Prihlásiť sa na medzinárodnú architektonickú súťaž BigMat International Architecture Award’25 je možné až do 15....
Kombinácia Silky so železobetónovým skeletom sa v tomto projekte ukázala ako ideálne riešenie pre...
Projekt „IBV Lietava – 4 domy pri lese“ ponúka premyslené riešenia s dôrazom na tradíciu a...
Tento inovatívny systém presklených priečok s paralelne posuvnými dverami a tromi prepojenými krídlami prináša elegantné...
Kľučka od Barbory Škorpilovej je odrazom súčasnej estetiky a technológií. Inšpirovaná tvarom ohnutého papiera, spája jemné línie s moderným...
Spoločnosť mmcité predstaví na výsteve v Miláne novú kolekciu Linfa od AG&P greenscape a Cattaneo design.
Realizácia s použitím riešení od spoločnosti JAP FUTURE, ktorá dodala prémiový interiérový sortiment dotiahnutý do všetkých detailov
Mimoriadne štíhly rám zvyšuje podiel skla s cieľom maximalizovať dopad svetla a vytvára vzhľad pevného modelu...
Česká firma Janošík balansuje na hranici možného.
Sklenené priečky od spoločnosti Milt ako kľúčový prvok moderného dizajnu
ICONIC: Kľučka, ktorá spája históriu s modernou eleganciou
REHAU Window Solutions získalo ocenenie German Design Award 2025 za vynikajúce riešenie okien ARTEVO TERRA.
Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Prestavba domu z prelomu 19. a 20. storočia vytvorila priestor pre bývanie prispôsobené súčasným požiadavkám trhu. Zachovala pri tom kvality pôvodnej stavby.
Pôdorys umožnil vznik 15 rôznorodých bytových jednotiek s výhľadom do Nuselského údolia. Nové zásahy najviditeľnejšie reprezentuje netradičná farebnosť, ktorá plynie naprieč celým domom.
Pavlačový dom
Pavlače, ktoré v minulosti slúžili ako spoločné otvorené chodby so vstupmi do bytov, v súčasnosti preberajú funkciu balkónov. Charakteristický vzhľad vnútrobloku dotvára klenutý strop pavlačí, ktorého štruktúru zjemňuje keramická šachová dlažba a subtílne kované zábradlia. Dvor, prístupný všetkým obyvateľom domu, dopĺňajú udržiavané predzáhradky patriace k prízemným bytom. Sedlovú strechu pokrytú betónovými škridlami otvárajú veľkorysé ateliérové okná.
Spoločné priestory
Dôraz bol pri návrhu kladený na zdieľané priestory, ktorých podoba mala v minulosti pri mestských bytových domoch reprezentatívny charakter. Rovnaký princíp autori uplatnili aj v súčasnosti - zachovali ich pôvodné usporiadanie a čiastočne aj materiálové riešenie. Štukové omietky chodieb, ladené do odtieňov sivej a ružovej, čerpajú inšpiráciu z dobovej výmaľby – jej nepravidelné mapy voľne odkazujú na zdobné prvky starých pavlačových budov. V tmavšom tóne na ne nadväzujú kazetové vchodové dvere do jednotlivých bytov a poštové schránky z hnedej žíhanej dyhy. Podlahy chodieb kombinujú liatu stierku s maloformátovou dlažbou, lokálne vyskladanou pred vstupmi do bytov.
Schodisko
Dominantu zdieľaných priestorov tvorí pôvodné schodisko, ktorého kamenné stupne zostali zachované. Hrubý povrch stupňov vytvára atypický kontrast k výrazne farebným stenám chodieb a vstupným dverám bytov. Točité schodisko podčiarkuje subtílne líniové svietidlo, ktoré sa vinie naprieč všetkými podlažiami.
Dispozícia bytov
Všetky bytové jednotky sú jedinečné a neopakujú sa naprieč podlažiami. „Byty v prvním a druhém patře získaly pro dnešní dobu vhodnější dispozice, velkorysejší koupelny a některé i balkony. Vyztužení jejich stropů železobetonovými deskami posílilo statiku pater a zároveň do pokojů přibyl atraktivní vizuální prvek odhalených betonových stropů. Mezi prvním a druhým patrem se nachází také jediný mezonet s vlastním vchodem ze strany ulice. Nejvíce úprav si vyžádalo podkroví, kde jsme dříve půdní prostor rozdělili na čtyři byty různých velikostí. Velkou výzvou bylo vyvarovat se podhledům a naopak umístit maximum střešních oken i v místnostech, jako jsou koupelny. Kruhové světlíky nad jejich dveřmi pak přivádějí denní světlo i do vstupních chodeb. Přirozené osvětlení jsme u podkroví považovali za klíčovou hodnotu, ale podařilo se nám ho dostat i do místností v jiných patrech domu,“ popisuje dispozičné riešenie bytov architektka Kateřina Průchová.
Interiéry bytov
Nové dispozície bytov vytvorili vhodný rámec pre ich prispôsobenie individuálnym potrebám budúcich obyvateľov.
Všetky bytové jednotky spája jednotný štandard, zahŕňajúci laminátové podlahy s integrovaným elektrickým podlahovým vykurovaním a kúpeľne kombinujúce svetlé a zemité farby. Tie dopĺňajú vykurovacie rebríky a nové prvky sanity. V prízemných bytoch nájdeme zachované pôvodné konštrukčné prvky, ako sú valené klenby a niky, ktoré spolu s odhalenými betónovými stropmi podčiarkujú charakter historického domu.
Vzorový byt na prízemí, realizovaný podľa návrhu ateliéru Plus One Architects, je vybavený nerezovou kuchyňou s červeno-ružovými glazovanými obkladmi a profilovanými okenicami, ktoré zabezpečujú súkromie a zároveň chránia interiér pred prehrievaním počas horúcich letných dní. Jediný mezonet v dome vyniká betónovým monolitickým schodiskom. Najvyššie podlažie je navyše vybavené klimatizačnými jednotkami.
Materiály:
Podklady: LINKA
Autor: Plus One Architects
Fotografie: BoysPlayNice
Nechce sa vám vypisovať vaše údaje? Prihláste sa a komentujte pod svojím účtom.
Nemáte ešte účet? Zaregistrujte sa tu