Advertorial

Kúpeľne snov - novinky značky hansgrohe

Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...

Veľkoplošné zasklenia od spoločnosti Internorm – maximálna flexibilita

Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.

Myotis - všetko pre Vaše interiéry...

Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.

Dizajn sa spája s prirodzenosťou: nové drevo-hliníkové okno od spoločnosti Internorm

Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...

Centrum pre vzdelávanie a inovácie GS1 Slovakia, Žilina

"Lab s novou tvárou."
Diela
Peter Kasman27.01.2023
6000+20
Centrum pre vzdelávanie a inovácie GS1 Slovakia, Žilina
Autori: Ing. arch. Peter KasmanNávrh: 2020 - 2021Realizácia: 2021 - 2022Adresa: Nanterská 23, Žilina-Vlčince, SlovenskoPublikované: 27. január 2023

Vzdelávacie centrum, zamerané na vysvetlenie, podporu a implementáciu štandardov GS1 (systém globálnych štandardov pre pre automatickú identifikáciu, zber a zdieľanie údajov - zahŕňa čiarové kódy, RFID prvky, alebo QR kódy). 

Úlohou nového "Centra pre vzdelávanie a inovácie GS1 Slovakia" je poskytnúť ucelený pohľad na využívanie systému v celom logistickom reťazci, od výroby až po predaj. 

Vzdelávanie prebieha prostredníctvom interaktívneho začlenenia návštevníka do procesov blízkych reálnej prevádzke, ktoré vedie k jednoduchšiemu pochopeniu systému. 

Cieľom prestavby bolo vytvoriť interaktívne prostredie, ktoré sa modulárne dokáže prispôsobiť požiadavkám prevádzky. Centrum okrem viacerých vzdelávacích stanovísk zastrešuje univerzálny priestor na neformálnu diskusiu, spoločné hľadanie riešení a výmenu názorov.

Foto: David Mackovič
Foto: David Mackovič

Realizáciu predstavíme s textom architekta Petra Kasmana:

Spoločnosť GS1 sa zameriava na zavádzanie čiarových kódov, RFID prvkov a QR kódov do výroby, logistiky, zdravotníctva a mnohých ďalších oblastí. Ukážky procesu zavedenia značenia výrobkov a služieb boli viac ako desaťročie situované v open-space na prízemí žilinskej centrály pre Slovensko. 

Návrh vychádza zo samotného procesu zavedenia digitálnych čiarových kódov do výroby. Úvodné stanovisko sa nachádza v centre priestoru, pri vstupe do labu. Návštevník sa tu oboznámi so základným procesom značenia, jeho typmi a kategóriami. Druhé stanovisko vysvetlí praktickú  aplikáciu produktov, alebo služby spojené s využitím špecifických tlačiarní a náramkov. Tretie stanovisko demonštruje proces naskladnenia a skladovania produktov. Posledné, štvrté stanovisko odhaľuje proces dopravy k zákazníkovi a samotný predaj výrobku. 

Jednotlivé stanoviská sú oddelené panelmi s veľkoplošnými dotykovými obrazovkami a dotvorené reálnymi prvkami používanými v logistike, či v segmente priemyslu a zdravotníctva (RFID tlačiarne, pásový dopravník, predajný pult..). Proces zavedenia kódov v laboratóriu je kombináciou softvéru, ktorý prepája dotykové obrazovky s fyzickými prvkami používanými v logistike. 

Prípravná fáza revitalizácie priestoru trvala 6 mesiacov. Samotná realizácia následne prebiehala počas troch mesiacov. Priestor bol dôkladne očistený, vrátane povrchov stien a podláh. Nasledovala realizácie novej elektroinštalácie, ktorá zahŕňala presun centrálneho servera. Miestnosť bola omietnutá, pribudli liate epoxidové podlahy. Pevné a zabudované časti zariadenia, vyhotovené na mieru, charakterizujú lesklé biele povrchy a prvky s olejovanej preglejky.

Pôdorys
PôdorysAutor: Peter Kasman
Foto: David Mackovič
Foto: David Mackovič
Foto: David Mackovič
Foto: David Mackovič
Foto: David Mackovič

Podklady: Peter Kasman, treea

Poloha diela

Ing. arch. Peter Kasman
Vložené
16. január 2023
0
600
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím