Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Zadaním je vytvoriť na problematickom pozemku rodinný dom, nie príliš veľký ale ani malý, výhľadovo pre mladú štvorčlennú rodinu, ktorý by dočasne vhodne fungoval len pre klienta bez detí. Obývacia izba, hala ideálne vyššej svetlej výšky spojená s kuchyňou. Spálňa, dve detské izby, bez pracovne. Jedna detská izba bude v prípade potreby fungovať ako dočasná hosťovská. Sklad na bicykle, lyže a množstvo ďalších vecí. Pivnica s integrovanou kotolňou a práčovňou. Garáž nie je potrebná, stačí prístrešok.
Prológ
Záhrada, orechy, tieň, bytovky. Vysoké stromy, vysoké bytovky. Chodník. Nulový výhľad, vysoké slnko. Centrum mesta a záhrada.
Zaujímavá parcela s veľkým množstvom podnetov, hlavne negatívnych. Najväčším je obrovská bytovka, 22 metrov vysoká stena s oknami a balkónmi len 6 metrov od parcely. Veľký hendikep. Okrem obmedzeného súkromia aj výrazne tieni, je priamo na juh od parcely. Ale tie stromy, záhrada je fantasticky zalesnená vzrastlými starými orechmi. Stromy tvoria prirodzenú bariéru vytvárajúcu pre bývanie potrebné súkromie. Zelená bariéra je niekedy až príliš hustá, neprepustí ani veľa slnka. V lete, v zime je to iné, bariéra sa stráca. Vtedy zase nízke slnko nepustia blízke bytovky.
Opodiaľ je ďalšia bytovka, 5 poschodí s oknami otočenými priamo do záhrady. Ešteže sú tu tie stromy, navyše na tejto strane záhrady sú tesne za oplotením ďalšie stromy zosilňujúce zelenú bariéru. Pre zabezpečenie súkromia bude nevyhnutné tieto stromy zachovať, ak nie posilniť. Aj za cenu tienenia pred slnkom.
V ďalšom susedstve sú rodinné domy, jeden na východe a jeden na severe. Obidva sú vyššie položené ako je predmetná záhrada. Východný sused je dobre odclonený hustou vysokou zeleňou. Každopádne v dvoch rodinných domoch žijú dve rodiny, v dvoch bytovkách násobne viac nežiadúcich pozorovateľov. Na západe potom priamo susedí s objektom malej administratívnej budovy, ešteže je to firma majiteľa záhrady a budúceho domu v nej.
Záhrada leží vo vnútrobloku medzi dvomi frekventovanými ulicami. Pri parcele je chodník prepájajúci tieto ulice. Niekedy ľudoprázdny, inokedy frekventovaný, každopádne je priamo nalepený na hranicu záhrady.
Ale je to v centre mesta, 5 minút od námestia. Hustá záhrada.
Všetky obmedzenia tvoria predpoklad pre kreovanie hmoty na mieru prispôsobenej výrazným podnetom sálajúcim z lokality a jej okolia.
Riešenie
Stromy sú na záhrade usporiadané do dvoch výraznejších blokov, na východnej a na západnej strane. Hmota je ku zeleným bariéram orientovaná svojimi pozdĺžnymi stranami, ku chodníku a vysokej bytovke krátkou priečnou stranou. Výrazná pozdĺžna hmota je naviac svojou priečnou stranou pritlačená až ku hrane pozemku na južnej strane, priamo až ku chodníku. Nie priamo obytnou plochou, ale skladom prístupným z exteriéru. Táto strana pozemku je negatívne najexponovanejšia, v úrovni chodníka bude chránená múrom. Stena a vlastne celá južná priečna strana domu bude obsahovať len jeden otvor, hlavné vstupné dvere na pozemok, do krytého podlubia. Tým je interiér domu chránený pred pohľadmi z balkónov a okien susednej bytovky.
Hmota domu výrazne predeľuje záhradu na dve časti. Pozdĺžne steny sú ale do veľkej miery chránené pred pohľadmi, preto môžu obsahovať veľké otvory prepájajúce interiér so záhradou. Plné steny sa tu rovnomerne striedajú s otvormi, v ktorých sú osadené veľké odsuvné presklené steny umožňujúce otvorenie celých šírok otvorov. Otvory prepájajú rozdelené časti záhrady priamo cez objekt, vnútro obývacej haly transformujú na letnú exteriérovú krytú terasu. Striedanie otvorov a plných stien vytvára na rozdiel od celopreskleného riešenia intimitu vnútorných priestorov, v tejto exponovanej lokalite s vysokými bytovkami vcelku požadovanej.
Stromy sú vlastne jediné zaujímavé elementy v tejto lokalite, na ktoré sa dá orientovať. Všetky ostatné podnety sú prekážky a obmedzenia. Preto je hmota domu v časti presklených stien zdvihnutá tak, aby boli stromy viditeľné aj z hĺbky interiéru. Vytvárajú sa tým strmé pultové strechy, na ktorých sa naviac nebudú držať opadané listy a plody zo stromov. Jednotlivé pultové elementy sa orientovaním na stromy alebo skupinky stromov pravidelne striedajú, s rovnakými pôdorysnými rozmermi s výnimkou modulu so schodmi vedúcimi do horného podlažia, ale aj do suterénu. Hmoty jednotlivých pultových modulov a ich rytmické striedanie tvoria výraznú vonkajšiu formu domu, vnútri zase zaujímavo prestriedaný priestor. V dennej časti jednopodlažný, v nočnej časti dvojpodlažný. Cik cak.
Prevádzka
Celkovo je dom zložený z piatich pultových modulov, štyri sú vysoké a jeden pri vstupe do domu nízky. Ten sa viaže na múr-plot oddeľujúci záhradu od chodníka, hmotovo je priamo jeho súčasťou.
Nočná časť domu je v prvých dvoch vysokých moduloch v smere od vstupu, denná časť v ďalších dvoch.
Od vstupu do domu sa pozdĺžnym smerom popri fasáde tiahne chodba spájajúca vstup, nočnú a dennú časť. Nočná časť je prístupná chodbou so schodiskom, schodisko vedie do detských izieb na poschodí a aj do suterénu. Na prízemí je hlavná spálňa a hygienické zázemie domu so samostatnou toaletou, na poschodí dve detské izby a v suteréne technická miestnosť s práčovňou. Tým, že detské izby sú lokalizované ihneď v náväznosti na schodisko, v bezprostrednej blízkosti ktorého je na prízemí hygienické zázemie, na poschodí pri detských izbách už hygiena nie je. Zaujímavá by bola možnosť v budúcnosti po odchode detí z domu transformovať spálňu na hosťovskú izbu, jednu detskú izbu na hlavnú spálňu a druhú na pracovňu. Dom by tak bol plne využitý a fungoval by ešte lepšie.
Chodba so schodiskom je vysoký vzdušný priestor vťahujúci prvý strom do interiéru, detské izby spája len malý mostík, schodisko je oceľové veľmi subtílne. Presklená stena smeruje denné svetlo aj do suterénu, práčovňa je od schodiska oddelená sklenenou resp. lacnejšou polykarbonátovou stenou.
Denná časť domu v jeho zadnej časti je vysoká obytná hala s kuchyňou a jedálňou, v ktorej vnútornom priestore je najviac čitateľný zámer so striedaním pultových modulov. Dve vysoké presklené steny rámujú exteriérové obrazy s veľkými stromami, ako lapače slnka chytajú jeho lúče prenikajúce pomedzi konáre a listy a kresliace tiene na nízkych protiľahlých plných stenách... Veľké posuvné presklené dvere vťahujúce exteriér do interiéru...
Matéria
Stromy, listy, plody. Orechy. Zelené listy, zelené obalené plody. Zelená a hnedá. Hnedá kôra stromov, hnedé opadané listy, hnedé plody orecha. Hnedá.
Najlepšie sa javí hrdzavý plech. Je surový, starne a mení sa v čase, maskuje sa, prirodzene patinuje. Prispôsobuje sa, nevytŕča. Je prirodzený a prírodný ako sama záhrada. Dom teda celý obalíme do hrdzavého šatu, vrátane strechy. Strmá strecha je totiž takisto súčasť deja záhrady. Záhrada by mala ostať celá zelená, preto bude príjazdová plocha v smere od bytovky riešená zatrávňovacími tvárnicami.
Prístrešok pre auto v surovom betóne, takisto oporný múrik od severného suseda.
Interiér
Surový interiér. Betónová podlaha prízemia, betónový suterén. Steny a stropy biele. Schodisko z oceľových plechov, biele. Čierne rámy hliníkových alebo oceľových okien, z vonkajšej strany tienených čiernymi roletami. Drevoštiepkový materiál OSB dosiek použitý na podlahy detských izieb a nábytok, nalakovaný, bez ohranenia. Interiérová asociácia s hrdzavým plechom von.
Stavba bude masívna. Betónová alebo murovaná. Drevený prípadne oceľový krov. Murované priečky. Minerálna tepelná izolácia. Tepelnoizolačné trojsklá, možno aj s protislnečnou ochranou.
Epilóg
Našou snahou bolo vytvoriť moderný dom na mieru svojmu pozemku ale hlavne jeho okoliu, v ktorom je pre jeho obyvateľov pripravených niekoľko vrstiev zážitkov a možností vnímania, a to interiéru ale aj exteriéru domu a záhrady. Vonkajšia tvár domu je nemenej dôležitá a vnáša do okolitej rozpačitej výstavby gesto jasnej koncepcie a kvality.
Texty a vizualizácie Paulíny Hovorka Architekti