Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Vlárska 22
Trnava
Tak ako pri dvojici experimentálnych domov v areáli golfového rezortu (dom ”A” bol nominovaný na cenu ARCH), ani v Žiline sa architekti z ateliéru Endorfine nedržia zaužívaných archetypov a dispozičných schém. Hľadajú alternatívy k tradičným formám a prevádzke. Nie však samoúčelne. Východiskom bola v tomto prípade úzka parcela a blízkosť susedných objektov. Architekti sa rozhodli “pootočiť” dispozíciu voči vonkajšej obálke domu o 45 stupňov. Následne perforovali kompaktný objem rešpektujúci uličnú čiaru “véčkovými” zárezmi. Výsledok? Dostatočné presvetlenie a výhľady z interiéru bez výrazného obmedzenia súkromia. Zväčšenie odstupových vzdialeností presklenia od hranice pozemku. Na prvý pohľad neobvyklé architektonické riešenie vychádza z priestorovej logiky.
Koncept
Pozemok sa nachádza neďaleko centra Žiliny, v kompaktnej zástavbe rodinných domov. “Základom architektonického konceptu je vytvorenie intimity a odstupu v relatívne intenzívnej zástavbe a zároveň zachovanie žiadaného kontaktu s okolím a susedmi”, vysvetľujú architekti.
Charakteristickým prvkom vily X je otočenie dispozície o 45° vzhľadom na ulicu a uličnú čiaru. Dom súčasne rešpektuje geometriu parcely a orientáciu okolitých objektov. Rozmermi nevyčnieva zo štandardu štvrte. "Otočená dispozícia mení prístup k vnímaniu stavby a okolia, umožňuje správnu orientáciu miestností vzhľadom na pohyb slnka počas dňa,” približujú autori prednosti zvoleného konceptu.
Stavebné otvory sú umiestnené len v materiálovo a farebne odlíšených výsekoch. “Podporujú intimitu, predlžujú výhľady a zväčšujú odstupy. Človek nepozerá z miestnosti kolmo na protiľahlú fasádu, ale vníma ju z uhla," vysvetľujú ďalej architekti a pokračujú: "Výraz perforovaného monobloku reprezentuje pôvodný zámer začleniť vilu do okolitého kontextu. Výrazové prostriedky sú striedme, prispôsobené účelu."
Predsadená fasáda je vo výsekoch farebne odlíšená od hrubej omietky použitej na základnom kvádri. Výseky sú medzi poschodiami navzájom posunuté. Vytvárajú prekrytia vchodov a terás, otvárajú priehľady. Vznikajú "zátišia" s vlastným výrazom.
Dispozícia vpísaná do kompaktnej vonkajšej obálky je sústredená okolo jadra, ktoré definuje schodisko a otvorený krb. Otvorený obytný priestor prepája funkcie domu. Izby sú v kontakte s dianím, ale zároveň si udržujú odstup. Dispozícia je napriek neobvyklému princípu prehľadná a ľahko čitateľná.
Hlavný vstup do domu aj vjazd do garáže je situovaný na severovýchodnej strane. V garáži je priestor pre jedno auto a technické vybavenie domu. Zo závetria krytého presahom druhého podlažia sa vchádza do zádveria. Odtiaľ priamo do centrálneho obytného priestoru, v ktorom je zjednotená obývacia izba, jedáleň, kuchyňa a schodisko. Z kuchyne je možné prejsť do komory a ďalej do garáže. Obývacia časť je prepojená s druhým nadzemným podlažím prostredníctvom otvorenej galérie. Z centrálnej chodby je prístupná hosťovská izba, WC a kúpeľňa so saunou. Sauna má kontakt s exteriérom, kde je umiestnená aj vyhrievaná drevená kaďa.
Na poschodí sú dve detské izby s kúpeľňou a samostatným WC, práčovňa, pracovňa orientovaná do galérie (z ktorej je možné sledovať dianie v celom dome) a rodičovská spálňa s vlastnou kúpeľňou a šatníkom.
Konštrukčné a materiálové riešenie
Hrubá stavba je realizovaná z keramických tvárnic v kombinácií so železobetónovými konštrukciami. Stĺpy v mieste presklenej steny obývacej časti prízemia sú oceľové.
Fasádu tvorí kombinácia kontaktného zatepľovacieho systému (biela omietka) a odvetraného fasádneho systému z vláknocementových dosiek EQUITONE [tectiva] použitého vo výsekoch.
Podklady: Endorfine