Už po štvrtýkrát majú slovenskí architekti možnosť zúčastniť sa medzinárodnej architektonickej súťaže BigMat International...
Projekt „IBV Lietava – 4 domy pri lese“ ponúka premyslené riešenia s dôrazom na tradíciu a...
Tento inovatívny systém presklených priečok s paralelne posuvnými dverami a tromi prepojenými krídlami prináša elegantné...
Kľučka od Barbory Škorpilovej je odrazom súčasnej estetiky a technológií. Inšpirovaná tvarom ohnutého papiera, spája jemné línie s moderným...
Spoločnosť mmcité predstaví na výsteve v Miláne novú kolekciu Linfa od AG&P greenscape a Cattaneo design.
Realizácia s použitím riešení od spoločnosti JAP FUTURE, ktorá dodala prémiový interiérový sortiment dotiahnutý do všetkých detailov
Mimoriadne štíhly rám zvyšuje podiel skla s cieľom maximalizovať dopad svetla a vytvára vzhľad pevného modelu...
Česká firma Janošík balansuje na hranici možného.
Sklenené priečky od spoločnosti Milt ako kľúčový prvok moderného dizajnu
ICONIC: Kľučka, ktorá spája históriu s modernou eleganciou
REHAU Window Solutions získalo ocenenie German Design Award 2025 za vynikajúce riešenie okien ARTEVO TERRA.
Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Projekt Základnej školy v Plaveckom Štvrtku vznikol pod vedením ateliéru Michal Diviš Architekti / MDA. Oblasť podpory ekologického staviteľstva zastupovala firma Krtkodom. Impulzom pre realizáciu novostavby, ktorej investorom je obec Plavecký Štvrtok a MŽP SR s predpokladanou podporou z fondov EÚ, je havarijný stav konštrukcie existujúcej základnej školy.
Jadrom zadania bolo 9 kmeňových tried pre cca 250 žiakov, ktoré dopĺňajú špecializované učebne, kabinety a zázemie školy. V objekte je navrhnutá kuchyňa s kapacitou 400 jedál denne a jedáleň s kapacitou 170 miest. Jednou z požiadaviek investora bola možnosť jednoduchej transformácie priestorov prízemia školy na mimoškolské aktivity či rozšírenie starostlivosti a prípravy na školskú dochádzku marginalizovaných skupín. Škola je navrhnutá v intenciách konceptu SMART škôl, ktorý vystihujú prívlastky "zelená, digitálna, partnerská, inkluzívna, aktívna, otvorená", s dôrazom na celoživotné vzdelávanie. Koncept zelenej školy zahŕňa moderné stavebné a prevádzkové technológie.
Architekti situovali nový objekt na západnú stranu areálu, kde sa v súčasnosti nachádza trávnatý porast a ihrisko. Orientácia pozemku v pozdĺžnej osi východ-západ určila rozvrhnutie dispozície a hlavne orientáciu učební na svetové strany.
Prevádzka školy je rozvrhnutá do troch výškových úrovní, pričom podzemné podlažie má polovičný rozsah zastavanej plochy.
V prvom podzemnom podlaží sa nachádza kuchyňa so zázemím, skladové a technické zázemie školy a dve špecializované dielne pre ručné práce. Učebne sú navrhnuté pre možnosť flexibilnej dispozície lavíc. Niektoré z nich majú možnosť rozdelenia / spojenia priestorov prostredníctvom skladacích deliacich priečok. Vo vybraných učebniach sa počíta s realizáciou presklených deliacich priečok, ktoré vytvoria vizuálny kontakt s komunikáciou a pobytovým priestorom.
Druhé nadzemné podlažie tvorí samostatný celok, ktorého prevádzku možno ďalej deliť vďaka dvom vstupom. Sú tu situované kmeňové triedy, špecializované triedy, kabinety a sociálne zázemie. Na chodbách sú oddychové lobby priestory, rozšírené o pobytovú strešnú záhradu, s možnosťou edukácie a funkčného prepojenia s dotknutými učebňami.
Konštrukčne je stavba navrhnutá ako železobetónový skelet s výplňovým murivom z tehly. Na fasáde sa uplatňujú prvky z pohľadového betónu a dreveného obkladu. Hliníkové okná chráni pred prehrievaním systém exteriérového tienenia.
Objekt je energeticky prepojený s existujúcou kotolňou v priestore telocviční. Strechy sú navrhnuté ako zelené s možnosťou osadenia fotovoltických panelov na ohrev TÚV. Na streche sa nachádza strešná koreňová čistička odpadových vôd. Dažďová voda sa bude zachytávať na pozemku v retenčnej nádrži a bude slúžiť ako zdroj závlahovej vody pre zeleň a recyklovanej šedej vody pre splachovanie WC. Rekuperácia a čistenie interiérového vzduchu je už samozrejmosťou. Projekt počíta so zaradením do energetickej triedy A0.
Autori kládli dôraz na vytvorenie prostredia pre zdravý pobyt žiaka a učiteľa. Dôležitá bola pri tom práca so svetlom, tepelným komfortom, vetraním a akustikou.
Autori: Michal Diviš Architekti / MDA a Krtkodom
Načítavam diskusiu...