Už po štvrtýkrát majú slovenskí architekti možnosť zúčastniť sa medzinárodnej architektonickej súťaže BigMat International...
Kombinácia Silky so železobetónovým skeletom sa v tomto projekte ukázala ako ideálne riešenie pre...
Projekt „IBV Lietava – 4 domy pri lese“ ponúka premyslené riešenia s dôrazom na tradíciu a...
Tento inovatívny systém presklených priečok s paralelne posuvnými dverami a tromi prepojenými krídlami prináša elegantné...
Kľučka od Barbory Škorpilovej je odrazom súčasnej estetiky a technológií. Inšpirovaná tvarom ohnutého papiera, spája jemné línie s moderným...
Spoločnosť mmcité predstaví na výsteve v Miláne novú kolekciu Linfa od AG&P greenscape a Cattaneo design.
Realizácia s použitím riešení od spoločnosti JAP FUTURE, ktorá dodala prémiový interiérový sortiment dotiahnutý do všetkých detailov
Mimoriadne štíhly rám zvyšuje podiel skla s cieľom maximalizovať dopad svetla a vytvára vzhľad pevného modelu...
Česká firma Janošík balansuje na hranici možného.
Sklenené priečky od spoločnosti Milt ako kľúčový prvok moderného dizajnu
ICONIC: Kľučka, ktorá spája históriu s modernou eleganciou
REHAU Window Solutions získalo ocenenie German Design Award 2025 za vynikajúce riešenie okien ARTEVO TERRA.
Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Cēsis. Stredoveký prístav a obchodné mesto na severe Lotyšska. Leží v romantickom prostredí kopcov a nížin nad riekou Gauja, ktorá svoj názov prepožičiava aj priľahlému národnému parku Gauja National Park. Architekti ateliéru OUTOFBOX si boli dobre vedomí tohto výnimočného prostredia, a tak rodinný dom tvorili s maximálnym rešpektom k miestnej krajine a topografii stavebnej parcely. Orientácia svahu a zapustenie do strmého terénu na brehu rieky priam nabádalo k variabilite, vďaka ktorej má dom z každej strany inú „tvár“. S ohľadom na zabezpečenie súkromia pre majiteľov je fasáda najmenej transparentná z prístupovej cesty. Celý dom je z tejto strany vidieť len čiastočne. Naopak juhozápadne orientovaná strana vily sa doslova otvára do údolia. Fasádu všetkých troch podlaží tvoria rozsiahle veľkoplošné zasklenia a interiér sa úplne odhaľuje exteriéru.
Spodné podlažie, ktoré z cesty nie je vôbec vidieť, slúži k voľnočasovým aktivitám a saunovaniu. Relaxačnú zónu dopĺňa vínna pivnica a rozsiahla terasa s bazénom. V prízemí na prístupovej úrovni domu sa nachádza veľká obývačka s kuchyňou a jedálňou, otvoreným kozubom a dvoma izbami pre hostí. Vďaka 12 metrov širokej a na celú výšku podlažia vysokej sklenej posuvnej stene sa majitelia dennodenne kochajú krásou meniacej sa prírody. Za priaznivého počasia môžu túto sklenú vizuálnu „bariéru“ odsunúť a so zeleňou splynúť úplne.
Obývačka sa otvára až do horného poschodia. Po schodisku sa dostanete na úroveň vnútornej betónovej galérie, ktorá vedie do zóny pokoja, teda do pracovne a veľkej spálne s terasou. Z terasy je ohromujúci výhľad skrz a ponad koruny stromov do údolia rieky Gauji.
Napriek rozsiahlemu zaskleniu sa architektom podarilo dodržať nízkoenergetické stavebné technológie a princípy. Kľúčom k úspechu sa stal kompaktný stavebný projekt s kubickými tvarmi s optimálnym pomerom fasády k obytnej ploche a s využitím vysoko tepelne izolovaného fasádneho systému Schüco s trojitým zasklením. Orientácia týchto plôch na juh a západ prispieva k energetickej účinnosti a využitiu prirodzeného svetla (a tepla). Energetickú bilanciu obvodového plášťa zlepšujú aj termické solárne kolektory umiestnené na streche objektu.
Spodné podlažie a prízemí vily tvorí dvojvrstvová vystužená betónová konštrukcia s inteligentnou izoláciou, ktorá umožňuje betónový povrch priznať zvnútra aj zvonku. Tretie (horné) podlažie je zrealizované zámerne odlišne. Celosklená konštrukcia so subtílnym kovovým rámom prináša 270° panoramatický výhľad.
Čistý puristický dizajn preniesli architekti z OUTOFBOX v spolupráci s Lolot Design tiež do interiéru. Zásluhu na tom majú priznané betónové povrchy a veľkoplošné zasklenia v minimalistických hliníkových profiloch. Pocit útulnosti a pohodlia navodzuje prírodný dub (nielen) na podlahe a starostlivo navrhnuté prvky ako vložka do kozubu a dekoratívne kovové schodisko. Koncept osvetlenia - kombinujúci skryto a do steny inštalované jednotky so zvislými svetelnými prvkami - vytvára individuálne svetelné scenérie, ktoré je možné pomocou aplikácie jednoducho ovládať cez smartfón.
Do takto poňatého projektu skvele zapadla voľba okenných, fasádnych a posuvných systémov značky Schüco. K dokonalosti nechýbajú rámy a kovania bezbariérovo zabudované do podláh a stropov, minimálna pohľadová šírka profilov a štrukturálna kapacita pre integráciu veľkoplošných elementov s trojitým zasklením. Užívatelia ocenia "smart" funkcie v podobe mechatronického kovania Schüco TipTronic pre motorizované otváranie a zatváranie okien (zo systému Schüco AWS 75 BS.SI) a systému e-slide, pohonného systému plne skrytého do rámu krídla. E-slide jednoducho, bezpečne a automatizovane otvára, zatvára a zamyká veľkoformátové posuvné jednotky zo systémov Schüco ASS 70.HI a ASS 77 PD.HI.
Projekt: Privátna rezidencia, Cēsis, Lotyšsko
Návrh: OUTOFBOX Architecture, Riga, Lotyšsko
Interiérový dizajn: OUTOFBOX spolu s Lolot design, Riga, Lotyšsko
Vedúci dizajnér: Lolot Design, Santa Meikulāne
Stavebná konštrukcia: a2a.engineers, Riga, Lotyšsko
Dodávateľ systémov Schüco: SmartECO SIA, Siguldas nov., Lotyšsko
Celková obytná plocha: 280 m²
Návrh: 2014-2015
Realizácia: 2015-2016
Fasáda: Schüco FW 50+HI, Schüco FW 50+.SI
Posuvné systémy: Schüco ASS 77 PD.HI, Schüco ASS 70.HI s pohonom Schüco e-slide
Okná: Schüco AWS 75 BS.SI s mechatronickým kovaním Schüco TipTronic
Vchodové dvere: Schüco ADS 75.SI s riadiacou jednotkou Door Control System
Všetko v odtieni RAL 9004, 30 % lesk, trojité zasklenie so špeciálnou úpravou Low-E
Zdroj: Schueco, Autorské práva k fotografiám: OUTOFBOX, Lotyšsko, Fotograf: Māris Ločmelis
Načítavam diskusiu...