Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
24. júna, tesne pred pol siedmou večer, sa okresmi Hodonín a Břeclav prehnalo tornádo, ktoré zasiahlo sedem obcí Juhomoravského kraja. V zasiahnutých sídlach zničilo desiatky domov a verejných stavieb. Polícia potvrdila 6 obetí. Už tri dni na to založil architekt Jiří Lev iniciatívu Architekti Pro Bono, ktorú zastrešila Česká komora architektov. Obyvatelia postihnutých obcí dostali možnosť kontaktovať prostredníctvom adresára členské ateliéry, ktoré následne vyhodnotia situáciu a preskúmajú možnosti pomoci - v závislosti od konkrétnych okolností a rozsahu dostupnej pro bono asistencie. Od jednoduchej rady, až po kompletné architektonické služby…. Do iniciatívy sa doteraz zapojilo 78 ateliérov.
S pomocou neváhal ani ateliér NOMA, v ktorom pracujú českí a slovenskí architekti. Prostredníctvom projektu Architekti Pro Bono ich oslovila pani Husáková. “Tornádo zničilo jej mamičke dom v Hruškách a hľadala architektov pre návrh nového,” vysvetľuje architektka Eva Prcinová a pokračuje: “Našim spoločným cieľom bolo navrhnúť skromný dom pre ženu v zrelom veku a príležitostné návštevy rodiny, predovšetkým vnúčat.”
Návrh podľa slov architektov vychádza z princípov tradičných českých a moravských domov. Zapustený a krytý vstup z ulice sprístupňuje skromne riešenú nočnú časť domu s drevenou podlahou a stropom. Dennú zónu na juhozápade tvorí prevýšený priestor obývačky a kuchyne, otvorený do krovu.
Všetky izby sú prepojené so záhradou cez vysoké francúzske okná, ktoré v lete tienia posuvné okenice a pergola.
Tradičné materiály - červená keramická škridla, biele omietky a drevené okná - odkazujú na zničenú stavbu. Nový dom nekopíruje ten pôvodný, ale snaží sa prostredníctvom známych prvkov prinavrátiť atmosféru chýbajúceho domova.
“Ako architekti vnímame projekt ako príležitosť, pri ktorej sa môžeme spojiť s ľuďmi, ktorí by pravdepodobne inak služby architekta nevyužili a môžeme tak ukázať, aká môže byť úloha architekta v spoločnosti. Dokážeme projekt naplánovať tak, aby sme sa vošli do skromného rozpočtu klienta a na základe požiadaviek rodín tvoríme priestor, kde se budú znovu cítiť ako doma a v bezpečí. Pre dom v obci Hrušky sa aktuálne pracuje na stavebnom povolení, vo vzniknutej situácii je potrebné reagovať rýchlo. Radi by sme inšpirovali aj slovenské ateliéry, ktoré sa sa do projektu môžu zapojiť tiež," dopĺňa na záver architektka Eva Prcinová z Ateliéru NOMA.
Návrh a podklady: NOMA