Advertorial

BIGMAT International Architecture Award 2025 - prihlasovanie

Už po štvrtýkrát majú slovenskí architekti možnosť zúčastniť sa medzinárodnej architektonickej súťaže BigMat International...

Tradičná slovenská architektúra sa v Lietave snúbi s vysokými požiadavkami na súčasné bývanie

Projekt „IBV Lietava – 4 domy pri lese“ ponúka premyslené riešenia s dôrazom na tradíciu a...

NEXUM - novinka v portfóliu industriálnych priečok Dorsis Digero

Tento inovatívny systém presklených priečok s paralelne posuvnými dverami a tromi prepojenými krídlami prináša elegantné...

Kľučka ERA z dielne M&T ako odraz súčasnej éry

Kľučka od Barbory Škorpilovej je odrazom súčasnej estetiky a technológií. Inšpirovaná tvarom ohnutého papiera, spája jemné línie s moderným...

Nová kolekcia Linfa: opticky ľahká a mimoriadne odolná

Spoločnosť mmcité predstaví na výsteve v Miláne novú kolekciu Linfa od AG&P greenscape a Cattaneo design.

Rodinný dom Villa Mia – vzhľad a funkcie v harmóni

Realizácia s použitím riešení od spoločnosti JAP FUTURE, ktorá dodala prémiový interiérový sortiment dotiahnutý do všetkých detailov

Nové Internorm okno HF 520 ocenené nemeckou cenou za dizajn German Design Award

Mimoriadne štíhly rám zvyšuje podiel skla s cieľom maximalizovať dopad svetla a vytvára vzhľad pevného modelu...

Paranorma - levitujúce okná bez limitov

Česká firma Janošík balansuje na hranici možného.

Rastúci trend coworkingových kancelárií v Českej a Slovenskej republike

Sklenené priečky od spoločnosti Milt ako kľúčový prvok moderného dizajnu

Kľučka ako ikona

ICONIC: Kľučka, ktorá spája históriu s modernou eleganciou

Okná od spoločnosti Rehau boli opäť ocenené za inovatívnu udržateľnosť

REHAU Window Solutions získalo ocenenie German Design Award 2025 za vynikajúce riešenie okien ARTEVO TERRA.

Nové okná, nový štart do roku 2025 s oknami od spoločnosti Internorm

Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...

Veľkoplošné zasklenia od spoločnosti Internorm – maximálna flexibilita

Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.

Myotis - všetko pre Vaše interiéry...

Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.

Chata Nové Hamry (ČR)

Dom - rozhľadňa v Krušných horách.
Diela
Red 314.03.2021
21970+24
Chata Nové Hamry (ČR)
Autori: Ing. arch. David Zámečník (architekt + generálny projektant)Spolupráca: Ing. arch Radovan Záborský (spolupráca na štúdii)Investor: Petra Lehká a David ZámečníkPlocha pozemku: 975 m2Zastavaná plocha: 81 m2Podlažná plocha: 190 m2Návrh: 2018 - 2019Realizácia: 2019 - 2021Adresa: Nové Hamry, Krušné hory, Česká republikaPublikované: 14. marec 2021

Pražský ateliér NEW HOW svojou prácou nadväzuje na skúsenosti predchádzajúcej kancelárie architecti.cz a samostatnej tvorby svojich zakladajúcich členov, architektov Davida Zámečníka a Filipa Havliša.

Prevažujúcou časťou tvorby je rezidenčná a komerčná architektúra. Ateliér dostal príležitosť navrhnúť aj niekoľko projektov v horskom prostredí. Doteraz najväčším úspechom autorov bolo víťazstvo v silne obsadenej medzinárodnej architektonickej súťaži na Novú Kežmarskú chatu vo Vysokých Tatrách.

Pri prezentovnej realizácii v prírodnom prostredí Krušných hôr bol architekt David Zámečník tiež v pozícii investora. Výsledkom je neobvyklý koncept domu - rozhľadne, zasadenej do krajiny. Klasické prvky, ako sú strecha a stena, vzájomne splývajú v dynamickej geometrickej kompozícii.

Foto: Petr Polák
Foto: Petr Polák

Realizáciu bližšie predstavia autori:

Dům je jen pár metrů od okraje lesa, odkud vyrůstá nahoru směrem k vrcholkům smrků. Uhnízděný mezi stromy, téměř skrytý ve srovnání s ostatními bílými omítkami sousedních domů, skoro to vypadá, jako by ho pohltily lesy…

Návrh vychází z místní přírody i koloritu, v němž lze najít všechny odstíny šedé. Šedou můžete vidět ve stínech stromů, v žulových a čedičových skaliscích a dokonce i v tmavě zelených jehlách a kmenech zdejších smrků, které jsou tak typické pro lesy Krušných hor. Od začátku bylo jasné, že fasáda a střecha rekreačního domu by měla být pokryta hliníkem v podobně tmavé barvě. Struktura fasády byla použita k vytvoření intenzivního drsného povrchu, který nejasně připomíná naolejované černé dřevo a pomalu rostoucí smrkové kmeny. Jeho barva a povrch však nejsou jedinými nápadnými aspekty tohoto domu.

Situácia
SituáciaNEW HOW architekti

Vnější podoba byla vytvořena skrze mnoho přesně nastavených prostorových scén interiéru a na základě sezónně se měnících místních klimatických podmínek, jelikož sněhové zatížení v zimě vyžaduje volit strmý úhel střechy.

Myšlenka „rozhledny“ zároveň určuje výšku domu zevnitř. Měla by spíše připomínat věž než dům a měla by sloužit také jako úkryt. Namísto obvyklých dvou podlaží byly vytvořeny tři úrovně akce - každá se svou vlastním charakterem.

V nejvyšší úrovni slouží dům jako ateliér, knihovna a také jako útočiště. Na tomto místě je možno nechat myšlenky létat... Čtvercové okno s bočnicí délky 2,5 m rámuje výhled na vrcholky stromů, oblohu a krajinu.

O úroveň níže najdeme kromě koupelny a otevřeného galerijního prostoru také spací koutky. Podlaha je částečně tvořena sítí, která navazuje spojení s nejnižší úrovní jak vizuálně, tak akusticky a funguje jako odpočinkový prostor. Je to místo, kde můžete popustit uzdu své fantazii. Sedět v síti a nemít pevnou půda pod nohama má něco společného se snem o létání, stejně jako dívat se nahoru do nebe.

Nejnižší úrovni domu pak dominuje hlavní společenský prostor s kuchyní a centrálním krbem - místo setkávání a živé konverzace. Technické zázemí se nachází v částečně zapuštěném suterénu.

V blízké budoucnosti bude dům obýván po celý rok. Z tohoto důvodu dům již má místa na spaní pro nejméně deset lidí. Kromě toho by také v budoucnu měla být rozšířena energetická koncepce domu. V současné době se topí otevřeným krbem a elektřinou. Mimo to, je dům již vybaven připojovacími body pro střešní fotovoltaický systém a pro vertikální větrné turbíny které pomáhají realizovat myšlenku energeticky soběstačného života.

Pôdorys suterénu
Pôdorys suterénuNEW HOW architekti
Pôdorys prízemia
Pôdorys prízemiaNEW HOW architekti
Pôdorys poschodia
Pôdorys poschodiaNEW HOW architekti
Pôdorys druhého nadzemného podlažia
Pôdorys druhého nadzemného podlažiaNEW HOW architekti
Rez
Rez
Východný pohľad
Východný pohľad
Južný pohľad
Južný pohľad
Pohľad západný
Pohľad západný
Pohľad severný
Pohľad severný
Foto: Petr Polák
Foto: Petr Polák
Foto: Petr Polák
Foto: Petr Polák
Foto: Petr Polák
Foto: Petr Polák
Foto: Petr Polák
Foto: Petr Polák
Foto: Petr Polák
Foto: Petr Polák
Foto: Petr Polák
Foto: Petr Polák
Foto: Petr Polák
Foto: Petr Polák
Foto: Petr Polák
Foto: Petr Polák
Foto: Petr Polák
Foto: Petr Polák
Foto: Petr Polák
Foto: Petr Polák
Foto: Petr Polák
Foto: Petr Polák

Autor: NEW HOW architekti
Podklady: Linka
Použité materiály a riešenia: fasádu a strechu zjednocuje antracitový hliníkový systém Prefalz P.10 od spoločnosti PREFA

Poloha diela

Ing. arch. David Zámečník
Vložené
12. marec 2021
0
2197
Je potrebné uviesť celé meno (nie pseudonym, inak bude príspevok vymazaný), e-mail, ani telefón nie sú pre verejnosť viditeľné

Nechce sa vám vypisovať vaše údaje? Prihláste sa a komentujte pod svojím účtom.

Nemáte ešte účet? Zaregistrujte sa tu

Zatiaľ bez komentárov

Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím