Advertorial

Kúpeľne snov - novinky značky hansgrohe

Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...

Veľkoplošné zasklenia od spoločnosti Internorm – maximálna flexibilita

Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.

Myotis - všetko pre Vaše interiéry...

Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.

Dizajn sa spája s prirodzenosťou: nové drevo-hliníkové okno od spoločnosti Internorm

Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...

Pasívny rodinný dom Stupava

Predstavujeme slovami autorky jeden z mála rodinných domov, ktoré napĺňajú technické štandardy energeticky pasívneho objektu.
Diela
Red 322.06.2015
22600+9
Pasívny rodinný dom Stupava
Autori: ing.arch. Vanda HoleščákováInvestor: Ing. arch. Vanda HoleščákováPodlažná plocha: 155,89m2Obostavaný objem: 744,1m3Návrh: 2011 - 2012Realizácia: 2013 - 2013Adresa: Marcheggská 70, Stupava, SlovenskoPublikované: 22. jún 2015

V súčasnosti navrhnúť a postaviť energeticky pasívny dom nie je žiaden problém. Ja som si pri stavbe nášho domu vyskúšala niekoľko hľadísk. Bola som v pozícii architekta a investora zároveň. Pri realizácii som musela ustrážiť rozpočet, robiť stavebný manažment a stavený dozor. A vo všetkých týchto aspektoch som sa snažila hľadať a udržať rovnováhu. Náš pozemok má ideálnu S-J orientáciu, tá S je však atraktívnejšia so vzrastlou zeleňou. Predná časť pozemku orientovaná na J je rovinatá, zadná sa zvažuje na S smerom k potoku. Stavbu som postavila na hranu medzi rovinou a svahom. Dôsledne som oddelila obytnú časť domu od skladu a garáže. Obytná časť má dve bytové jednotky. Väčšia, určená pre 5-člennú rodinu, má obytné miestnosti orientované na J a pomocné priestory na S. Má dispozíciu bežných rodinných domov. Na prízemí sa nachádza denná časť- otvorená obývačka a jedáleň s kuchyňou, na poschodí nočná časť- spálňa a detské izby. Menšia bytová jednotka na prízemí pozostáva z jednej obytnej miestnosti a hygieny. V budúcnosti bude slúžiť ako ateliér.

Peter Gregor

Výzvou bola snaha postaviť pasívny dom, ktorý by mal zároveň architektonickú hodnotu. Plánovala som navrhnúť jednoduchú kompaktnú hmotu, ktorá si žiadala tvarovo oživiť. „Tepelnú obálku“ som riešila ako kubus s pultovou strechou. Pultová strecha umožnila minimalizovať objem horného podlažia. Zvažuje sa z J na S, takže obytné miestnosti orientované na J majú vyššiu svetlú výšku ako pomocné priestory na S. Jej presah je efektom a účelom zároveň, plní funkciu tienenia. Spestrením jednoduchej hmoty je prístavba skladu s garážou, prekrytie parkovania a vstupu, ktoré tvoria terasu horného podlažia. Táto prístavba je „vhryznutá“ do kubusu.

Peter Gregor

Hľadala som rovnováhu a kontrast zároveň pri použití materiálov, na ktorých som chcela priznať ich podstatu. A to tak, aby boli ekologické a stavba nepôsobila naturálne. Pri konštrukcii som zohľadnila pozitívnu ekologickú bilanciu. Stavba je založená na granuláte z penového skla a drátkobetónovej doske. Konštrukcia stien, stropu a strechy je drevená rámová s použitím drevovláknitých a drevoštiepkových dosák a izoláciou z fúkanej celulózy. Krytina pultovej strechy je z titánzinku. Materiálom použitým na fasáde a streche som z dôvodu pomerne jednoduchej hmoty dopriala pestrosť. Titánzinok je v kontraste s obkladom z červeného smreku na hornom podlaží. Na spodnom podlaží je použitá kombinácia červeného smreku a cementotrieskovej dosky. Dôraz na detail bol kladený pri riešení lamelového tienenia, ostení okien, ukončení dreveného obkladu a styku obkladu s titánzinkom. V exteriéri je použitá studená farba kovu- titánzinok strechy, hliník okien, zasklených stien a lamiel tienenia. Ďalej studený odtieň sivej farby cementotrieskového obkladu. K tomu v kontraste sú teplé drevené prvky obkladu, nosníkov tienenia a konštrukcie prístavby.

Náš pozemok má ideálnu S-J orientáciu, tá S je však atraktívnejšia so vzrastlou zeleňou. Predná časť pozemku orientovaná na J je rovinatá, zadná sa zvažuje na S smerom k potoku. Stavbu som postavila na hranu medzi rovinou a svahom. Dôsledne som oddelila obytnú časť domu od skladu a garáže. Obytná časť má dve bytové jednotky. Väčšia, určená pre 5-člennú rodinu, má obytné miestnosti orientované na J a pomocné priestory na S. Má dispozíciu bežných rodinných domov. Na prízemí sa nachádza denná časť- otvorená obývačka a jedáleň s kuchyňou, na poschodí nočná časť- spálňa a detské izby. Menšia bytová jednotka na prízemí pozostáva z jednej obytnej miestnosti a hygieny. V budúcnosti bude slúžiť ako ateliér. Výzvou bola snaha postaviť pasívny dom, ktorý by mal zároveň architektonickú hodnotu. Plánovala som navrhnúť jednoduchú kompaktnú hmotu, ktorá si žiadala tvarovo oživiť. „Tepelnú obálku“ som riešila ako kubus s pultovou strechou. Pultová strecha umožnila minimalizovať objem horného podlažia. Zvažuje sa z J na S, takže obytné miestnosti orientované na J majú vyššiu svetlú výšku ako pomocné priestory na S. Jej presah je efektom a účelom zároveň, plní funkciu tienenia. Spestrením jednoduchej hmoty je prístavba skladu s garážou, prekrytie parkovania a vstupu, ktoré tvoria terasu horného podlažia. Táto prístavba je „vhryznutá“ do kubusu.

Peter Gregor

V krátkom čase som potrebovala zrealizovať kvalitnú stavbu s precíznym prevedením detailov. Voľba padla na drevostavbu a overenú firmu zaoberajúcu sa výstavou nízkoenergetický a pasívnych domov. Drevostavbu som zvolila nielen pre rýchlosť výstavby, ale aj z už spomínaného ekologického hľadiska. Je použitárRámová konštrukcia so stojkami zo smrekového dreva s rozmermi 60/140 mm, na rošte 60/40 mm, má zo strany exteriéru dosky Hofatex hrubé 60 mm, z interiéru dosky OSB hrubé 18 mm. Medzipriestor vypĺňa fúkaná celulóza. Prekrytie južnej fasády lamelovým tienením zabraňuje prehrievaniu interiéru počas letného obdobia. 

Mienila som navrhnúť dom, kde sa bude prelínať idea exteriéru s interiérom. V interiéri je použité množstvo masívneho dreva na podlahách, dverách, obklade aj nábytku. Drevený obklad interiéru je odkazom na obklad exteriérový s jemnejším rastrovaním. Drevo v interiéri a tiež nepálené tehly sú použité aj z dôvodu akumulácie a absorpcie vlhkosti.Kontrastom k dreveným prvkom je použitie oceľovej konštrukcie schodiska a výrazne farebných prvkov ako marmoleum, obklady a dlažby.

Technické a prevádzkové údaje:

Vykurovaná plocha- 155,89m2
Obostavaný objem- 744,1m3
Merná potreba tepla na vykurovanie- mesačná metóda 12,8kWh/(m2a)
Merná potreba primárnej energie- 81,8kWh/(m2a)
Výsledok skúšky vzduchovej priepustnosti- 0,39h-1
U-hodnota stien- 0,123W/(m2K)
U-hodnota strechy- 0,092W/(m2K)
U-hodnota podlahovej dosky- 0,147W/(m2K)
U-hodnota rámu okien- 0,57-0,79W/(m2K)
U-hodnota zasklenia- 0,5W/(m2K)

Text:  Ing.arch. Vanda Holeščáková

Záverečná fotogaléria za článkom

Poloha diela

ing.arch. Vanda Holeščáková
Vložené
22. jún 2015
0
2260
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím