Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Otvorené bývanie v krajine, prírodné materiály v surovej forme.
“Ondřej měl pozemek uprostřed lesů. Do té doby žil střídavě ve městě a na jaro se vždy stěhoval na chatu svých rodičů nedaleko budoucí stavební parcely. Dům LO měl být v co největším kontaktu s přírodou” približuje zámer investora architektka a zároveň jeho manželka Lina Koníček Bellovičová.
Pre formujúci projekt sa ako kľúčový moment ukázala voľba stavebného materiálu. Manželia zvolili konopný betón, ktorý vzniká spojením technického konope a betónovej zmesi. Po oddelení vlákna ostane z konope drevitá stonka, ktorá sa po spracovaní využíva v zmesi ako plnivo. Zaujala ich najmä možnosť svojpomocnej realizácie stavby, negatívna uhlíková stopa materiálu a v neposlednom rade možnosť realizácie stavby bez dodatočného zateplenia. 45 centimetrová obvodová stena má totiž hodnotu súčiniteľa prechodu tepla U na úrovni 0,16 W/m2.K.
Základ tvorí nosná drevená konštrukcia, ktorá sa pri realizácii “obložila” dreveným debnením. Výrazne nižšia hmotnosť materiálu v porovnaní s klasickým betónom kládla menšie nároky na pevnosť debnenia a uľahčila svojpomocnú stavbu. Ako výhoda pri realizácii sa ukázalo tiež rýchle tvrdnutie zmesi.
Výslednú estetiku domu do značnej miery určuje pohľadovo priznaná vrstevnatá štruktúra surového materiálu. Ako vysvetľuje architektka Lina Koníček Bellovičová, ktorá pracovala v ateliéroch v Zürichu alebo v japonskom Kobe: “Naučená švýcarsko-japonská preciznost trpěla, byl to boj a pro mě další skvělá škola. Zároveň mě materiál fascinoval svými vlastnostmi, dlouholetou historií a možností vrstvení. Materiál mnoho let petrifikuje a odčerpává ze vzduchu oxid uhličitý, stavba je difuzně otevřená.”
Architektonický koncept definujú dva kompaktné bloky, ktoré zvierajú otvorený obytný priestor v centrálnej časti domu. Výrazne presahujúca pultová strecha rozširuje krytý priestor smerom do exteriéru.
Do suterénu vedie schodisko, ukryté pod posuvným segmentom terasy. Pod úroveň terénu umiestnila architektka technickú miestnosť, spoločenský priestor, sklad a v neposlednom rade fotokomoru, kde Ondřej rád trávi zimné večery.
Okolo centrálnej obytnej zóny sú sústredené dve spálne, hygienický blok a vstupné priestory. Rozsiahle zasklené krídla v otvorenej obývacej izbe sa dajú zasunúť za interiérovú predstenu. Vzniká tak bezbariérové prepojenie interiéru a krytej vonkajšej terasy.
Túžbu klienta tráviť čas von aj počas daždivých dní reflektuje vysunutá línia strechy. Extenzívna zeleň prispieva k splynutiu domu s okolitým prostredím .
Výslednú estetiku interiéru určujú prevládajúce drevené povrchy (masív a brezová preglejka), jednoliata anhydritová podlaha a valcovaná nerezová oceľ použitá v kuchyni.
Stavba slúži ako rodinný dom pre rodinu s dvoma malými deťmi. Neskôr bude fungovať ako chata a nakoniec ako dom pre dvoch seniorov.
Materiály:
Autor: Ateliér Lina Bellovičová
Podklady: Linka
Fotografie: BoysPlayNice