Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
REHAU Window Solutions získalo ocenenie German Design Award 2025 za vynikajúce riešenie okien ARTEVO TERRA.
Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Nápad využívat k výrobe elektriky morský príliv nie je nový. V Británii však chcú túto myšlienku posunúť do praxe a reálne produkovať energiu v obrovských umelých lagúnach. Najďalej pokročil projekt prílivovej lagúny pri meste Swansea vo Walese. Tam by mala vzniknúť umelá hrádza dlhá približne päť míl (smerom do mora vysunutá dve míle). Časť hrádze slúži ako elektráreň. Sú vnej osadené turbíny, ktoré využívajú rôznu výšku hladín vo vnútri lagúny a na voľnom mori.
Miesto pre prvú lagúnu nebolo bybrané náhodne. Odliv a príliv prílivy v ústí rieky Severn patrí k najvyšším na pobreží. Ďalšie lagúny by sa mali nachádzať v oblastiach Cardiff, Newport, Colwyn Bay vo Walese, Bridgwater v Somerset a West Cumbria. Všetko sú to oblasti, kde je výrazný rozdiel vo výške hladiny pred a po prílive. Na ich výstavbu budú potrebné celkové náklady vo výške až 30 miliárd libier (41,1 mld. eur). Ambiciózny plán na vybudovanie šiestich lagún by mohol po odsúhlasení a získaní potrebných prostriedkov pokryť až 8 percent spotreby Veľkej Británie. Navyše by takáto čistá energia zredukovala vylučovanie oxidu uhličitého do ovzdušia až o 236-tisíc ton ročne.
Firma Tidal Lagoon Power Ltd., ktorá stojí za projektom tvrdí, že Swansey Bay by mohla elektrickou energiou zásobovať až 155-tisíc domácností po dobu stodvadsiatich rokov. A to bez ďalších výrazných investícii (podľa servera BBC.com).
Pri verejnom prerokovávaní projektu, ktoré prebehne v najbližšej dobe čakáme dosť silnú polemiku. Na jednej strane sú tu silné energetické plusy a pravidelný zdroj energie, s ktorým môžeme počítať so železnou pravidelnosťou a predpovedvídateľnosťou. Projekt má potenciál priniesť aj druhotné benefity. Rozvoj turistických a športových aktivít, pozdvihnúť miestnu ekonomiku...
Projekt je podporovaný aj miesnymi komunitami a neziskovou organizáciou Active Supporters Group. Je to nová nádej pre Swansea Bay, oblasť ktorá bola dlhodobo závislá na uhoľných baniach, oceliarňach a chemických závodoch - oblastiach, ktoré sú v útlme.
Na projekte a tvorbe lagúny pracoval tím z LDA design. Renomovaní architekti a špecialisti na udržateľný rozvoj, v portfóliu ktorých sú o. i. i objekty pre olympiádu 2012 v Londýne.
Optimisticky vyznievajú slová generálneho riaditeľa spoločnostii Tidal Lagoon Power, Marka Shorrocka, ktorý projekt na BBC logicky obhajoval: „Poďme využívať tú voľnú silu, ktorú vytvára tanec mezi Mesiacom a našou planétou. Poďme dalších 120 rokov vyrábať elektriku, která ponúka veľkú istotu a bude dlhodobo lacná. Len si to vyžiada malú počiatoučnú investíciu". Tu je včak zásadný problém. Tá počiatočná investícia sú dotácie. Ak by ich mali zaplatiť daňoví polplatníci, stavia to projekt do iného svetla. Predpokladá sa, že spoločnosť Tidal Lagoon Power bude žiadať dotovanú cenu elektriky vo výške cca 200 libier za každú megawatthodinu, a to po dobu 35 lrokov. To je skoro štvornásobok súčasnej britskej trhovej ceny. A skoro dvojnásobek toho, koľko by za rovnakú dobu mala stáť megawatthodina z nového bloku jadrovej elektrárne Hinkley Point. Ďalšie výhrady sú ekologické. Rozporuje sa celkový zásah do krajiny a veľké znepokojenie dali najavo aj rybári.
Schéma hydroelektárenského bloku je zrejmá z nasledovných obrázkov.
Prjojekt je veľmi zaujímavý. Ako jeden z mála sa približuje z podoby konceptu blízko k realizačnej fáze. Bude zaujímavé sledovať jeho ďalší vývoj. Celkovú predstavu o investičnom zámere približuje priložené video.