Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Neogotický objekt na severnej strane námestia U Svatého Jiří, ktorý bol postavený v rokoch 1877-1878 podľa plánov architekta Josefa Mockera dlhé roky slúžil ako sídlo Metropolitnej kapituly, prepošta a zboru kanonikov. To sa zmenilo počas II. svetovej vojny a najmä po roku 1948, kedy bol všetok majetok kapituly zabavený. Nasledovalo smutné obdobie utilitárneho využitia a minimálnej údržby stavby, zvažovala sa dokonca jej asanácia. V rámci majetkového vyrovnania s cirkvou sa však objekt v roku 2016 dostal opäť do vlastníctva Metropolitnej kapituly. Súčasťou dohody bol aj záväzok o rekonštrukcii objektu. Od roku 2020 tak na projekte obnovy a dostavby pôvodného objektu pracoval pražský kolektív Studio acht.
Významnú súčasť projektu okrem dôslednej pamiatkovej obnovy pôvodného objektu tvorí aj otvorenie celého dvora pre verejnosť, obnova fontány zo žuly a bronzu a v neposlednom rade dve prístavby, ktoré kopírujú pôdorys neskorších hospodárskych prístavkov. O dôležitosti zadania pre architektov svedčí fakt, že od roku 1929, kedy bola dokončená svätovítska katedrála, v hradnom areáli nová budova nevznikla. Jedinú výnimku tvoril Dom československých detí, dokončený v roku 1963, ktorý však bol na začiatku nového tisícročia asanovaný.
Uzavretý hospodársky dvor, ktorý ešte v šesťdesiatych rokoch “zdobili” hospodárske budovy, stajňa a kurník sa podarilo po dokončení stavebných prác zmeniť na príjemné nádvorie s neobvyklým výhľadom zo severnej parkánovej hradby cez Jelení príkop.
“Návrh rekonstrukce a dostavby dvorních křídel Nového proboštství vychází z konceptu otevření dvora veřejnosti. Vzniká tak nový prostor, doposud nepřístupný, který umožňuje návštěvníkům příjemně posedět v malebném zákoutí s výhledem na Jelení příkop a Míčovnu v Královské zahradě. Žádný jiný dvůr na severní parkánové hradbě Hradu není veřejně přístupný. Ve dvoře vznikly dvě přístavby v místech původních hospodářských stavení. V jedné se předpokládá využití pro administrativu, v druhé se plánuje prosklená kavárna. Oprava stávajícího domu Nového proboštství probíhala z většiny v restaurátorském režimu, s drobnými úpravami dispozic, která zajistila větší vzdušnost a otevřenost budovy a odstranila pozůstatky kasáren,” dopĺňajú architekti.
Rekonštrukcia
Pamiatkovú obnovu neogotického objektu sprevádzalo prinavrátenie pôvodnej funkčnej náplne - administratívnej prevádzky cirkevných inštitúcií. Zvolený koncept charakterizuje snaha o zachovanie čo najväčšieho množstva autentických prvkov. Na historických dverách a oknách boli obnovené fládrované povrchy, dlažby boli doplnené v zodpovedajúcich formátoch a vzoroch, drevené a parketové podlahy sa podarilo repasovať. Nové konštrukcie - napríklad sklenené priečky sú riešené s dôrazom na striedmy výraz a kvalitu použitých materiálov.
Prístavby
Nové prístavby v dvorovej časti zastrešujú komerčné prevádzky, viazané na turistickú návštevnosť hradného areálu. Prístavbu na západnej strane (s rozšírením do severného suterénu) vypĺňa drobná kaviareň, na východnej strane dvora ju dopĺňa univerzálna obchodná jednotka. Nové objemy charakterizuje obklad z masívneho pieskovca, dláždené a drevené podlahy a presklená fasáda so subtílnymi oceľovými rámami.
Kachľové pece
Dôležitú súčasť interiéru zrekonštruovaného objektu tvorí celkom sedemnásť kachľových pecí, dodnes zachovaných v autentickej podobe. Reštaurovanie sa dotklo najmä poškodených exponovaných detailov a prasknutých kachlíc. Zároveň došlo k plošnému očisteniu bohato profilovaného povrchu a následnému zjednoteniu farebnosti s novými plombami.
Drevené kazetové stropy
Nad hlavným schodiskom a v kaplnke prešli reštaurátorským procesom drevené kazetové stropy s bohatou výmaľbou. Časti najviac degradované vplyvom zatekania strešného plášťa boli odstránené a doplnené formou kópií. Vo zvyšnej ploche práce zahŕňali zahŕňal plombovanie prasklín, odstraňovanie nánosov nečistôt a obnovu výmaľby sceľujúcou retušou.
Fontána a dvor
Ďalším zásadným počinom je rehabilitácia dvornej zástavby. V severnej časti dvora, na hrane parkánovej hradby je v mieste zamýšľaného Mockerovho altánku osadený objekt kamennej vyhliadky s fontánou. Dvor je nanovo vydláždený žulovou dlažbou podľa autorského návrhu z lomu Březinka.
Materiály
Rekonštrukcia:
Prístavby
Autor: Studio acht
Podklady: Linka
Fotografie: Tomáš Slavík