Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Vlárska 22
Trnava
Rakúšania svojim pavilónom pre Bienále prispeli k diskusii o architektúre a jej poslaní. 400 000 eur, ktoré boli vyčlenené na projekty a realizáciu expozícií sa na pozadí utečeneckej a humanitárnej krízy snažili efektívne využiť. Peniaze investovali hlavne do troch projektov, ktoré majú pomôcť ľuďom v núdzi. Architektonicko - sociálne intervencie sú dôkladne zdokumentované a tvoria hlavnú náplň rakúskej expozície rakúskeho pavilónu v Benátkach. Vystavované sú dočasné ubytovacie zariadenia a denné centrá ktoré vznikli v troch viedenských budovách. Budú slúžiť pre žiadateľov čakajúcich na schválenie žiadosti o azyl.
Rakúskou odpoveďou na tému Bienále „Reporting from the Front“ je práca s ľuďmi a hľadanie nových architektonických riešení pre ľudí v núdzi. Rakúsky projekt nesie názov „Places for People.”
Vystavené projekty:
Každý z projektov vznikal niekoľko mesiacov, pričom dôraz sa kládol na dialóg z užívateľmi a odborníkmi v oblastiach kultúry, sociológie a psychológie.
Architekti z ateliéru Caramel navrhli v kancelárskej budove zo sedemdesiatych rokov systém núdzových prístreškov z bežne dostupných a lacných materiálov.
V interiéri budovy ich bolo nainštalovaných dokopy 52. Základom každého z nich je slnečník. Konštrukciu ďalej tvorí závesný systém a textilné záclony. Ľudia v núdzi môžu takto nájsť vo veľkopriestorovej hale kúsok svojho súkromia. Náklady na jeden takýto prvok sa pohybujú okolo 50 eur a jednému človeku zaberie realizácia menej ako 50 minút.
Vzhľadom k tomu, že využitie priestoru s rozlohou 3700 m2 je obmedzené iba na štyri mesiace, kritériom projektu bolo, že všetky prvky musia byť rýchlo a jednoducho demontovatelné a riešenie musí byť skladné a mobilné.
Podobné mobilné riešenia boli použité v interiéroch spoločenských miestností a jedálne.
Projekt “Home Made” je u univerzálne využiteľný aj v budúcnosti a neviaže sa iba na prebiehajúce Bienále. Manuál ku konštrukcii prístrešku je dostupný online a ktokoľvek ho môže v prípade potreby realizovať.
Ďalším projektom v rámci Bienále je adaptácia bývalej školskej budovy blízko centra Viedne. Ateliér EOOS navrhol kompletné zariadenie pre interiéry s celkovou rozlohou 21 000 m2. V budove bolo už pred začiatkom Bienále ubytovaných 600 žiadateľov o azyl. Chýbali však spoločné a stravovacie priestory. Architekti navrhli kompletné zariadenie a design manuál nábytku pre tieto miestnosti. Intervencia spočívala aj v zapojení ubytovaných rodín do tvorby prostredia. Ako základ nábytku boli využité debniace dielce a jednoduché spojovacie prvky. Na realizáciu nábytkových prvkov stačia iba základné nástroje. Zapojenie komunity do tvorby prostredia sa ukázalo ako efektívna cesta. Takisto ako v prvom prípade je design manuál verejne prístupný a má potenciál využitia v prípade potreby prakticky kdekoľvek.
Pozrite si design manuál social forniture:
Architekti z ateliéru ENTERprise mali na svoju intervenciu k dispozícii štvrté a piate poschodie čiastočne nevyužitej administratívnej budovy na ulici Kempelengasse v husto obývanej južnej časti mesta. K dispozícii mali takisto park v okolí budovy.
Bol vytvorený koncept hybridných obytných a pracovných priestorov, ktoré by mali prispieť k ekonomickej produktívnej infraštruktúre. Každý účastník programu dostane priestor na sebarealizáciu a prácu. Táto intervencia je realizovaná aj ako experiment v rámci projektu HAWI, skúma možnosti začlenenia utečencov do spoločnosti. Projekt bude prebiehať nasledujúce tri roky a budú do neho zapojení aj študenti.
Zásahy vo verejnom priestore majú za úlohu otvoriť a oživiť park a prispieť k vzájomnej komunikácii a integrácii utečencov do miestnej komunity. Projekt má silnú podporu v umeleckých kruhoch a podporilo ho už množstvo známych osobností.
O našom pavilóne sa dozviete viac v tomto článku.
Podklady: Press Office La Biennale di Venezia