Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Dom na Masarykovej triede v Olomouci, ktorá tvorí spojnicu od hlavnej stanice do centra mesta, je súčasťou blokovej zástavby s obchodným parterom z konca 50. rokov minulého storočia. Objekt, prestavaný pod hlavičkou ateliéru masparti, predtým slúžil ako administratívna budova železníc. Autorom pôvodného architektonického návrhu je nedávno zosnulý architekt Karel Typovský.
Dom s obdĺžnikovým pôdorysom definuje zalomenie línie ulice. Vystupuje do priestoru prostredníctvom úzkej fasády so vstupným portálom orientovaným ku stanici. Hlavné fasády smerujú na severovýchod - do ulice a na juhozápad - do zeleného vnútrobloku.
Pôdorysný trojtrakt a pravidelné usporiadanie fasád umožnili architektom navrhnúť nové dispozície s variabilnou veľkosťou kancelárií (najmenšia s jedným oknom, väčšia s dvomi, s tromi...). Delenie v priečnom smere zabezpečujú iba montované priečky bez inštalácií.
Pôvodnú budovu železníc v súčasnosti využívajú firmy z oblastí IT a práva.
Typickú nájomnú jednotku tvorí poschodie. Pravidlo potvrdzujú výnimky - na prízemí (viacero menších subjektov) a nová strešná nadstavba, ktorá funguje v spojení s najvyšším podlažím pôvodného objektu.
Autori zachovali pôdorysnú stopu a objem stavby. Medzi výraznejšie zásahy patrí nahradenie dobovej valbovej strechy novotvarom, reagujúcim na rôznu výšku ríms susedných domov. Vzniká tak presklené podkrovné podlažie s terasou a výhľadmi na mesto. Na južnej fasáde pribudli priestranné balkóny.
Architekti pri návrhu a realizácii hľadali adekvátne náhrady za pôvodné kvalitné materiály ako brizolit, terrazzo, alebo luxferové tvarovky. Počas rekonštrukcie odhalili pôvodné monolitické trámové stropy, použili biele lícové murivo ako nový konštrukčný materiál aj obklad, siahli po farebných hliníkových rámoch okien s integrovaným tienením na južnej fasáde.
“Budova je navržena jako velmi úsporná a v průběhu stavby byla na části střechy do dvora doplněna fotovoltaická elektrárna - bezbateriový systém, kryjící část okamžité spotřeby elektrické energie. Dešťové vody ze střechy a dvora jsou svedeny do retenční nádrže s akumulačním objemem pro závlahu květníku a zelených střech ve dvoře,” dopĺňajú na záver architekti.
Objekt pred rekonštrukciou:
Výkresová dokumentácia:
Podklady: masparti
Fotografie: Tomáš Loutocký