Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Hlavnou ideou návrhu bola podpora existujúceho výrazu objektu, jeho tektoniky a nastavenej modulovosti fasády. Návrh rešpektuje pôvodnú substanciu a snaží sa redukovať potrebné tepelné izolácie bez zmeny jej proporcie. V návrhu fasády sú čitateľné tri základné vstupy.
Prvým je intervencia v polohe odstránenia parapetov, čo je zásadným krokom pre zvýšenie solárnych ziskov a zároveň sa vo väčšej miere sprítomní exteriér v rámci interiéru objektu. Na severnej strane, kde nie je priame prirodzené osvetlenie sa tak dosiahne viac difúzneho osvetlenia. Na južnej strane budú dosiahnuté výrazne vyššie solárne zisky, čo má za následok zlepšenie energetickej efektivity celého objektu.
Druhým je pridanie tepelnoizolačných vrstiev a zmena v definovaní vykurovaného objemu. Na južnej fasáde sa priestor existujúcej loggie dostáva do vykurovaného objemu, vďaka čomu sa fasáda stáva súvislejšou, z energetického hľadiska efektívnejšou skrz priaznivejší faktor tvaru a umožňuje užívateľom plnohodnotne využiť aj tento priestor. V pôvodnom stave totiž nie je vo vykurovanom objeme dostatočne veľa podlahovej plochy na naplnenie nárokov súčasných užívateľov na spoločenskú zónu. Pridaním tepelnej izolácie na južnej strane sa z pohľadu človeka (zo záhrady) proporcia objektu nezmení. Pri zateplení na severnej strane by sa proporcia objektu zmenila, nakoľko sa na tomto priečelí nachádzajú zapustenia, ktoré vytvárajú balkóny. Z toho dôvodu bola garáž vyňatá z vykurovaného objemu, vďaka čomu nie je na najbližšej fasáde k ceste potrebné zateplenie. Zateplenie by bolo realizované až na ďalšej stene za balkónom – na fasáde s oknami. Aby bola zachovaná prirodzená proporcia vystupujúcich stien a dosiek na fasáde, bol vybratý systém zrezávaných tepelnoizolačných dosiek (dosky v spáde – kliny). Tie budú osádzané pod strop a na bočné strany stien, kedy nulová hrúbka izolácie bude začínať na hrane fasády bližšej k ceste a bude sa zväčšovať smerom k fasáde s oknami. Takýmto spôsobom sa eliminujú tepelné mosty, bez straty proporcií detailov.
Tretím vstupom je predsadenie zimnej záhrady na južnej fasáde. Týmto prístupom sa zväčší pobytová plocha spoločenskej zóny na prízemí, ktorá je v súčasnosti poddimenzovaná a zároveň na druhom poschodí dostávame medzipriestor v podobe terasy, kde sa takýmto spôsobom prirodzene prepoja obytné priestory so záhradou. Zimná záhrada je navrhnutá v troch alternatívach, ktoré sa líšia v počte modulov (2 moduly, 3 moduly, 4 moduly) a polohou na fasáde (vľavo, vpravo). Bude na individuálnom vlastníkovi domu, ktorú z alternatív si vyberie aj z pohľadu napojenia zimnej záhrady na vnútornú dispozíciu domu. Výber alternatívy, ktorá ostáva na užívateľovi, sa stáva súčasťou architektonického výrazu celej fasády. Pravdaže si nemusí vybrať ani jednu z alternatív. Pôdorysy sú navrhnuté tak, aby kapacitne postačovali súčasným požiadavkám aj bez pridania zimnej záhrady. Máme za to, že zafarbenie zateplenia, ktorým sa v súčasnosti vo všeobecnosti znehodnocujú pôvodné výrazy fasád, nemusí byť jediným atribútom ako sa odlišovať (čo je v našich končinách pre užívateľov prirodzenou snahou). Navrhované aditívne pridané zimné záhrady, ktoré sú zároveň reverzibilné, prinášajú novú kultúrnu vrstvu, ktorej dizajn tkvie najmä vo funkcii. Samotný návrh sa nesie v minimalistickom dizajne, v jednotnej farebnosti. Od strany suseda je zasklenie prekryté lamelami, ktoré je spustené z horného zábradlia a vďaka tomu je možné túto stranu zazeleniť popínavými rastlinami. Zo strany záhrady sú pred zasklením osadené tieniace posuvné paravány, ktorých rozteč lamiel je o 100% hustejší z dôvodu potrebného tienenia v tomto priestore a z dôvodu vytvárania rôznych atmosfér v interiéri.
Všetky aditívne pridané konštrukcie (zimná záhrada, zábradlia), sú svojou jednotnou farebnosťou definované ako nový vstup, ktorý k architektúre domu pribudol v neskoršom období.
Pôvodná dispozícia domu nevyhovuje súčasným štandardom bývania. Hlavný negatívom je stiesnená kuchyňa, ktorá nekomunikuje so záhradou a nie je súčasťou spoločenskej zóny. Priestor loggie je priveľký a príliš hlboký. V dome zároveň absentujú technické priestory, ktoré sú v súčasnosti potrebné z dôvodu umiestnenia novej technológie. Ďalším negatívom je iba jedna kúpeľňa na 5 obytných miestností. Z hľadiska oddelenia súkromnej a spoločenskej zóny je dom v pôvodnom stave vyriešený dobre. V návrhu sa hlboká loggia stáva súčasťou spoločenskej zóny a je do nej vsadená jedáleň. Kuchyňa je presunutá smerom k záhrade, s ktorou cez barový pult opticky komunikuje. Za kuchyňou je navrhnutá mala špajza. V strede dispozície ostáva WC v pôvodnej polohe. Vedľa neho sa nachádza nová technická miestnosť, ktorá je v blízkosti existujúcej stupačky. Nástupný priestor sa vďaka vybúraním priečok otvára a dostáva viac presvetlenia. Zo zádveria do garáže je navrhnutý nový otvor, aby užívatelia domu mohli prejsť z garáže do domu „suchou nohou“. Pod schodiskom je umiestnený menší príručný sklad. Na druhom poschodí dochádza tiež k preorganizovaniu stredovej časti pôdorysu. Poloha kúpeľne ostáva v pôvodnej polohe, no je doplnená o ďalšiu, ktorá bude slúžiť prioritne pre spálňu rodičov. Kúpeľňa slúžiaca pre deti je o jeden schod vyvýšená oproti výške celého podlažia. Dôvodom je kanalizačné napojenie toalety rodičov na existujúcu stupačku, vďaka čomu nemusí byť navrhovaná ďalšia. Medzi obytnú izbu na severnej strane a kúpeľňou je navrhnutá technická miestnosť, ktorá sa nachádza nad technickou miestnosťou na prízemí. Dôvodom sú vertikálne rozvody, kde tu vzniká aj nová stupačka, ktorá nadväzuje na tú pôvodnú. V technickej miestnosti je okrem rekuperačnej jednotky navrhnutá aj práčka so sušičkou. Obytné miestnosti ostávajú na pôvodnom mieste. Naším odporúčaním je z jednej miestnosti na severe spraviť pracovňu a detskú izbu riešiť iba z južnej strany (dôvodom je orientácia na svetové strany a psychohygiena dieťaťa).
Na južnej strane je možné umiestniť novú zimnú záhradu v rôznych polohách, vďaka čomu sa na prízemí zväčší pobytový priestor spoločenskej zóny a prepoja obytné priestoru so záhradou aj na druhom poschodí. Zimná záhrada má okrem benefitov v energetickej efektivite aj benefity v podobe rôzneho využitia, ako je napríklad pestovanie okrasných rastlín, zeleniny, alebo užívania tohto priestoru na pobyt. Zimnú záhradu je možné realizovať v akomkoľvek čase (napríklad v 2.etape), nakoľko má samostatnú nosnú konštrukciu a je oddilatovaná od pôvodného objektu, čím nevzniknú jej adíciou tepelné mosty.