie fázy...
Pozrite si návrh ateliéru Atrium s ilustráciami Tomáša Boroša:
SEKVENCIA
- priestorový rytmus, ktorý v pravidelných intervaloch zachytáva objemové relácie miesta.
Sekvencie priestoru radikálne pravdivo odhaľujú príbeh miesta. Príbeh, v ktorom sa môžeme prechádzať a stať sa tak súčasťou jeho hry. Priestor definovaný takýmito sekvenciami je oslobodený od všetkej typológie, ťažoby použiteľnosti či krásy. V každom svojom reze mohol byť taký aký je alebo aj hocijaký iný. Priestor, v ktorom ide len o jeho podstatu, hĺbku, jeho dušu, jeho roztečenú hranu, ktorá sa stáča za obzorom. Tento príbeh má svoj protiklad ukrytý sám v sebe, a to hneď za rohom. Pootočením o 90 stupňov sa totiž zo slobody a nekonečnej fantázie stane väzenie. Podstata tejto slobody spočíva v jej uväznení. Presný rytmus vertikálnych stien - tak jednoduchý, triviálny až nudný. Je to druhá strana mince, vďaka ktorej minca naberá na hodnote.
Celé tajomstvo krásy tohto spektra priestorov spočíva medzi týmito dvoma protikladmi. Tá istá stena (membrána) ktorá je vo svojej podstate nekonečne bohatá a zároveň vedome puristicky chudobná. Môžeš sa z nej tešiť aj smútiť zároveň. Môžeš si s ňou užiť sobotnajšiu noc, no aj kráčať v nedeľu ráno do kostola. Ja presne taká ako ty.
Tento priestor je každý meter iný, pri pohľade stranou sa ti celý stráca. Postavili sme fatamorgánu, klam, miesto ktoré sa za 6 mesiacov vyparí.
EXPO 2020
Téma Expo 2020 v Dubaji: Connecting Minds Creating the Future
Téma slovenského pavilónu: MOBILITA
Slovensko a mobilita:
Slovensko má historicky mnoho zásluh na pokroku v oblasti mobility. Nejedná sa len o patenty ako helikoptéra, padák či prvý elektromotor. Nemenej známe sú aj súčasné napredovania v problematike spájania leteckej a cestnej dopravy - Aeromobil. Kedže väčšina našich prevratných patentov je spájaná so vzdušnou mobilitou, rozhodli sme sa tému “oblakov" pretaviť do nášho pavilónu.
Pavilón je navrhnutý ako oblak myšlienok, reprezentujúci plynulý pohyb, ktorý nabáda k zastaveniu sa, nádychu a sneniu. Vďaka ľahkosti materiálov poskytuje oblak nepretržitý pohyb a príležitosť pre návštevníka cestovať len tým, že zdvihne zrak a nechá sa vtiahnuť do jeho útrob. Pri prechádzke po pavilóne sa návštevník cíti obklopený oblakom myšlienok, vnára sa doňho, aby odhalil jeho vrstvy.
Pavilón zároveň stavia na dualite jemnosti a pohybe myšlienok a ich tekutosti, ktoré sú starostlivo ponúknuté návštevníkovi vo forme oblaku myšlienok reprezentujúcom dušu našej krajiny, a na stabilite a istote obrysov, ktorá stvárňuje dedičstvo bohatej a autentickej kultúry a prírody, ktorá tvorí srdce Slovenska. Táto štruktúra je zhotovená z vrstvenia textúr obohatených o motív slovenských vzorov, ktoré symbolizujú mnohoraké aspekty našej krajiny. Po zotmení sa na vrstvách rozpúta farebná hra svetiel prezentujúca diverzitu krajiny, jej jas a osvietenosť.
Architektonický návrh bol koncipovaný tak, aby presne zodpovedal rozpočtovým požiadavkám, ktoré boli oznámené, aby sa prispôsobili realizovateľnosti. Už v tejto fáze sme pristúpili k návrhu pragmaticky a radili sme sa so stavebnými spoločnosťami a konzultantmi v Dubaji, ktorí sa už podieľali na stavebných projektoch pre Expo, aby porovnali projekt podla návrhových a dodacích usmernení spoločnosti Expo 2020 Dubaj, ako aj ich skúseností s predošlými realizáciami.
Konštrukčné riešenie
Pavilón stavia na racionálnej, mobilnej, modulárnej, kontajnerovej architektúre, ktorá je v ktoromkoľvek okamihu pripravená na prevoz a montáž a zároveň reflektuje samotnú tému mobility.
V rámci modulu sú umiestnené ľahké transparentné textílie, ktoré sú kotvené na streche pavilónu a po jeho bokoch subtílnymi oceľovými lankami, aby sa zabezpečila ich stabilita aj v prípade zhoršených poveternostných podmienok. V prípade extrémnych podmienok (napríklad púštna búrka) je možné látky zrolovať smerom nahor.
Ako samotný oblak, tak aj náš pavilón sa po skončení EXPO 2020 vyparí. Navrhnuté z ľahko odnímateľných modulov a materiálov šetrných k životnému prostrediu sa na konci expozície pavilón rozoberie, aby mohol byť znovu použitý na inom mieste.
Predložený projekt bol navrhnutý tak, aby zabezpečil rôzne výhody z hľadiska logistických riešení prepravy materiálov, dostupnosti zdrojov, ktoré sú už k dispozícii v Dubaji, špecifických podmienok počas fázy výstavby a v neposlednom rade jasnej stratégie v prípade jeho opätovného využitia.
Dispozičné riešenie
Pavilón je rozdelený na exteriér (Slovenské nádvorie) reprezentujúci fantáziu a interiér, ktorý stavia na racionalite slovenských nápadov a výrobkov (Made in Slovakia). Slovenské nádvorie nabáda návštevníkov na kontemplatívnu prehliadku. Tu "čakanie" znamená pohyb a dialóg s priestorom. Toto je ústredné miesto, kde sa svet stretáva s našou krajinou. Tam, kde skúsenosti pokračujú, a prehliadka začína.
Pódium, umiestnené v srdci cesty na promenáde bude hostiť vystúpenia, ktoré pobavia návštevníkov nielen počas čakania. Či už pohyby pavilónu, alebo samotná choreografia, na nádvorí je vždy čo pozorovať. Návštevník sa cez mrak myšlienok a aktivity na nádvorí dostáva do foyer. Tu sa nachádza infopult s detským kútikom a obchodom.
Vybraný návštevníci a VIP hostia sa dostávajú na 2., resp. 3. NP vlastným schodiskom, ktoré mizne v oblaku myšlienok, aby sa znova objavili v reštaurácii a konferenčných miestnostiach na 2.NP, či v kanceláriách na 3.NP. Na konci pavilónu sú situované technické miestnosti a sklady spolu s technickým a zásobovacím schodiskom a výťahom, ktorý zároveň spĺňa funkciu zadného diskrétneho VIP vchodu.
Návrh pavilónu má za cieľ predstaviť logický, rozumný a elegantný prístup z hľadiska zážitku návštevníkov, a to predovšetkým minimalizáciou problémov pri čakaní pred vstupom, pričom zároveň ponúka pekné a pútavé riešenie na zabezpečenie tienenia a ochrany pred slnkom a teplom a to aj formou rozprašovania vodnej pary, ktorá dopĺňa ilúziu oblaku. V neposlednom rade navrhované rozloženie oblasti má za cieľ ponúknuť maximálnu flexibilitu, a to najmä v "dočasnej" výstavnej časti pavilónu, využívajúc najužitočnejšie riešenia, ktoré ponúkajú technológie na trhu v Dubaji.
Materiálové riešenie
Väčšina navrhnutých materiálov bola vybraná tak, aby vytvorila riešenia, ktoré sú veľmi rýchle na inštaláciu a s minimálnym vplyvom na životné prostredie (čím sa zabezpečí najvyšší možný prístup Slovenska k udržateľnosti), zatiaľ čo predstavuje obdivuhodnú bohatosť slovenskej kultúry vo všetkých aspektoch života.
Gro konceptu tvorí mrak myšlienok, ktorý je stvárnený priehľadnými látkami, ktoré symbolizujú dočasnosť a pohyb myšlienok. Kovová modulárna kontajnerová konštrukcia je symbolom pevného základu a praxe. Tieto materiály je možné jednoducho prepraviť zo Slovenska, respektíve ľahko obstarať v regióne GCC a v Dubaji. Javia sa teda ako najlepšia voľba z hľadiska stratégie nákladov a minimalizujú nepredvídateľné okolnosti, čo vedie k prístupu založenému na inteligentnom praktickom prístupe, ktorý pomôže slovenským zainteresovaným stranám zabezpečiť a chrániť zvyšok financií potrebných pre všetky ostatné úlohy účasti Slovenska na Expo 2020 v Dubaji.
Podklady: Tomáš Boroš, Architektonické štúdio Atrium