Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Necelých sto metrov po odbočení smerom na Prosiek z cesty č. 2213, ktorá vedie pozdĺž pravého brehu Liptovskej Mary, míňame značku označujúcu začiatok obce. Po oboch stranách cesty sa rozvíja nová, nekoordinovaná zástavba. Pozornému oku v tomto kontexte neuniknú jednoduché línie prízemnej drevostavby, vyčnievajúcej spoza nízkeho gabiónového plota. K domu prislúcha rozmerná podlhovastá parcela, vedúca od cesty až po potok a hustá zeleň na jej východnej strane. Víkendový dom si drží odstup od cesty. Je posunutý zhruba do polovice pozemku a prisadený k prístupovej komunikácii, ktorá vedie pozdĺž jeho severnej hranice.
Rodinný dom so štvorcovým pôdorysom má vonkajšie rozmery 10,5 x 10,5 m. Do kompaktnej kubickej hmoty je z južnej a západnej strany zarezaná užšia, krytá terasa. Na prvý pohľad je zrejmé odsadenie domu od terénu. Objekt nestojí na klasických základoch, ale je kotvený na betónových pätkách. Obytná plocha je zdvihnutá o viac ako pol metra nad úroveň záhrady. Architekt týmto spôsobom vyriešil problém s vysokou hladinou spodnej vody a rizikom blízkosti vodného toku.
Montovaný oceľový nosný rám s modulom 3750 x 3750 mm, založený na betónových pätkách, Martin Bobák kombinuje s drevenou trámovou konštrukciou strechy a stĺpikovou konštrukciou stien. Pohľadovú vrstvu zo strany exteriéru tvorí horizontálny drevený obklad fasády. Dopĺňajú ho rozmerné sklenené výplne, osadené do čiernych hliníkových rámov. Sendvičová obvodová konštrukcia je zateplená minerálnou vlnou.
Dispozícia a prevádzka
Do domu sa vstupuje zo “zadnej” - východnej strany, cez nekrytú terasu. Vchádzame do zádveria, ktoré je od obytnej časti oddelené jedinou pevnou priečkou v rámci pôdorysu. Otvorený vnútorný priestor sa rozvíja okolo vostavby, ktorá integruje hygienické zázemie, krbové teleso a kuchynskú linku. Konštrukcia krbového telesa je využitá ako akumulačná stena.
“Koncepcia jednopodlažného domu s otvorenou dispozíciou ide v tendenciách minimalistickej, nízkonákladovej architektúry. Denná časť je orientovaná na juhovýchod, nočná na juhozápad. Zádverie sprístupňuje komunikačný priestor nadväzujúci na kuchyňu. Chodbová časť sprístupňuje kúpeľňu s WC a priestor na spanie. Obývací priestor je funkčne rozdelený na sedaciu a kuchynskú časť. Vnútorný priestor je podľa potreby variabilne deliteľný posuvnými interiérovými stenami,” opisuje architektonický koncept Martin Bobák.
Z preplávajúceho otvoreného priestoru je tak možné podľa potreby odčleniť spálňu, obývačku, alebo jedáleň. Aj z obývacej časti sa tak po uzatvorení môže stať priestor na spanie s vlastným súkromím.
Interiér
Materiály použité v exteriéri plynulo prechádzajú do vnútra domu. Na exteriérový drevený obklad v interiéri nadväzujú povrchy podláh a stropov. Čierna farba okenných rámov sa objavuje na viacerých nábytkových prvkoch a obkladoch v kúpeľni. Neutrálne pozadie pre zariadenie interiéru tvoria biele vnútorné omietky.
Podklady: Martin Bobák, B.STUDIO