Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
V Šamoríne, v mestskej časti Čilistov, otvorili športovo-rekreačný areál Aqua Arena. Je určený pre športovcov, rekreačných nadšencov plávania, ale aj pre rodiny s deťmi. Komplex tak dopĺňa ponuku vodných športovísk pre tréning profesionálov i rekreačných plavcov, alebo vyslovene voľnočasové aktivity.
Základným urbanistickým riešením areálu je hlavná kompozičná os, ktorá spája jednotlivé objekty a funkčné časti areálu. Tvorí ju príjazdová komunikácia a zelená promenáda.
V rámci areálu sú navrhnuté plavecké bazény a vybavenie ktoré, umožňuje usporiadavať športové podujatia na medzinárodnej úrovni v 25m interiérovom bazéne a 50m exteriérovom bazéne. Súčasťou areálu sú tiež tri detské bazény, tobogany a vodné šmýkačky. Oddych ponúkne rekreačný bazén s masážnymi tryskami a gejzírmi.
Zariadenie Aqua Areny je navrhnuté tak, aby sa tu mohli konať profesionálne národné aj medzinárodné športové podujatia a súťaže. Tisíc divákov na tribúnach pri vonkajšom bazéne a tristo fanúšikov vo vnútri má potenciál vytvoriť výbornú atmosféru v bezprostrednej blízkosti športovcov.
Architektonicko urbanistické riešenie
Aqua Aréna je súčasťou moderného rekreačno športovo - kongresového areálu X-BIONIC® SPHERE v Šamoríne, ktorý sa rozprestiera na ploche viac ako 100 hektárov, ponúka výborné podmienky pre profesionálny i amatérsky šport, relax a kongresovú turistiku. Je otvorený celoročne a svojou ponukou spĺňa najvyššie očakávania športovcov aj verejnosti. Základnými časťami resortu sú HIPPO ARENA, AQUA ARENA, ŠPORT a HOTEL, ktoré vytvárajú jedinečnú kombináciu špičkových športovísk, relaxačných zariadení, ubytovacích kapacít, kongresových priestorov a doplnkových služieb v najvyššej kvalite.
Základným urbanistickým riešením areálu je hlavná kompozičná os, ktorá spája jednotlivé objekty a funkčné časti areálu. Tvorí ju príjazdová komunikácia a zelená promenáda pre pohodlný pohyb chodcov a cyklistov.
Novovybudovaný areál Aqua arény je súčasťou bývalej rekreačnej oblasti liečebného ústavu v Šamoríne. Umiestnenie stavby bolo podmienené napojením na existujúci objekt a dôraz bol kladený na flexibilitu jednotlivých priestorov v interiéri aj v exteriéri, taktiež na prepojenie a bezkolízne riešenie celého areálu.
Architektonické riešenie Hlavnej budovy vychádza z funkčného plnenia stavby, ktorá slúži ako aqua park. Celá budova bola týmto funkčným požiadavkám podriadená. Architektonické stvárnenie vychádza z funkčných celkov - vstupná hala, bazénová hala - transparentnosť a otvorenosť - atraktivita prostredia, šatne a príslušenstvo - skryté jednoduché moduly kubických tvarov dopĺňajúce kompozičné a proporčné požiadavky celku. Hala s bazénmi svojim tvarom pripomína výrez z kvapky pričom pri jej formovaní bol kladený dôraz na akustiku prostredia a na flexibilitu jednotlivých priestorov v interiéri aj v exteriéri.
Nosným architektonickým prvkom interiéru plaveckej haly je konštrukcia z lepených drevených väzníkov, ktoré boli dodávkou českej firmy Taros Nova a jedinečná toboganová veža v tvare DNA z termizovaného jaseňa a nerezových prvkov. V interiéry sú použité kvalitné materiály, čomu svedčia obklady na stenách realizované z prírodného kameňa. Aqua Aréna je navrhnutá tak, aby poskytovala návštevníkom rekreáciu, oddych, aktívne využitie voľného času, priestory pre šport a pohostenie v príjemnom prostredí. Rozmery a vybavenie plaveckých bazénov umožňuje usporiadavať športové podujatia na medzinárodnej úrovni.
Toboganová veža v tvare DNA: drevené dvojramenné kruhové schodisko v tvare DNA s konštrukciou v kombinácii termizovaného jaseňa a nerezových prvkov. Schodisko je navrhnuté s výstupom na tobogany na dvoch výškových úrovniach. Priemer schodiska 3,7m a výška 11,6m. Toto unikátne schodisko vzniklo v spolupráci s inovatývnymi slovenskými dodávateľmi Schody Fraňo a projektantom dielenskej dokumentácie Tiborom Fülekim.
Konštrukčné a stavebno-technické riešenie
Nosný systém budovy je kombinovaný zo železobetónového monolitického skeletu a nosného muriva z pálených keramických tehál o hr. 300mm.
Stropné konštrukcie sú riešené ako polo montované železobetónové dosky systému Bubbledeck.
Bazénové konštrukcie sú z vodotesného monolitického železobetónu.
Technologický suterén je založený na monolitickú železobetónovú vaňu.
Strešná konštrukcia nad bazénovou halou je z prefabrikovaných drevených lepených nosníkov premenlivého prierezu, ktoré sú kĺbovo kotvené do základových železobetónových pilierov v suterénnej časti. Hala je prekrytá strešným plášťom vytvoreným z profilovaných hliníkových plechov, zatepleným pomocou minerálnej vlny.
Odvodnenie oválnej strechy je pomocou betónových odvodňovacích korýt na úrovni upraveného terénu a z časti na priľahlé ploché strechy. Ploché strechy s miereným sklonom sú odvodnené do strešných vtokov s elektrickým vyhrievaním.
Vonkajšie výplne otvorov vrátane presklených fasád sú riešené pomocou systémových hliníkových prvkov s prerušením tepelným mostom. Zasklenie je riešené izolačným dvojsklom.
Vonkajšie omietky sú tenkovrstvové difúzne otvorené. Soklová časť budovy je vyhotovená vodovzdornou mozaikovou omietkou. V časti oválnej haly tvar umožňuje ukončiť strešný plášť až k „upravenému terénu“.
Krytý bazén
Samotný bazén je halový objekt o rozmeroch cca 55,2 x 347,0 m a maximálnej výške +11,1 m. Drevená lepená konštrukcia dodávaná českou firmou Taros Nova je tvorená dvanástimi hlavnými dvojkĺbovými rámami s osovou vzdialenosťou 5m. Rámy majú atypický oblúkový tvar. Každý rám sa skladá z dvoch rámových stojok a rámovej priečle, ktoré sú vzájomne prepojené tuhým montážnym spojom. Medzi rámami sú vložené drevené rozpery, ktoré spolu s oceľovými tiahlami zabezpečujú priestorovú tuhosť konštrukcie. Medzi rámy sú vložené drevené väznice s osovou vzdialenosťou 0,97m, ktoré tvoria podpornú konštrukciu pre strešný plášť. V severnom štíte je umiestnený priehradový väzník, ktorý tvorí podpornú konštrukciu pre presklený tubus a redukuje zvislé deformácie. Na južnej fasáde je podporná oceľová konštrukcia, ktorá nesie presklenú fasádu.
Bohatý je aj "tobogánový svet". Je to nielen adrenalínová atrakcia ale aj architektonický a grafický akcent zvýrazňujúci a označujúci funkciu už z diaľkových pohľadov.
Plošné a objemové bilancie:
Celková plocha územia : 42 794,40m2
Zastavaná plocha objektmi : 5 914,49m2
Obost. priestor objektmi : 46 302,87m3
Plocha komunikácii a spev. plôch : 24 979,86m2
Voľné plochy - „zeleň“ : 5 528,10m2
Celková vodná plocha : 1972,97 m2
TRIBÚNY : 1500 miest
432 miest na sedenie / malá tribúna
Kapacitné bilancie:
zimná prevádzka: interiér 470os / skriniek
letná prevádzka: interiér 470os + exteriér 380os / skriniek
celková kapacita do 1000os
Počet NP/PP: 1.np/1pp
Počet/ plocha parkovacích miest: 420 z toho 10 pre invalidov /9886,29 m2
Zdroj: archív autorov