Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Architekti z rakúskeho ateliéru "soma" dostali za úlohu navrhnúť nový foyer pre Stavebnú akadémiu v Salzburgu. Originálne poňatý priestor zjednotil funkcie lobby akadémie a verejného priestoru, ktorý slúži návštevníkom kultúrnych akcií a prednášok v priľahlých sálach.
Návrh podľa architektov ovplyvnil fakt, že ide o stavebnú akadémiu. Rozhodli sa preto vytvoriť nielen vizuálne pôsobivú architektúru, ale aj elegantné konštrukčné riešenie. Architekti sa zamerali na stropnú konštrukciu, pomocou ktorej sa snažili vytvoriť konzistentný a plynulý prechod medzi exteriérom a interiérom budovy. Pri hľadaní ideálnej formy sa architekti rozhodli ísť cestou parametrickej architektúry. Vytvorili a použili skript, ktorý simuluje správanie a prúdenie kvapalín. Kvapaliny majú tri základné parametre: viskozitu, hustotu a povrchové napätie. Práve interakcie medzi týmito tromi fyzikálnymi vlastnosťami a postupná séria zmien generovala základ pre výsledný tvar pre stropnej konštrukcie s veľkým množstvom otvorov.
Na obrázkoch nižšie sú znázornené východiská a hranice návrhu a následné optimalizovanie tvaru konštrukcie zmenou jednotlivých parametrov:
Výslednú zložitú štruktúru sa architekti rozhodli vytvoriť z pohľadového betónu. Najväčšou výzvou v rámci celého projektu tak bola konštrukcia debnenia, ktoré sa testovalo a optimalizovalo na modeloch v mierke jedna k jednej. Pre takto komplexný tvary sa architekti rozhodli použiť debnenie z extrudovaného polystyrénu. V rámci testov sa skúšali rôzne verzie drobnej triangulácie betónového povrchu i rôzne spôsoby frézovania debniacich prvkov. Vedľa vchodu stoja oceľobetónové piliere ktoré vyrastajú zo zeme ako stromy a následne sa vetvia a nadväzujú na stropnú konštrukciu. Na ich zhotovenie boli tiež použité debniace prvky z EPS. Zložito tvarované debnenie stropnej konštrukcie obsahuje oceľový rošt ktorý bol vyrobený na mieru a skompletovaný ešte vo fabrike.
Na obrázkoch nižšie sú popísané jednotlivé prvky konštrukcie.
Komplexný návrh oceľovej časti konštrukcie. Stĺpy a stropná časť boli skompletované v dielni a dovezené na stavenisko.
Jednotlivé prvky debnenia boli frézované z blokov EPS. Komplexné geometrické tvary konštrukcie boly zjednodušené na polygóny.
Relatívne časovo náročný výroby na CNC fréze.
Už hotové debniace prvky.
Pred samotnou realizáciou sa stavebník rozhodol vytvoriť prototypy, na ktorých sa následne vykonávali záťažové testy.
Bol pripravený a vsadený oceľový rám...
... a podarilo sa odliať a skompletovať matricu.
Následne na prototype úspešne prebehli záťažové testy.
Pred začiatkom výstavby bolo potrebné vyfrézovať každý jeden debniaci prvok. Červené rámčeky znázorňujú celý blok EPS.
Ako prvé prišli pri realizácii na rad stĺpy. Ako debnenie boli tiež použité dielce z EPS.
Následne bol osadený aj stropný oceľový rám s výstužou.
Bolo osadené polystyrénové debnenie a konštrukcia bola pripravená na betonáž.
Betonáž:
Výsledok po zložení debnenia:
Fotografie hotovej budovy:
Vizualizácia a model foyer:
podklady: soma architecture