Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Objekt CAMPUS PODHRADIE stojí na mieste pôvodnej dvojpodlažnej administratívnej budovy, nad ústím električkového tunela a neďaleko Pamätníka Chatama Sofera. Zadaním pre ateliér zornicka/architects bolo navrhnúť firemné sídlo a kampus pre spoločnosť špecializovanú na poskytovanie strategických IT riešení.
Medzi priority investora patrilo vytvorenie reprezentatívneho objektu s otvoreným pracovným prostredím. Výsledný koncept formovali náročné východiskové podmienky, vrátane technických. Architekti museli napríklad v návrhu zohľadniť rozloženie tlaku pôsobiaceho na teleso tunela, prechádzajúceho priamo pod základmi stavby. Objekt, z veľkej časti kopírujúci pôdorysnú stopu asanovanej administratívnej budovy, charakterizuje osová symetria, ktorá sa zároveň stala na viacerých úrovniach nosným leitmotívom architektonického riešenia. Spomínaný rád narúša asymetricky orientovaný vjazd do garáže, využívajúci morfológiu svahovitého terénu.
Na základný rámec, definovaný oceľobetónovým skeletom a rastrom rozsiahlych presklenných výplní, nadväzuje plasticky stvárnená finálna pohľadová vrstva. Rozsiahle plochy prevetrávanej fasády s gresovým obkladom a precízne rezané šikmé ostenia, ktoré sa zaobídu bez klasických parapetov, alebo akýchkoľvek viditeľných klampiarskych prvkov, prispievajú k vyzneniu autorského zámeru. Východiskom pri voľbe materiál a jeho farebnosti bolo prostredie bývalého kameňolomu.
Voľné pôdorysy vo vertikálnom smere prepája komunikačné jadro umiestnené v osi dispozície. Reprezentačné priestory na úrovni celopreskleného prízemia dopĺňajú dve prenajímateľné jednotky. Druhé a tretie nadzemné podlažie vytvára zázemie pre flexibilné usporiadanie pracovísk s centrálnym komunikačným priestorom a kanceláriami, logicky usporiadanými po obvode pôdorysu. Ustúpené najvyššie podlažie obsahuje štyri byty s vlastnými strešnými terasami a výhľadmi na Dunaj.
Dôraz investora a architektov na energetickú efektívnosť stavby a kvalitu vnútorného prostredia reflektuje kvalitná tepelnoizolačná obálka a využité technológie. Ako primárny zdroj tepla a chladu slúžia tepelné čerpadlá typu zem-voda, napojené na sériu zemných vrtov a systém aktivácie betónového jadra. Zvolené riešenie je zvlášť efektívne pri potrebe chladiť priestory počas letných mesiacov. Za spomenutie stojí aj vetranie s decentralizovanou sieťou rekuperačných jednotiek a extenzívna zelená strecha.
Podklady: zornicka/architects
Fotografie: Tomáš Manina