Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
"Architektmi stavby sme sa stali na základe vyzvanej súťaže, kde sme investorov oslovili prístupom k problematike. Nasledovalo obdobie samotnej tvorby definitívneho konceptu a návrhu a samozrejme hľadania konsenzu," približujú genézu projektu autori.
Limity pozemku formovali pôdorys stavby - pretiahnutý lichobežník kopírujúci tvar parcely. Prvotná nevýhoda tohto neobvyklého tvaru sa zmenila v kontexte lokality na výhodu. Umožnila tejto pôdorysne malej stavbe orientáciu dlhej fasády pozdĺž ulice Veľká okružná. Stavba zapadá do kontextu jestvujúcej zástavby, ktorá vznikala niekoľko desaťročí podľa koncepcie územného plánu ako súbor veľkých sólo stavieb občianskej vybavenosti (Dom odborov, Hotel Slovakia, VUB, Sporiteľňa a nakoniec Aupark). K zástavbe okolo ulice Komenského je budova orientovaná svojou kratšou čelnou fasádou a nadväzuje na drobnejšiu mierku ulice.
Poloha pri križovatke dvoch frekventovaných komunikácií, jediný vjazd na pozemok, väzba na existujúce chodníky a požiadavka parkovania na teréne sa premietli do výsledného riešenia. Budova je odsadená od križovatky, využíva voľné plochy na parkovanie, zeleň vytvára prechodovú zónu medzi zástavbou rodinných domov. Tieto vstupy sa premietli do riešenia dispozície a svetlotechniky.
Architektúra objektu je premietnutie dôrazu na funkčnosť a jednoduchosť, snahy o súlad s prostredím, ale zároveň aj reakcia na vizuálny chaos lokality (bez pejoratívneho podtextu).
Trojpodlažná budova s lichobežníkovým pôdorysom má zaoblené nárožia, ktoré zjemňujú architektonický výraz. Sebestačnosť hmotového riešenia je podporená perforáciou uličnej fasády. "Átrium", ktoré prechádza cez dve podlažia presvetľuje priestory jednotlivých podlaží a otvára výhľady na ulicu. Tmavosivé hliníkové rámy prispievajú k celistvému výrazu fasádnych otvorov, ktoré sú dôsledne komponované na bielej fasáde.
Dispozičné riešenie a interiér
Na západnej strane smerom ku križovatke je umiestnená schodisková hala na celú výšku stavby, prístupná z nástupnej plochy pri parkovisku. Nachádza sa tu aj potrebné hygienické, sociálne a technické zázemie preberajúce aj funkciu clony proti hluku z frekventovanej križovatky. Na komunikačné jadro v každom podlaží nadväzujú jednotlivé prevádzky.
V parteri je variabilný priestor prístupný priamo z exteriéru, určený pre funkcie s potrebou vizuálneho kontaktu s exteriérom. Na druhom a treťom nadzemnom podlaží sa nachádzajú kancelárske priestory, umožňujúce variabilné členenie podľa potrieb užívateľov až po formu mini open space. Každé poschodie je samostatný funkčný celok vybavený sociálnym zázemím, určený pre jedného užívateľa.
Transparentné plochy administratívnych priestorov sú orientované na sever, východ a juh. Na južnej strane presklenie riešené priestorovou formou zapustenou do objektu. Vzniká tak svetlík a zároveň terasa - átrium. Okná orientované na sever vo vyšších podlažiach poskytujú atraktívny výhľad na zeleň a kostolné veže.
Betónové brúsené podlahy (okrem showroomu Ferrari, kde bola požadovaná biela dlažba), biele steny a podhľady, so zapustením osvetlením, antracitové interiérové dvere a doplnky spolu vytvárajú univerzálny neutrálny interiér otvorený k aplikácií interiérových požiadaviek jednotlivých užívateľov.
Technické riešenie
Budova je založená na šachtových pilieroch. Konštrukciu tvorí kombinovaná železobetónová a oceľová nosná konštrukcia, tepelné izolácie sú na minerálnej báze. Stropy a schodisko sú monolitické.
Podklady: Koreňová architekti