Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Viessmann

Climate of innovation

Ivanská cesta 30/A
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
26. november 2024
0
178

Kaplnka Sedembolestnej Panny Márie, Nesvačilka (ČR)

Spojenie tradičných a moderných technológií.
Kaplnka Sedembolestnej Panny Márie, Nesvačilka (ČR)
Autori: Jan Říčný, Michal Říčný (spoluautor)Investor: Rímskokatolícka farnosť MoutnicePlocha pozemku: 375 haZastavaná plocha: 150 m²Podlažná plocha: 186 m²Investičný náklad: 950 000 €Návrh: 2012 - 2022Realizácia: 2022 - 2024Adresa: Nesvačilka , Česká republikaPublikované: 23. december 2024

Obyvatelia malej juhomoravskej obce Nesvačilka viac ako storočie túžili po kaplnke ako mieste duchovného zastavenia a priestore pre spoločné stretnutia. Farár René Strouhal spolu s farníkmi nezdieľal len túto túžbu, ale aj víziu: vytvoriť stavbu, ktorá by zapadla do okolitej krajiny a nadviazala na kultúrne dedičstvo tohto miesta. “Tehdy jsem ještě netušil, že se tímto rozhodnutím vydáváme na cestu dlouhou dvanáct let,” hovorí architekt Jan Říčný.

Mierne zvlnená krajina južnej Moravy si dodnes zachovala svoj charakteristický obraz s nekonečnými lánmi polí. Nesvačilka s tristo stálymi obyvateľmi sa od svojho vzniku v období baroka príliš nerozšírila. Voľné priestranstvo na vrcholku nad obcou vďaka tomu zostalo nezastavané. Bod, ku ktorému graduje zástavba a je zároveň viditeľný zo širšieho okolia, vytvoril ideálne východisko pre využitie barokových princípov kultivácie krajiny. Územia, kde široko-ďaleko nevidno lesy ani skaly, iba hlinu a polia. Použitie prírodných, no v tejto oblasti nedostatkových materiálov, ako sú kameň a drevo, pôsobí symbolicky. Podľa slov Jana Říčného reprezentuje snahu priniesť vieru do “vyprahnutej krajiny”. Projekt vychádza z archetypu klasickej rotundy, ktorá na vrcholku medzi poliami pôsobí ako výrazný orientačný bod.

“Místní si vybrali jako patronku Pannu Marii Bolestnou, symbol utrpení, které prožívala. Její příběh a emoce se zrcadlí v prostoru. Na místním prachu a hlíně, jež tvoří podlahu, stavíme chrám. Spodní část, rulové kameny, představují nás, neposlušné, tvrdohlavé a těžko tvárné lidstvo. Sedmero Mariiných bolestí - trámů pak směřuje z těchto kamenů vzhůru k nebi a propojuje nás s Bohem. Z nebe se pak na nás snáší závoj Mariiných slz, pláč nad námi. Jemná dřevěná konstrukce, protkaná drobnými okny, umožňuje, aby sluneční paprsky vždy pronikly do nitra kaple. Stavbu obklopuje prstenec křížové cesty doplněný jabloněmi, které tvoří také alej vedoucí ke kapli a sad za ní navazující na záhumenní,” približuje autor východiská projektu.

Stavba prepája tradície so súčasnosťou. Konštrukčné riešenie čerpá inšpiráciu zo stredovekých stavebných princípov, ktoré vstupujú do dialógu s modernými technológiami. Podlahu tvorí zhutnená brúsená hlina, steny sokla sú z lomového kameňa. Realizáciu nosnej lamelovej konštrukcie z tisícov drevených prvkov, tradične spájaných čapmi a klinmi, umožnilo realizovať presné obrábanie prvkov prostredníctvom CNC frézy. Ručne tesané trámy dlhé pätnásť metrov voľne pretínajú priestor a podopierajú strechu, ktorú korunuje oceľová vežička. Pri vstupe návštevníkov vítajú päť metrov vysoké vráta, za ktorými sa otvára dynamický priestor. Perspektíva trámov, spolu s okolitou lamelovou konštrukciou, usmerňuje pohľady smerom nahor. 

“Kaple není ukotvena v čase - netušíte, kdy byla postavena. Vnímáte její výraz, hru světla, akustiku i vůni. Materiály jsou přirozené, haptické, plné řemeslného doteku, snaží se Vás odvést mimo každodenní všednost. Důležitou roli při volbě materiálů hraje i jejich schopnost krásně stárnout - aby čas jejich povrchům neubíral, ale naopak přidával na kvalitě,” vysvetľuje svoj zámer architekt.

Stavba bola z veľkej časti realizovaná svojpomocne. Miestni obyvatelia a farár René Strouhal do nej vložili množstvo energie, času aj zdrojov. Stavba od tohto roku slúži veriacim. Stále je však možné prispieť na zhotovenie organu, ktorý by naplnil priestor hudbou. “Kompletné financování z darů prodloužilo dobu výstavby. Tento čas mi ale umožnil nejen kriticky přehodnocovat vlastní návrh, ale také důkladně promyslet technické i významové stránky projektu a realizovat ho s pečlivostí. Úzké propojení se staviteli a důraz na specifické detaily vedly k tomu, že jsem zpracovával nejen prováděcí, ale i výrobní dokumentaci, řešil výrobní postupy a optimalizoval proces v závislosti na finančních a technických možnostech,” uzatvára Jan Říčný.

Foto: Ondřej Bouška
Foto: Ondřej Bouška
Foto: Ondřej Bouška
Foto: Ondřej Bouška
Foto: Ondřej Bouška
Foto: Ondřej Bouška
Foto: Ondřej Bouška
Foto: Ondřej Bouška
Foto: Ondřej Bouška
Foto: Ondřej Bouška
Foto: Ondřej Bouška
Foto: Ondřej Bouška
Foto: Ondřej Bouška
Foto: Ondřej Bouška
Foto: Ondřej Bouška
Foto: Ondřej Bouška
Foto: Ondřej Bouška
Foto: Ondřej Bouška
Foto: Ondřej Bouška
Foto: Ondřej Bouška
Foto: Ondřej Bouška
Foto: Ondřej Bouška
Foto: Ondřej Bouška
Foto: Ondřej Bouška
Foto: Ondřej Bouška
Foto: Ondřej Bouška
Foto: Ondřej Bouška
Foto: Ondřej Bouška
Foto: Ondřej Bouška
Situácia
SituáciaAutor: RCNKSK
Pôdorys 1. NP
Pôdorys 1. NPAutor: RCNKSK
Pôdorys krovu
Pôdorys krovuAutor: RCNKSK
Rez A-A´
Rez A-A´Autor: RCNKSK
Rez B-B´
Rez B-B´Autor: RCNKSK
Severný pohľad
Severný pohľadAutor: RCNKSK
Južný pohľad
Južný pohľadAutor: RCNKSK
Západný pohľad
Západný pohľadAutor: RCNKSK
Východný pohľad
Východný pohľadAutor: RCNKSK
Koncept
KonceptAutor: RCNKSK
Diagonálne lamely - detail
Diagonálne lamely - detailAutor: RCNKSK
Vertikálne lamely - detail
Vertikálne lamely - detailAutor: RCNKSK
Lamely - axonometria
Lamely - axonometriaAutor: RCNKSK

Video približujúce realizáciu povrchov zo zhutnenej a brúsenej hliny:

1180
Youtube

Materiály: 

  • Smrekovec, jedľa, smrek, dub, jaseň, breza - nosná CNC konštrukcia, fasáda, vráta, nábytok
  • Zhutnená a brúsená hlina - podlaha a oltár
  • Lomový kameň - spodná nosná stavba
  • Oceľ - veža, konštrukcia chóru, nábytok podľa autorského návrhu
  • Meď - vráta
  • EPDM - strecha

Autor: RCNKSK
Podklady: Linka
Fotografie: Ondřej Bouška

Poloha diela

Jan Říčný
Michal Říčný
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím