Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Projekt získal na zimnej Noci architektúry cenu CHEDDAR v kategórii architektúra. Porota vyberala víťaza spomedzi všetkých vystavených ateliérových prác.
Prácu predstaví autor:
Objekt malého mestského divadla sa nachádza za novou budovou Slovenského národného divadla. Miesto je charakteristické svojím potenciálom vzrastajúceho downtownu, nového moderného mestského centra.
Očakávaním veľkého počtu pokračujúceho rastu stavieb väčšieho objemu ako Panorama city, Skypark, a konfrontovaním pozemku s dalšími okolitými veľkosťou monumentálnymi objemami sa urbanistická koncepcia tohto priestoru obracia na myšlienku konfrontácie okolia javom zvaným ”break from the monuments” (pauza od monumentov).
Jednou z charakteristických, reprezentujúcich foriem pauzy, alebo náhleho prinavrátenia pozornosti na mierku človeka, je vytvorenie úkrytu, akéhosi útočiska, verejného ale zároveň intímneho priestoru, ktorý odpovedá každodenným potrebám rovnováhy užívateľov mestského priestoru.
Pre dosiahnutie určitých vrstiev intimity, pozemok prekrýva husté zalesnenie, prales, v ktorom sa užívateľ doslova stráca. Vzniká tak jav, pózujúci ako antitéza na rýchlo rozrastajúce sa mesto.
Tento koncept sa približuje vzťahmi rôznych vrstiev intimity vo väčšej mierke koncepcii ostrova Manhattan. Pri invertovaní schémy týchto objemov vzniká myšlienka centrálneho umiestnenia objektu, ktorý s jeho požadovanou kultúrnou náplňou a súčasnou potrebou využitia verejného priestoru rôznymi scenármi utvára odtlačok, jamu.
Spätý vzťah medzi objektom, jamou a pralesom dostáva do priestoru kontrastnú ale zároveň intímnu mierku mestskosti.
Jama sa zároveň chová ako pobytový priestor mimo úrovne dopravných komunikácií, a vďaka svojmu neformálnemu prístupu vo vzťahu verejného priestoru s rušným prostredím sa stáva atraktorom a meetpointom injektovaným rôznymi aktivitami a kultúrnym programom.
Program objektu je jednoduchý. Na úrovni jamy je objem koncipovaný na intenzívnejšie a frekventovanejšie funkcie, ako sú bistro, knižnica, galéria alebo malá eventová sála. Pravú podstatu objektu nachádzame pod touto úrovňou, s ktorou je zároveň dôrazne prepojená a vytvára tak malú pozorovateľnú krajinu differencujúcich úrovní objektu.
70 m dlhá a 12 m široká hala vytvára priestor absolútnej slobody, chaosu a zároveň hierarchie tvorenej kultúrnou náplňou. Tento priestor tak následne dovoľuje rôzne variácie programu. Hlavnou pointou malého mestského divadla je v konečnom dôsledku koncept syntézy ľudskosti,skromnosti a provokácie zároveň.
Veľkorysá továreň kultúry ukrytá pod zemou, no zároveň formálny pavilón s námestím ukrytým uprostred pralesa. Toto je “pauza od monumentov”.
Podklady: Ľuboš Dobóczi