Spoločnosť mmcité predstaví na výsteve v Miláne novú kolekciu Linfa od AG&P greenscape a Cattaneo design.
Realizácia s použitím riešení od spoločnosti JAP FUTURE, ktorá dodala prémiový interiérový sortiment dotiahnutý do všetkých detailov
Mimoriadne štíhly rám zvyšuje podiel skla s cieľom maximalizovať dopad svetla a vytvára vzhľad pevného modelu...
Česká firma Janošík balansuje na hranici možného.
Sklenené priečky od spoločnosti Milt ako kľúčový prvok moderného dizajnu
Už po štvrtýkrát majú slovenskí architekti možnosť zúčastniť sa medzinárodnej architektonickej súťaže BigMat International...
ICONIC: Kľučka, ktorá spája históriu s modernou eleganciou
REHAU Window Solutions získalo ocenenie German Design Award 2025 za vynikajúce riešenie okien ARTEVO TERRA.
Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
V kampuse debrecínskej Univerzity vznikol ako výsledok spolupráce s Národným inštitútom pre rozvoj informačnej infraštruktúry nový superpočítač s výpočtovým výkonom 254 Tflop/s. Maďarsko sa tak dostalo na 308 miesto v celosvetovom rebríčku TOP500, kde sú zahrnuté najvýkonnejšie systémy súčasnosti. Pre porovnanie náš najvýkonnejší superpočítač Aurel má výkon 128 Tflop/s.
Úlohou nového počítača patriaceho do infraštruktúry HPC (sieť superpočítačov v piatich maďarských mestách) je urýchliť výpočty výskumných tímov univerzity. Superpočítač je k dispozícii aj pre firmy z komerčnej sféry a súkromníkov. Súčasťou projektu je aj dátové úložisko pre potreby univerzity. “Nové počítačové centrum približuje IT infraštruktúru Debrecínskej univerzity blízko k lídrom v oblasti” hovorí rektor Debreceni Egyetem István Gaál.
Celý systém sa nachádza v novej dvojpodlažnej budove situovanej na pozemku Fakulty informatiky.
Z celkovej podlažnej plochy 400m2 zaberá 150m2 serverovňa, ktorá sa nachádza na prízemí. Zvyšok podlažia zaberajú obslužné priestory a zasadačka.
Na druhom nadzemnom podlaží najväčšiu časť zaberajú chladiace jednotky, ktoré sú umiestnené v exteriérovom priestore s otvorenou strechou. Na strojovňu chladenia nadväzuje elektroinštalácia a záložné zdroje. Na zvyšnej ploche (70m2) je výskumné pracovisko. Priestorová rezerva budovy umožňuje hardwarový upgrade do budúcnosti. V priebehu niekoľkých rokov bude možné zdvojnásobiť počet jadier superpočítača.
Budova stojí vedľa nedávno postaveného informačného centra pre udržateľné budovy (DEM). Centrum je verejne prístupné a slúži ako demonštrácia progresívnych technológií vo výstavbe a ako meracie a testovacie stredisko. Táto stavba sa hneď po svojom dokončení stala obľúbenou a vedenie univerzity požadovalo kvalitné architektonické riešenie aj pre centrum superpočítačov.
Obe susediace budovy majú zhodný pôdorys, výšku a geometriu. Vytvárajú jednotný kompozičný celok. Stavba, kde sa nachádza superpočítač pôsobí na rozdiel od ľahkej oceľovej konštrukcie DEM solídnym dojmom. Jednoduchá geometrická hmota vyznieva na pozadí heterogénnej zástavby ako sochárske dielo. Napriek obmedzenému rozpočtu sa architektom podarilo ozvláštniť inak veľmi racionálnu a elementárnu formu reliéfom, ktorý evokuje funkčnú náplň stavby. Nové objekty definujú priestorové vzťahy v rozvíjajúcom sa kampuse Fakulty informatiky.
Podklady: NAPUR architect