Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Viessmann

Climate of innovation

Ivanská cesta 30/A
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
11. jún 2015
0
1326

Slavín - Web umenia SNG - dokument

Slavín, ako bratislavský pamätník padlým sovietskym vojakom pošas druhej svetovej vojny, bol vybudovaný v rokoch 1957 až 1960. Autorom pamätníka je slovenský sochár a architekt Ján Svetlík. V roku 1962 bol Slavín vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Je tu pochovaných 6 845 vojakov červenej armády, ktorí padli na území západného Slovenska a pri oslobodzovaní Bratislavy počas bojov na jar 1945.
Slavín - Web umenia SNG - dokument
Autori: Ján SvetlíkNávrh: 1956 - 1957Realizácia: 1957 - 1960Adresa: Slavín , Bratislava, SlovenskoPublikované: 11. jún 2015

Výsledok je výsledkom trojkolovej architektonicko - výtvarnej súťaže. Zvíťazil návrh Jána Svetlíka (s kolektívom výtvarníkov Tibor Bártfay, Jozef Kostka, Rudolf Pribiš, Ján Kulich, Ladislav Snopek, Alexander Trizuljak, Juraj Kren a Dezider Castiglione). Podnožou pamätníka je obradná miestnosť, ktorá vertikálne pokračuje 39,5 metrov vysokým obeliskom, ukončeným na vrchole sochou sovietskeho vojaka vztyčujúceho vlajku od sochára Alexandra Trizuljaka. Vstupné masívne kazetové dvere s bronzovými reliéfnymi výjavmi sú od Rudolfa Pribiša. V areáli pamätníka sa nachádzajú aj ďalšie sochárske diela od významných slovenských sochárov, Ladislava Snopeka, Tibora Bártfaya, Jána Kulicha, Jozefa Kostku a Jána Svetlíka.

Pri príležitosti spustenia nového Webu umenia SNG pripravila sériu krátkych dokumentov Príbehy umenia. Osobným pohľadom autorov, ich rodín alebo ľudí, ktorí sú na nich zachytení, priblížime výtvarné diela a zároveň ukážeme jednu z možností spracovania zdigitalizovaných umeleckých diel. Pilotný diel je venovaný Slavínu, soche vojaka na pylóne a jeho autorovi Alexandrovi Trizuljakovi.

Prvá časť série dokumentov Príbehy umenia o Slavíne bola premiérována počas sprievodného podujatia 5.júna v Berlinke SNG. Autorom dokumentu je skupina mladých tvorcov Moiré, ktorí si zvolili formát pozostávajúci z rozhovorov (kunsthistorička Alexandra Kusá, syn sochára Klement Trizuljak, manželka Eva Trizuljaková, záberov na exteriéry, interiéry (ateliér sochára), archívnych materiálov (Slovenský filmový ústav a rodinný archív rodiny Alexandra Trizuljaka) a zdigitalizovaných diel zo zbierok SNG. Širší záber diel súvisiacich s pamätníkom a sochou vojaka nájdete v našej kolekcii - súťažné návrhy a fotografie z výstavby Slavína, umelecké fotografie a sochárske návrhy.

Z rozhovorov s aktérmi dokumentu, ale aj vnukom Alexandra Trizuljaka Šymonom Klimanom, teoretikom architektúry Petrom Szalayom spracovala Barbora Kalinová jednu z relácií Túlačka_FM. Video pripájame v nasledujúcom obrázku. Zdrojové informácie pre tento článok sme čerpali z Webu umenia.

2380
Vimeo

Poloha diela

Ján Svetlík
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím