Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Klient oslovil pražský ateliér svobodová blaha s požiadavkou na kompletnú rekonštrukciu štyroch bytov, určených na prenájom. Pôvodné dispozície so vstupnou chodbou, z ktorej sú prístupné ostatné nepriechodné miestnosti boli z pohľadu žiaducej flexibility ideálne. Rekonštrukcia trojice bytov preto prebehla bez výrazných zmien pôvodnej prevádzkovej schémy. “V případě jednoho bytu však klient po získání určité důvěry zredukoval v průběhu prací zadání na jediný požadavek, kterým bylo dodržení shodného maximálního rozpočtu s ostatními byty,” vysvetľujú východiská projektu autori. Návrh tak vznikal súčasne s realizáciou.
Vďaka umiestneniu bytu na najvyššom podlaží bolo s postupom búracích čoraz zreteľnejšie lepšie presvetlenie interiéru v porovnaní s ostatnými bytmi. Odstránením všetkých deliacich konštrukcií architekti dosiahli obojstranné presvetlenie stredného, pôvodne obslužného traktu. Priestor je navyše presvetlený a odvetraný aj cez stupačku na úrovni strechy.
Spomínané prednosti bytu zúročili architekti transformáciou pôvodnej chodby a komory na otvorenú obytnú zónu. “Z našeho pohledu tímto řešením vznikla čtvrtá obytná místnost,” vysvetľujú autori. Z perspektívy realitného trhu však stále ide o priestrannú garsónku s kuchynským kútom. “Průběh projektu proto provázela značná nervozita z obavy složitého hledání konkrétního nájemce po dokončení realizace a zároveň nadšení a přesvědčení o správnosti a kvalitě řešení a učiněných rozhodnutí,” doplňajú architekti.
Centrálny trakt integruje kompletné zázemie bytu. Ostatné miestnosti zostávajú voľné. Vo vstupnej hale je po novom umiestnená kuchynská linka. Výmera priestoru umožňuje umiestnenie jedálenského stola. Vstupnú zónu bytu opticky zväčšuje zrkadlo na celú výšku miestnosti. Za zrkadlom je z oboch strán navrhnutý vstavaný úložný priestor. Kúpeľňu so sprchovým kútom vymedzuje priesvitná luxferová stena a dvere s výplňami z drôtoskla, ktoré zabezpečujú prirodzené osvetlenie priestoru.
Úspešný repas pôvodných bukových parkiet a terazza, ktoré odolali nánosu nalepenej dlažby, alebo vinylu pomohli presvedčiť klienta k investícii do podobne trvanlivých materiálov. Projekt sa tak odklonil od počiatočnej voľby lacných materiálov do priestorov určených na prenájom, ako je laminát, alebo vinylové podlahy. Škáry v podlahe po vybúraných priečkach tak zacelili kamenné pásy, ktoré boli následne prebrúsené spoločne s terazzom. Pôvodné parené bukové parkety doplnili nové dubové vlysy, napojené na kameň prostredníctvom vložených trojuholníkov s vyfrézovaným zámkom. Výsledná kresba podporuje pocitové delenie interiéru na jednotlivé miestnosti a zóny.
“Pro nás je téma náhody opakujícím se a důležitým motivem, obzvlášť při řešení rekonstrukcí. Jedná se o vrstvu, která může návrh obohatit o momenty zpravidla silnější a autentičtější nežli ty chtěné a navržené s přílišnou snahou o kreativitu a klienty často požadovaný ´wow efekt´. Kreativita pak spočívá v tom, že z kolizních míst se stanou přednosti a prostory získají osobitý charakter,” dopĺňajú na záver autori.
Použité materiály:
Podklady: svobodová blaha