Prihlásiť sa na medzinárodnú architektonickú súťaž BigMat International Architecture Award’25 je možné až do 15....
Kombinácia Silky so železobetónovým skeletom sa v tomto projekte ukázala ako ideálne riešenie pre...
Projekt „IBV Lietava – 4 domy pri lese“ ponúka premyslené riešenia s dôrazom na tradíciu a...
Tento inovatívny systém presklených priečok s paralelne posuvnými dverami a tromi prepojenými krídlami prináša elegantné...
Kľučka od Barbory Škorpilovej je odrazom súčasnej estetiky a technológií. Inšpirovaná tvarom ohnutého papiera, spája jemné línie s moderným...
Spoločnosť mmcité predstaví na výsteve v Miláne novú kolekciu Linfa od AG&P greenscape a Cattaneo design.
Realizácia s použitím riešení od spoločnosti JAP FUTURE, ktorá dodala prémiový interiérový sortiment dotiahnutý do všetkých detailov
Mimoriadne štíhly rám zvyšuje podiel skla s cieľom maximalizovať dopad svetla a vytvára vzhľad pevného modelu...
Česká firma Janošík balansuje na hranici možného.
Sklenené priečky od spoločnosti Milt ako kľúčový prvok moderného dizajnu
ICONIC: Kľučka, ktorá spája históriu s modernou eleganciou
REHAU Window Solutions získalo ocenenie German Design Award 2025 za vynikajúce riešenie okien ARTEVO TERRA.
Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Projekt na nádraží trojtisícového českého mesta Řevnice vznikol rekonštrukciou budovy skladu z 19. storočia, ktorá prestala byť pre železnice zaujímavá.
V roku 2010 ju spolu s okolitými pozemkami odkúpila miestna samospráva. Potenciál objektu ako prvá objavila riaditeľka miestnej Základnej umeleckej školy, ktorá ho začala využívať ako výstavnú, koncertnú a tanečnú sálu. Originálna atmosféra drevenej „železničnej búdy“ ľudí očarila a takzvaný Drevák dostal druhú šancu.
Nové využitie na kultúrne podujatia si však vyžadovalo vybudovanie nevyhnutného zázemia. Ako do halovej stavby umiestniť WC, sklad, kuchynku a kanceláriu bez toho, aby sa narušil pôvodný jednoliaty priestor? Odpoveďou architektky Šárky Sodomkovej bolo rozšírenie objektu o zrepasované lodné kontajnery, ktoré dokážu obsiahnuť nové funkcie bez zásahu do pôvodného objektu. „Tak se zachovala a nově interpretovala atmosféra dopravního uzlu, kterým železniční překladiště kdysi bylo,“ vysvetľuje autorka.
Drevák plynie pozdĺž prvej koľaje. Na dlhších stranách má drevené nakladacie rampy a na čelnej strane masívnu kamennú rampu, cez ktorú sa kedysi nakladali objemnejšie komodity. Jedným z cieľov rekonštrukcie bolo zachovať charakter pôvodnej jednopodlažnej drevostavby so sedlovou strechou vrátane jej veľkorysého vnútorného priestoru.
Niektoré časti storočného objektu museli byť počas rekonštrukcie rozobraté a jednotlivé drevené aj kamenné prvky boli repasované, alebo doplnené. Pôvodnú architektúru doplnilo niekoľko ľahko identifikovateľných zásahov.
Nový vstup vznikol vložením repasovaného lodného kontajnera, ktorý poskytuje priestor pre zádverie a malý bar. V sále pribudol nový krb obložený oceľovým plechom so zaoblenými hranami. Ochrana dymovodu z perforovaného plechu odkazuje na železničnú tematiku. V krbe sa kúri drevom z obecného lesa. Dažďová voda zo strechy smeruje do zbernej nádrže, slúžiacej na zavlažovanie okolitých záhonov a zelene.
Ďalšie tri repasované lodné kontajnery slúžia ako zázemie kultúrnej sály. „Jejich obálka z ocelového trapézového plechu je v kontrastu k původnímu prkennému Dřeváku, materiálově ale navazuje na železné vagóny, které každou chvíli projíždějí kolem,“ vysvetľuje architektka. Kontajnery sú zateplené a ich okná majú zaoblené rohy. Výrazná farebnosť prechádza aj do interiéru.
Na pozdĺžnu aj čelnú rampu nadviazal kontinuálny sedací/prístupový stupeň, ktorý významne prepojil stavbu s verejným priestorom. Celé vonkajšie priestranstvo Dreváku sa vďaka možnosti sedenia pod strechou aj pod holým nebom stalo obľúbeným miestom pre ľudí aj mimo častých podujatí. Prispieva k tomu frekventovaná lokalita v bezprostrednej blízkosti železničnej stanice - oproti prestupnému uzlu regionálnych autobusov, len pár krokov od centra mesta.
Budova patrí mestu a kurátorsky sa o ňu stará miestna ZUŠ. Okrem výstav, koncertov, diskusií a schôdzí sa tu konala aj svadba, omša, susedské stretnutia či bazár. Sklad_13 sa stal novým centrom miestnej kultúry a komunity. Prístup k rekonštrukcii historického objektu a neformálnosť architektonického riešenia sa v kombinácii so všetkými uvedenými faktormi ukázali ako šťastná a funkčná synergia.
Materiály:
Autor: Sodomka Sodomková Architekti
Podklady: Linka
Fotografie: BoysPlayNice
Nechce sa vám vypisovať vaše údaje? Prihláste sa a komentujte pod svojím účtom.
Nemáte ešte účet? Zaregistrujte sa tu