Integrované dverové systémy predstavujú riešenie, ktoré spája vysoké technické nároky s architektonickou...
Dá sa šetriť bez ujmy na dizajne?
Architekti zo štúdia HENN stavili na prirodzenosť dreva, precízne navrhnutú akustiku a premyslený...
Tiché a bezkontaktné dovieranie dverí dopĺňajú ergonomické madlá v rôznych dizajnových a funkčných prevedeniach, vrátane...
Bývanie na južných svahoch alpského predhoria.
Kombinácia Silky so železobetónovým skeletom sa v tomto projekte ukázala ako ideálne riešenie pre...
Projekt „IBV Lietava – 4 domy pri lese“ ponúka premyslené riešenia s dôrazom na tradíciu a...
Tento inovatívny systém presklených priečok s paralelne posuvnými dverami a tromi prepojenými krídlami prináša elegantné...
Kľučka od Barbory Škorpilovej je odrazom súčasnej estetiky a technológií. Inšpirovaná tvarom ohnutého papiera, spája jemné línie s moderným...
Spoločnosť mmcité predstaví na výsteve v Miláne novú kolekciu Linfa od AG&P greenscape a Cattaneo design.
Realizácia s použitím riešení od spoločnosti JAP FUTURE, ktorá dodala prémiový interiérový sortiment dotiahnutý do všetkých detailov
Česká firma Janošík balansuje na hranici možného.
Sklenené priečky od spoločnosti Milt ako kľúčový prvok moderného dizajnu
ICONIC: Kľučka, ktorá spája históriu s modernou eleganciou
REHAU Window Solutions získalo ocenenie German Design Award 2025 za vynikajúce riešenie okien ARTEVO TERRA.
Rodinný dom z dielne ateliéru ARCHHOLIKS. Perforácia základnej hmoty, práca s prevýšenými priestormi v interiéri a ich prirodzeným presvetlením.
Viac v sprievodnom texte autorov:
Rodinný dom na okraji novej zástavby v obci Hrubá Borša susedí s golfovým rezortom. Priamo z pozemku je výhľad na “green,” a do pozemku zasahuje lesík lemujúci rezort, ktorý vytvára príjemnú mikroklímu v zadnej časti záhrady. Práve dve vlastnosti domu: introvertná - smerom do ulice, ktorá chráni rodinnú pohodu od ruchu ulice a extrovertná - smerom do záhrady, s výhľadmi na zelenú oázu, ovplyvnili hmotovú skladbu domu.
Základný tvar domu tvorí kváder osadený pozdĺžne na pozemku. Vybratím hmôt v nárožiach a perforovaním bočných stien sme vytvorili kompozíciu, ktorá zabezpečila otvorenosť a presvetlenie celého domu. Do ulice je orientované len jedno okno - kontrolný bod vo vstupnej chodbe. Vstup do domu je zapustený a podporený akcentom v podobe dreveného obkladu, ktorý sa opakuje aj v priestore terasy zo strany záhrady. Uličná kompozícia domu je podporená antracitovým obkladom Fundermax. Ten prechádza horizontálne na bočnú západnú stenu domu až do pátia s borovicou. Veľké presklenia na južnej a západnej fasáde vnášajú do interiéru rodinného domu ľahkosť a vymazávajú hranicu medzi interiérom a exteriérom.
Na prízemí sa nachádza vstupná hala prepojená s garážou. Od vstupnej haly do dennej časti vedie chodba, ktorá sprístupňuje hygienické zázemie, pracovňu a hosťovskú izbu. Dennú zónu tvorí kontinuálny priestor kuchyne, jedálne a obývacej izby a “s tajnou” pracovňou ukrytou za televíznou stenou. Dominantným prvkom dennej časti je galéria na poschodí, presvetlená cez rozmerné okno. Podporená je vsadeným vertikálnym dreveným prvkom, ktorý prechádza cez dve podlažia a oddeľuje schodisko od jedálne a kuchyne. Drevená hmota na prvom podlaží poskytuje dostatok úložného priestoru, je v nej osadený krb, vstavaná chladnička a dvere do komory. Nábytkový blok odľahčujú perforácie, ktoré otvárajú priehľady do priestoru schodiska.
Na poschodí sa nachádzajú dve detské izby, spálňa so šatníkom a prislúchajúce hygienické zázemie. Z izieb na podlaží sú prístupné zelené strechy.
Prevládajúce monochromatické plochy v interiéri sa striedajú s akcentujúcimi štruktúrovanými materálmi v podobe prírodnej dyhy, veľkoformátového obkladu, alebo morenej čiernej dyhy. Zábradlie na poschodí tvoria biele lamely, ktoré v časti galérie prechádzahjú do skleného zábradlia.
Tmavý keramický obklad a tlmené osvetlenie Kúpeľne a WC tvorí protiklad k svetlým priestorom chodby. Veľkoformátová sivá dlažba na prízemí plynulo prechádza na exteriérovú terasu. Na druhom podlaží je navrhnutá drevená podlaha. Osvetlenie vo väčšine priestorov je riešené zapusteným koľajnicovým systémom. Výnimku tvorí zavesené svietidlo je nad jedálenským stolom.
Podklady: ARCHHOLIKS
Fotografie: Matúš Nedecký - foter.sk
Nechce sa vám vypisovať vaše údaje? Prihláste sa a komentujte pod svojím účtom.
Nemáte ešte účet? Zaregistrujte sa tu