Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
V lete uplynulého roka bola v Nitre dokončená rekonštrukcia prvorepublikovej vily na Kmeťkovej ulici. Na prvý pohľad nenápadný pamiatkovo chránený objekt, ktorý je významným architektonickým dielom slovenského funkcionalizmu, sa podarilo pod hlavičkou občianskeho združenia Vila K priblížiť dobovej podobe a otvoriť verejnosti. Projekt obnovy z dielne atelier fabrici sa sústredil na komplexnú pamiatkovú obnovu diela, vrátane hodnotných súčastí interiéru, pričom architekti museli zohľadniť aj novú doplnkovú náplň. Okrem zážitkového bývania totiž vila po novom hostí aj menšie kultúrne akcie a kaviareň na prízemí. Na kvalite výsledku cítiť jasnú víziu, na ktorú nadviazala kvalitná projektová príprava a realizácia, možná aj vďaka prostriedkom z grantu EHP. Projekt spod Zobora môže byť v mnohom príkladom pre podobné diela z prvej polovice XX. storočia.
Realizáciu bližšie predstaví sprievodný text autorov:
Cieľom obnovy Vily K bolo prinavrátanie pôvodnej architektonickej podoby z roku 1937. Tento prístup bol ovplyvnený skutočnosťou, že objekt bol v roku 2011 vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Ďalším aspektom bola zachovaná dokumentácia domu uverejnená v časopise Forum 1938. Tieto východiská viedli k zvoleniu citlivého prístupu obnovy, zachovaniu existujúcich proporcií domu, obnoveniu pôvodnej dobovej dispozície a zachovaniu vysokej miery autenticity riešenia z 30.rokov. Pôvodný návrh vily K, domu Kollmannovcov bol dielom nitrianskeho architekta Oskara Singera z roku 1934.
Autorským zásahom v obnove bolo rozšírenie nástupného priestoru do obostavaného podlubia, nachádzajúceho sa pod hlavným obytným podlažím. Tento priestor bol už tri roky po dokončení stavby prehĺbený a pretvorený na interiér, ktorý ale disponoval nízkou podchodnou výškou a nedostatočným rozptylovým priestorom pred jeho vstupom z exteriéru. Rozšírením tejto terasy, s jasne rozoznatelným pôvodným a súčasným materiálovým riešením, sme podporili víziu Vily K − adaptáciu na kultúrne centrum, ktoré je prístupné širokej verejnosti a je dobre viditeľné priamo z ulice. Táto časť vily je využívaná aj ako kaviareň, eventový a galerijný priestor.
Ostatné podlažia domu si zachovávajú pôvodnú obytnú funkciu a slúžia na účely zážitkového bývania. Tento zážitok je docieľený prinavrátenim pôvodnej farebnosti omietok, detailom zakončenia stropov cez fabióny, materialite znovunavrhnutého vstavaného nábytku. Výrazným prvkom komplexnej rehabilitácie modernistického obytného interiéru je priestor schodiska s obnovenou dobovou farebnosťou omietok a prinavrátenými detailami kotvenia zábradlia či zaoblenými rohmi ostenia stavebných otvorov. Rovnako obnovené a zrepasované boli všetky parkety v obytných izbách, doplnené o marmoleum nachádzajúce sa v hygienickom zázemí. Repasom prešli aj všetky drevené okná, exteriérové a interiérové dvere. Funkcia strešnej pobytovej terasy vedľa schodiska bola zachovaná a položila sa tam nová cementová dlažba.
V exteriéri domu ostali zachované pôvodné proporcie domu, fasáda sa nazateplovala. Na dom bola prinavratená pôvodná biela brizolitová omietka sa zachovaním pôvodných detailov soklu, styku so zábradlím či klampiarskymi výrobkami. Komplexný prístup k obnove zahŕňal aj revitalizáciu bezprostredného okolia stavby, vrátane výmeny pletivovej časti oplotenia orientovanej do ulice v zmysle dobovej fotografie.
Navrhnutá pojazdná časť spevnených plôch okolo domu bola realizovaná s mlatovým povrchom, určená pre parkovanie a spoločenské akcie v záhrade. Na zvyšnej ploche je uplatnený trávnik. Priestor záhrady je po obvode, okrem uličného pohľadu, vymedzený “zelenou stenou” v podobe výsadby vždyzeleného živého plotu z tisu a popínavých rastlín. Medzi mlatovou plochou a domom bol navrhnutý rabatový záhon pozorovateľný z oboch strán. V časti predzáhradky bol navrhnutý previslý tvar listnatého stromu doplnený o trvalky, cibuľoviny a okrasné trávy v troch výškových úrovniach.
Vila na historických fotografiách:
Podklady: atelier fabrici
Fotografie: Lenka Némethová, Matúš Nedecký – FOTER