Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Stavba nadväzuje na úspešný koncept siete pivovarov, rozšírených o reštauráciu. Prevádzku sa nesnaží ukrývať, naopak hrdo ju cez presklené časti fasády navonok prezentuje. Funkcia objektu je tak už na prvý pohľad jasne identifikovateľná.
Pivovar SPOJOVNA sa nachádza na pomedzí troch pražských štvrtí - Chodova, Kunratic a Šeberova. Lokalita je charakteristická pestrou skladbou obyvateľov. Stretávajú sa tu rozdielne svety: študenti z blízkych vysokoškolských internátov, zamestnanci neďalekého office parku a obyvatelia sídliska.
Tieto svety sa prelínajú aj v novom pivovare. Obedy patria “kravaťákom”, večery študentom a miestnym štamgastom. Odtiaľ pochádza aj názov pivovaru - SPOJOVNA.
Súčasťou areálu je budova s pivovarom, zázemím a reštauráciou, veľká záhrada s vonkajším výčapom a miestom pre rôzne športové a kultúrne aktivity.
Hlavným artiklom pivovaru sú vrchne kvasené pivá. SPOJOVNA tak dopĺňa portfólio skupiny pivovarov Hostivař, Hostivař II a Trautenberk v Krkonošiach, ktorý bol nedávno ocenený v rámci Českej ceny za architektúru.
Základné tvarovanie objektu podmienila klinovitá parcela. Výsledné architektonické riešenie do značnej miery ovplyvnil prvý pivovar zo skupiny - Hostivař. Novostavba sa drží osvedčených princípov, pričom architekti pracujú so špecifickou identitou miesta. Fasáda je tvorená trojrozmerným rastrom smrekových lát, morených čiernou farbou. Na tmavom pozadí vyniknú svetlé, smrekové rámy okien. Pevná obálka je otvorená len na dôležitých miestach - vo varni pivovaru a v reštaurácii, ktorá je na juhu veľkou presklenou plochou prepojená cez zastrešenú terasu so záhradou.
V interiéri je použitá kombinácia smrekových dosiek na podlahe, strope a jednej zo stien. Na sivo natreté tehly sú otočené dutinkami do interiéru, v exponovaných miestach architekti zvolili betónovú stierku. Čierne oceľové tyče tvoria nohy lavíc a stolov, slúžia ako nosné prvky pre uchytenie osvetlenia pod stropom a v neposlednom rade fungujú ako kostra deliacich konštrukcií. Ako príklad môže slúžiť konštrukcia krbu a steny salóniku, ktorý pojme 16 ľudí.
Ďalším výrazným prvkom interiéru je betónový výčap s priehľadom do kuchyne a skupiny guľových svietidiel, ktoré vizuálne určujú dôležité miesta v reštaurácii.
Grafický dizajn, logo a slogany navrhlo grafické štúdio dynamo dizajn.
Podklady: linka.news, foto: BoysPlayNice