Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Radové domy tvoria súčasť novovznikajúcej obytnej zóny Prúdy na severnom okraji Serede. Výslednú architektonickú kompozíciu formuje modifikácia modulov, vychádzajúcich zo základného rastru štvorcového pôdorysu. Monochromatické farebné riešenie oživujú drevené rámy okien a trámy konštrukcie prístreškov.
Realizáciu bližšie predstavia autori z dielne bratislavského ateliéru coolstock:
Zástavba radových rodinných domov vytvára optickú a fyzickú bariéru medzi hlavnou štátnou cestou a navrhovanou obytnou zónou. Uličné a záhradné fasády domov sú orientované na severnú a južnú stranu, čomu je prispôsobené ich dispozičné a hmotové riešenie. Stavebník v lokalite postupne buduje celkovo 53 radových domov, usporiadaných do 9 blokov - po 5 až 8 domov v bloku. Spolu s výstavbou sa rozširuje príslušná technická a dopravná infraštruktúra.
V zástavbe sú zastúpené celkovo tri typy radových domov, pričom každý typ je navrhnutý vo variante s garážou a bez garáže. Dva typy (A a B) tvoria dvojpodlažné 4-izbové domy a tretím typom je jednotpodlažný 3-izbový dom. V každom bloku sa pravidelne striedajú domy s garážou s domami bez garáže.
Stav výstavby z januára 2023 po dokončení siedmeho bloku domov:
Dvojpodlažné radové domy majú horné podlažia ustúpené oproti prízemiu, čo formuje základnú hmotovú kompozíciu zástavby. Prízemie zaberá celú šírku stavebnej parcely a horné podlažie len približne 2/3 šírky parcely, čím vznikajú medzi hornými podlažiami susedných domov medzery. Horné podlažie je vo variante domu A1 (bez garáže) ustúpené aj na uličnej fasáde, zatiaľ čo variant domu A2 (s garážou) toto ustúpenie nemá. Obe varianty sa v bloku domov navzájom striedajú, čím vzniká jeho charakteristická silueta.
Dispozičná schéma radového domu vychádza zo základného pôdorysného tvaru štvorca s rozmerom 10,5 x 10,5 metra, rozdeleného na 6 polí (3 x 3 polia). Z tohto základného rámca sú odobraté alebo skrátené niektoré polia, čím vzniká priestor terasy a zastrešený priestor pred hlavným vstupom. Schodisko je umiestnené do stredu dispozície. Dispozíciu dopĺňajú exteriérové priestory terasy, záhrady a predzáhrady s vonkajším parkovaním pre dva osobné automobily.
Fotografie prvých dvoch blokov radovej zástavby:
Podklady: coolstock
Fotografie: Tomáš Manina a Lukáš Klčo