Kľučka od Barbory Škorpilovej je odrazom súčasnej estetiky a technológií. Inšpirovaná tvarom ohnutého papiera, spája jemné línie s moderným...
Spoločnosť mmcité predstaví na výsteve v Miláne novú kolekciu Linfa od AG&P greenscape a Cattaneo design.
Realizácia s použitím riešení od spoločnosti JAP FUTURE, ktorá dodala prémiový interiérový sortiment dotiahnutý do všetkých detailov
Mimoriadne štíhly rám zvyšuje podiel skla s cieľom maximalizovať dopad svetla a vytvára vzhľad pevného modelu...
Česká firma Janošík balansuje na hranici možného.
Sklenené priečky od spoločnosti Milt ako kľúčový prvok moderného dizajnu
Už po štvrtýkrát majú slovenskí architekti možnosť zúčastniť sa medzinárodnej architektonickej súťaže BigMat International...
ICONIC: Kľučka, ktorá spája históriu s modernou eleganciou
REHAU Window Solutions získalo ocenenie German Design Award 2025 za vynikajúce riešenie okien ARTEVO TERRA.
Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
O parku
Park Hliník vznikol pretvorením zvyškovej, málo využívanej plochy verejnej zelene na periférii mesta Nové Zámky na nový, svojím riešením nekonvenčný a charakterom špecifický mestský park. Krajinno-architektonické riešenie umocňuje historický odkaz a lokálnu identitu miesta. Návrh je inšpirovaný niekdajším rozhraním medzi zastavaným územím a otvorenou krajinou s ornou pôdou a lúkami. Trasovanie hlavného parkového chodníka vychádza z historickej trasy poľnej cesty a je symbolickým pokračovaním Cintorínskej ulice smerom k historickému cintorínu cez priestor parku. Výrazným prvkom parku sú geometrizované meandrujúce plochy lúk a línia chodníka.
Na približne tretine územia trojhektárového parku boli založené travinno-bylinné lúčne spoločenstvá. Bolo vysadených vyše 120 nových, prevažne listnatých stromov. V parku dostali novú príležitosť lavičky, ktoré boli predtým osadené na hlavnom námestí a mobiliár bol doplnený o nové drevené lehátka (mmcité "Rivage"). Zaujímavou umeleckou intervenciou v parku sú muraly (nástenné maľby), ktoré zmenili predtým počmáranú trafostanicu na zaujímavé umelecké dielo s odkazom na význam prírody, biodiverzity a opeľovačov (autor Martin Kele, Esence Tattoo Nové Zámky). Park Hliník je prvým miestom v meste, kde boli vyskúšané nové prvky a riešenia v podobe mlatových chodníkov a kvitnúcich lúk.
Medzinárodné prvenstvo
Park Hliník v Nových Zámkoch je prvým a aktuálne jediným dielom zo Slovenska, ktoré je zverejnené v siedmom vydaní najvýznamnejšej európskej odbornej knižnej publikácie v oblasti krajinnej architektúry Landscape Architecture Europe. Tematický názov aktuálneho vydania je Full of Life (Plná života) a prináša kolekciu 42 krajinno-architektonických diel zo 16 krajín Európy v sprievode odborných analýz, recenzií, kritických esejí a rozhovorov. Projekty vyberali odborné porotkyne a porotcovia z Holandska, Švédska, Švajčiarska a Estónska. Kniha bola slávnostne uvedená a predstavená na Universität für Bodenkultur vo Viedni. Od roku 2006 ju v trojročných cykloch vydáva nadácia Landscape Architecture Europe Foundation (LAE) v spolupráci s vydavateľstvom Blauwdruk Publishers, obe so sídlom v Holandsku, v spolupráci s Európskym regiónom Medzinárodnej federácie krajinných architektov IFLA Europe.
Park Hliník je prezentovaný v kapitole Resist and Resource, odborne ho analyzujú a hodnotia holandský priestorový plánovač a žurnalista Mark Hendriks, profesorka krajinnej architektúry Ľubica Feriancová a estónska krajinná architektka a porotkyňa Merle Karro-Kalberg.
„Odolávať globálnej ekologickej deštrukcii je jednou z úloh krajinnej architektúry. Zásobiť túto prax novými poznatkami, pracovnými metódami a formami vyjadrenia je ďalšou. Oba prístupy idú ruka v ruke – identifikujú výzvy a učia sa praxou. Tento proces zahŕňa tvorbu vízií, konceptov, pilotných projektov a experimentov s rôznorodou estetikou, ktoré môžu byť míľnikmi na ceste k definovaniu nových predstáv o kráse. Tieto sú ambiciózne v každom projekte, ako napríklad potešujúca biodiverzná výsadbová schéma v Parku Hliník na okraji Nových Zámkov na Slovensku, alebo futuristický koncept potravinovej produkcie pre Edible Wadden Coast v regióne Groningen v Holandsku.“
Mark Hendriks, s. 232
„Potom je tu návrh Parku Hliník (s. 246) v bývalom hliníku v slovenskom meste Nové Zámky. Krajinní architekti Tomáš Pavelka a Attila Tóth využili rekonštrukciu tohto trojhektárového územia na okraji mesta na boj proti úbytku biodiverzity a efektom klimatickej zmeny. Množstvo spevnených plôch bolo obmedzené na minimum, aby dažďová voda mohla ľahšie vsakovať do pôdy. Pásy kvitnúcich lúk podporujú druhovú diverzitu a výsadba nových stromov a krov s bohatým kvitnutím – spolu s už existujúcimi topoľmi a borovicami – poskytuje tienisté miesta a chlad. Mestský mobiliár je prevažne z druhej ruky – napríklad lavičky pochádzajú z hlavného námestia v centre mesta. Nástenné maľby na trafostanici upozorňujú návštevníkov na to, aká dôležitá je príroda pre blahobyt ľudí.“
Mark Hendriks, s. 239
Odbornú recenziu Parku Hliník formou eseje napísala do knihy krajinná architektka Prof. Ľubica Feriancová. Na troch dvojstranách hodnotí krajinno-architektonický návrh, riešenia a prvú etapu realizácie:
"Príroda a kultúra, vtedy a teraz: Park Hliník v Nových Zámkoch na juhozápade Slovenska je zaujímavým konceptom na mape súčasnej krajinnej architektúry tejto malej a mladej krajiny. Park je malý investíciou, stredne veľký rozlohou, ale veľký svojou filozofiou a konceptom...“
Ľubica Feriancová, s. 246
Porotkyňa Merle Karro-Kalberg, estónska krajinná architektka a výskumníčka na University of Tartu, ktorá je laureátkou troch ocenení Estónskej asociácie krajinných architektov a Ceny Miesa van der Rohe vyzdvihla a ocenila invenciu tohto krajinno-architektonického diela:
"V krajine, ktorá je zvyknutá na štandardné trávniky, je tento projekt míľnikom v obnove kvitnúcich lúk a odkazoch na historickú kultúrnu krajinu."
Merle Karro-Kalberg, s. 249
Ako ďalej?
Návrh Parku Hliník z roku 2019 v stupni štúdie a projekt pre stavebné povolenie a realizáciu z roku 2020 uvažujú v parku s vybudovaním psieho výbehu, osadením doplňujúceho parkového mobiliáru v podobe ďalších lehátok a piknikových setov. Pribudnúť majú aj picie fontány, prírodné herné prvky pre deti z dreva a diela lokálnych a regionálnych umelcov, ktoré by využívali územie parku ako unikátnu galériu v exteriéri.