Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Projekty samospráv, využívajúce dotácie na rekonštrukciu a zníženie energetickej náročnosti budov, často skončia pri zateplení fasády vrstvou polystyrénu a bez ďalšieho rozmyslu. Chýba komplexnejší pohľad architekta, pridaná vrstva neprináša žiadnu novú architektonickú ani remeselnú kvalitu. Aj preto je sympatická realizácia ateliéru CL3, ktorá ukazuje, že zodpovedný prístup si zaslúžia aj stavby, ktoré nemajú "áčkovú" kvalitu.
Mestská časť Polánka leží zhruba 3 km severne od centra Moravského Krumlova. “Zde se nachází v bývalé obecní škole zrekonstruovaná mateřská škola, která je po hospodě a kostelu nejdůležitější budovou zdejšího veřejného života,” hovoria s nadhľadom architekti z brnianskeho ateliéru. Pod dohľadom Radka Pasterného, Davida Bureša a Kristýny Kapraľovej prešla pôvodná tehlová stavba s drevenými stropmi komplexnou rekonštrukciou. Tá okrem úprav dispozície pre nové funkčné využitie tiež zlepšila stavebno-technickú stránku budovy.
Prevádzku materskej školy situovali autori na poschodie. Parter s nadväznosťou na ulicu využíva malá predajňa potravín a zázemie pre Spolok občanov Polánky, ktorý sa stará o kultúrne akcie obce.
Výraznou premenou prešli aj priľahlé záhrady, ktoré sa podarilo otvoriť aj vďaka odstráneniu starších hospodárskych objektov.
Pri pohľade z ulice zachovali architekti pôvodnú “tvár” a členenie fasády dvojpodlažného objektu. Rozhodli sa však odstrániť striešku nad vchodom a členitý tympanón. Rovnaké konštatovanie platí aj o členitej časti, orientovanej do záhrady. V logicky vystúpenej schodiskovej hale pribudlo “uvítacie” okno, ktoré opticky prepája zrekultivovanú záhradu s interiérom škôlky.
V exteriéri sa snažia autori interpretovať historický odkaz domu prostredníctvom štruktúrovanej omietky na novej vrstve zateplenia z minerálnej vlny. Hra s reliéfnymi detailmi je súčasným prepisom historických bosáží a ríms, ktoré tvoria dynamiku domov od nepamäti.
Interiér materskej školy vznikal s ohľadom na ergonómiu dieťaťa. Samozrejmosťou sú znížené parapety, a nerušené pohľady do exteriéru. Základný monochromatický rámec priestoru dopĺňa drevený vstavaný nábytok, realizovaný podľa autorského návrhu - od skríň až po riešenie parapetov s úložným priestorom. “Tlumené barvy byly zvoleny záměrně s ohledem na historii budovy, ale také jako kontrast k barevnému světu dětí - výkresům, výrobkům, oblečení, hračkám…,” dopĺňajú architekti.
Ako primárny zdroj tepla slúži plynový kotol. Vetranie je riešené centrálne, s rekuperačnou jednotkou.
Materiály a riešenia:
Ako primárny zdroj tepla slúži plynový kotol. Vetranie zabezpečuje centrálna jednotka s rekuperáciou.
Autor: CL3
Podklady: Linka
Fotografie: Tomáš Slavík