Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Viessmann

Climate of innovation

Ivanská cesta 30/A
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
27. október 2022
0
5479

"Jemnofarebný" rodinný dom - Ivanka pri Dunaji

Bývanie pre mladú rodinu.
"Jemnofarebný" rodinný dom - Ivanka pri Dunaji
Autori: Ing. arch. Peter Kucharovič ml., Ing. arch. Katarína Kucharovič CambelováPlocha pozemku: 1220 m2Zastavaná plocha: 204,2 m2Obostavaný objem: 236,5 m2Návrh: 2019 - 2020Realizácia: 2020 - 2022Adresa: Farná , Ivanka pri Dunaji, SlovenskoPublikované: 9. november 2022

Zámer investora na výstavbu jednopodlažného objektu transformovali architekti, vzhľadom k rozsiahlemu lokalitnému programu a menšej výmere pozemku, na logickú kompozíciu dvoch základných hmôt. Vyšší blok so sedlovou strechou zapadá do rytmu zástavby ulice, pričom hlavné obytné celky zostávajú podľa požiadavky investora bezbariérovo prístupné na prízemí. Jednou z priorít bolo prepojenie dennej časti domu so záhradou.

Foto: Ondrej Stanek
Foto: Ondrej Stanek
Foto: Ondrej Stanek

Realizáciu bližšie predstavíme v rozhovore s architektmi Petrom Kucharovičom a Katarínou Kucharovič Cambelovou z ateliéru KCA:

S akým zadaním vás oslovil investor?

KCA: Investor nás oslovil s požiadavkou na bungalov, ktorý by zapadol medzi okolitú zástavbu. Zároveň si prial dom, ktorý by bol ukážkou kvalitnej architektúry a nie nesúrodej výstavby z 90. rokov, ako vo zvyšku ulice.

Súčasťou požiadaviek bolo aj zohľadnenie problematického umiestnenia domu na susednom pozemku, ktorého vysoká štítová stena stojí takmer na jeho hranici.

 

Ktoré východiská najviac ovplyvnili výsledný koncept?

KCA: Dôležitou požiadavkou bola veľká podlažná plocha domu vzhľadom k rozlohe pozemku a nutnosti zachovania malého ovocného sadu. Zachovanie konceptu bungalovu by znamenalo  zrušenie časti sadu a tiež neprimerané zmenšenie využiteľnej plochy záhrady. Preto sa nám podarilo presvedčiť investora o umiestnení niektorých izieb na poschodie.

Riešenie tiež do značnej miery ovplyvnila poloha vedľajšieho domu, ktorý narušil inak pomerne pravidelné a racionálne rozmiestnenie domov na ulici. Na pozemku investora vytvoril zatienené miesto s vysokou priľahlou stenou.

 

Stručne popíšte kľúčové body architektonického konceptu...

KCA: Hmotovo je dom rozdelený na dve časti - jednopodlažnú časť s plochou strechou a archetypálny blok s obytným podkrovím pod sedlovou strechou. Väčšina priestorov tak zostáva podľa želania investora na prízemí. Menej používané celky ako hosťovská izba, alebo pracovňa sa naopak dostali do podkrovia. Vďaka tomu sa podarilo zväčšiť plochu záhrady a zachrániť väčšinu ovocných stromov.

Toto rozdelenie hmôt je tiež dôležité pre začlenenie domu do ulice: hlavný, vyšší objem so sedlovou strechou je odsadený od hraníc pozemku a zapája sa do rytmu domov na ulici. Nižší objem s plochou strechou následne maximálne využíva šírku pozemku až k susednému objektu. Zabezpečuje tak požadovanú podlažnú plochu domu práve v časti pozemku, ktorá je ovplyvnená hraničným osadením susedného domu. Vďaka malej výške sa však na neho pocitovo "netlačí".

 

Aký konštrukčný systém ste zvolili, s akými materiálmi ste pracovali?

KCA: Dom je z väčšej časti tehlový, no veľkosť a množstvo presklení, ako aj väčšie rozpony si vyžiadali použitie betónových konštrukcií vo zvýšenej miere. V podkroví sú monolitické prvky doplnené aj oceľovou väznicou, podopretou stojkami. Vďaka použitiu spomínaných materiálov bolo možné vytvoriť dispozíciu bez kompromisov a to na prízemí aj v podkroví.

 

Aké zaujímavé technické riešenia ste v rámci projektu realizovali?

KCA: Vykurovanie zabezpečuje tepelné čerpadlo a odovzdávacia sústava umiestnená na strope (resp. streche). Doplnená je o vetranie pomocou centrálnej rekuperačnej jednotky, ktorá je umiestnená v nízkej - inak ťažko využiteľnej časti podkrovia - na chodbe. Prívod rekuperovaného vzduchu v obývacej izbe a kuchyni je riešený pomocou tenkých bazénových výustiek (štrbín) v podlahe, pri veľkých presklených plochách.

 

Pár slov k dispozícii a atypickým prvkom v interiéri...

KCA: V dispozícii je dôsledne oddelená nočná a denná časť. Rovnako ako pracovná, resp. hosťovská zóna od rodinnej. Všetky obytné izby a kúpeľňa na prízemí sú vďaka veľkým oknám prepojené so záhradou a to aj v prednej časti pozemku, nakoľko je uličná čiara ďaleko od cesty. V časti orientovanej do záhrady, najmä v obývacej izbe s kuchyňou, je miera presklenia zväčšená a interiér je vizuálne prepojený so sadom a záhradou. Aj preto sme kládli dôraz na celkový súlad interiéru a exteriéru. V exteriéri je v primeranej miere použitá obkladová tehla, v interiéri sa stalo nosným prvkom drevo s rôznymi štruktúrami. 

 

Obľúbený moment, architektonický detail…

KCA: Jedným z našich obľúbených momentov na tomto dome sú okná a celková jemná farebnosť. Zvolili sme netradičnú farbu rámov, ktorá sa však veľmi dobre “znáša” so zvyšnými materiálmi v interiéri (drevo) aj v exteriéri (tehlový obklad). Nezvýrazňuje tak zbytočne otvory, ani hranicu medzi vonkajškom a vnútorným priestorom. Pri pohľade z exteriéru tvoria okná spolu s tehlovou fasádou zjednotený celok. Bledosivá strecha, ktorá korešponduje so žalúziami, dopĺňa jemné odtiene fasády a vyvažuje použitie farieb.

Foto: Ondrej Stanek
Foto: Ondrej Stanek
Pôdorys prízemia
Pôdorys prízemiaAutor: KCA
Pôdorys poschodia
Pôdorys poschodiaAutor: KCA
Rez
RezAutor: KCA
Rez
RezAutor: KCA
Rez
RezAutor: KCA
Foto: Ondrej Stanek
Foto: Ondrej Stanek
Foto: Ondrej Stanek
Foto: Ondrej Stanek
Foto: Ondrej Stanek
Foto: Ondrej Stanek

Podklady: KCA
Foto: Ondrej Stanek

Použité materiály a riešenia:

Šikmá strecha:
pálená škridla Tondach
systémová skladba ISOVER PROFI

Plochá strecha:
využitie dosiek ISOVER Puren FD-L 160 mm umožnilo redukovať výšku omietnutej konštrukcie nad oknami

Skladba podlahy nad terénom:
využíva ISOVER EPS grey s hrúbkou 2 x 100 mm

Poloha diela

Ing. arch. Peter Kucharovič ml.
Ing. arch. Katarína Kucharovič Cambelová
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím