Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
5. júl 2024
0
493

Archisource Drawing of the Year 2024 - projekt mladých slovenských autorov medzi ocenenými dielami

Koncept s názvom Sensory Scene sa umiestnil v rámci medzinárodnej súťaže medzi tromi najlepšími dielami v kategórii Digital Media. Architekti Kristián Vnučko a Alexander Topilin bodovali v konkurencii viac ako 6500 diel, hodnotených v šiestich oblastiach.
Archisource Drawing of the Year 2024 - projekt mladých slovenských autorov medzi ocenenými dielami
Autori: Ing. arch. Kristián Vnučko, Ing. arch. Alexander TopilinNávrh: 2023 - 2024Adresa: TalianskoPublikované: 7. júl 2024

Medzinárodná výzva Drawing of the Year už roky patrí medzi výrazné súťaže pre nadšencov z oblasti architektúry, ale i ostatných umeleckých odvetví. Organizátorskú platformu Archisource založili v roku 2017 práve takíto dvaja entuziasti - Emily Glynn a Mansel Haynes. Boli presvedčení o tom, že náš profesný svet má potenciál na zlepšenie komunikácie smerom navonok.

Od jej počiatku sa usilujú o vytvorenie prostredia pre architektonickú (re)prezentáciu, ktorá presahuje hranice štandardizovaných vizualizácií. Platforma iniciuje rôzne diskusie, podporujúce individuálny prístup k tvorbe vizuálnej identity projektov. Jednotlivé zábery dokážu reflektovať nielen zručnosť autora, ale aj jeho pocity a subjektívne myslenie. Paradoxne, práve tieto spomínané zložky sa postupne dostávajú do úzadia, napriek ich dôležitosti v procese navrhovania.

Ročník 2024 predstavoval doposiaľ najpestrejšiu paletu prác, s viac než 6500 prihlásenými dielami. Hodnotiaca komisia rozhodovala v 6 rôznych kategóriách:

  • Drawing of the Year 2024
  • Digital Drafting Award
  • Digital Media Award
  • Hand Drawn Award
  • Mixed Media Award
  • Visualisation Award

Niekoľkotýždňový proces hodnotenia ukončila vernisáž v londýnskom OXO Tower, kde sa (okrem vystavených vyše 100 finalistov) záujemcovia mohli dozvedieť bližšie informácie o trofejach (vyrobených z recyklovaných šupiniek a mušlí), ktoré navrhol švajčiarsky ateliér Nature Squared.

Viac súťaži cene si môžete prečítať na tomto odkaze

Projekt Sensory Scene sme vytvorili v rámci (rovnako) medzinárodnej súťaže Reuse Italy, presnejšie pre sériu s podtitulom Reuse the Thermae (in Curinga). Zadaním bol návrh membrány ktorá by historické ruiny rímskych kúpeľov stavebne neuzatvárala, ale súčasne by ich chránila pred vonkajšími vplyvmi a slúžila ako signálny bod v rámci planiny uprostred olivovníkov. Viac o samotnej výzve nájdete tu.

Koncept Sensory Scene vychádzal z genia loci dávno zaniknutých kúpeľov. Štruktúra nového "obalu" chráni  súbor archeologických nálezísk z doby rímskych cisárov, pričom tvarovo zvýrazňuje jeho pôvodný symetrický pôdorys s frigidáriom v centrálnej pozícii.

Pavilón ako celok ponúka všetkým zvedavým návštevníkom nový pohľad na takmer zabudnuté objekty, ktoré sú dôkazom úrovne vyspelosti starovekého rímskeho inžinierstva a spoločenského postavenia "kúpeľnej kultúry" niekdajšich obyvateľov danej oblasti.

Celá hmota rumelkovej oceľovej konštrukcie je osadená v bujnej krajine tak, aby sa postupne stala neoddeliteľnou súčasťou celkovej panorámy.

Kompozícia je manifestom našej povahy ako pozorovateľov a bádateľov. Spája v sebe "cestu objavovania" aj "zmyslový zážitok“.

Vizuálno-akustická hra vzniká prostredníctvom geometrie, vpletenej do systému subtílnych káblov. Tie obsahujú rady precízne umiestnených prvkov (inšpirovaných dobovými motívmi dlaždíc z neďalekých rímskych kúpeľov) s drobnými prírezmi na hornom konci každého elementu. Navzájom sa prekrývajú a podľa prevládajúcich prúdov vzduchu regulujú denné svetlo. Spomínaná súhra vánku a dažďa zároveň vytvára zvukový efekt, podobný šumeniu horúcej vody v kúpeľných bazénoch.

Ruiny sú viditeľné zo všetkých strán (vrátane vtáčej perspektívy) vďaka sústave rámp, obopínajúcich celú stavbu. Cesta začína na severnom okraji archeologického náleziska - v mieste pôvodného vchodu. Návštevníci majú panoramatický výhľad na kúpele a ich okolie, ktoré sa nustále mení vďaka konceptu špirály, končiacej v podobe oculu.

Dvojica mladých slovenských architektov bodovala sj s ďalším projektom Otra-ada, ktorý bol rovnako súčasťou výstavy v Londýne začiatkom júna tohto roku.

Ing. arch. Kristián Vnučko
Ing. arch. Alexander Topilin
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím