Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Obecný dvor je architektonicky cenný areál pôvodne hospodárskych budov v pražskom Jozefove. Najstaršie stavby Obecného dvora obsahujú pozostatky stredovekých konštrukcií. Areál zjednotila neskoro baroková pestavba v 18. storočí. Práve táto fáza, doplnená neskoršími prestavbami predstavuje jedinečný celok a urbanistický doklad stredovekej parcelácie. Projekt obnovy zahŕňal rekonštrukciu a dostavbu troch historických objektov s vnútorným dvorom. Novostavba bytového domu stojí v mieste prieluky a uzatvára mestský blok.
Investičným zámerom bolo vytvorenie obytného areálu. Pamiatkovo chránené stavby prešli kompletnou rekonštrukciou. Dispozícia bytov sa snaží zohľadniť stavebný vývoj areálu tak, že stavebné úpravy nezasahujú do pôvodného muriva. Autori očistili priestory od novodobých úprav a nechali tak vyniknúť veľkorysé klenuté priestory. Novostavba v severnej časti areálu nadväzuje na niekoľko storočí neprerušený stavebný vývoj celku. Kubická hmota domu je rozčlenená pravidelným rastrom okenných otvorov.
Historické budovy prešli kompletnou rekonštrukciou vrátane reštaurovania historicky cenných prvkov. Vo všetkých objektoch sa teraz nachádzajú byty. Objekty boli očistené od novodobých úprav, čím vynikli veľkorysé priestory. Dispozície bytov pritom nezasahujú do historického muriva.
Nová budova má šesť regulérnych nadzemných podlaží, ustupujúce siedme a jedno podzemné podlažie. Prízemie a podzemné podlažie fungujú z velkej časti ako dvojpodlažné garážové zakladače. Na časti pôdorysu sú obe úrovne otvorené, vodorovnú monolitickú konštrukciu nahradzuje technológia automobilových dopravníkov. V dome sú tri byty: mezonetový umiestnený na 2. a 3. NP, byt na štvrtom podlaží a obytný priestor na dvoch najvyšších poschodiach, ku ktorému patrí aj strešná terasa. Na prízemí sa nachádza centrálny vstupný priestor s recepciou, ktorý slúži zároveň pre celý areál.
Obvodový plášť budovy je dvojvrstvový. Kontaktný zatepľovací systém, ktorý je omietnutý hladkou omietkou dopĺňa z exteriérovej strany predsadený plášť z galvanicky pokoveného a lakovaného hliníkového plechu hrúbky 3 mm. Rastlinný motív bol do plechu vyrazený formou rastru kruhových otvorov s premenlivou veľkosťou. Do pravidelného členenia fasády zapadajú posuvné panely z rovnakého materiálu, ktoré slúžia ako tienenie a zároveň v zavretom stave dotvárajú nadväzujúci motív. Z výtvarného hľadiska bola zásadná presná nadväznosť vzoru na jednotlivých paneloch. Bolo vyrobených viac ako 300 atypických častí. Podmienkou bola minimalizácia špár medzi panelmi a perforácia vzoru až po okraj jednotlivých prvkov. Realizácia bola náročná najmä z hľadiska výberu materiálu a dodávateľa (nároky na tuhosť panelov, dilatáciu, precízna montáž). Veľkoformátové posuvné zasklenie používa systém Hi-Finity od firmy Reynaers. Na prízemí je na fasáde technickej časti domu zo severnej a východnej strany použitý systém “vertikálnej záhrady”
Pri exteriérových úpravách dvora sa autori inšpirovali Langweilovým modelom Prahy (papierový model z 19. storočia, dnes sa nachádza v Múzeu hlavného mesta Prahy), ktorý dokladá že tu stál solitérny strom, malá vodná nádrž a okrasná záhradka. Po revitalizácii sa v areáli nachádzajú tri vzrastlé stromy, ktoré boli zachované počas výstavby, zpevnené plochy s centrálnym eliptickým chodníkom sú vydláždené repasovanými žulovými kockami. Prístup k jednotlivým domom je vyukladaný mramorovými blokmi, ktoré pochádzajú z podlahy jedného z domov. Hľadanie autenticity historických domov a snaha o obnovu pôvodných proporcií historických fasád si vyžiadala výškové úpravy dvora. Nové drevené terasy pred pred presklenými arkádovými dverami objektov A a B ukazujú ako bol dvor v minulosti zavážaný a terén navyšovaný. Rozdielne výškové usporiadanie častí dvora a oddelenie predzáhradiek bolo vyriešené kamennými múrikmi. V areáli sa nachádza aj vodná plocha.
Zaujímavosti: Obecný dvor sa údajne stal predlohou pre romány o rýchlych šípoch od Jaroslava Foglara. Na tomto mieste strávil časť svojho života rakúsky matematik a fyzik Christian Doppler.
Podklady: TaK Architects