Spoločnosť mmcité predstaví na výsteve v Miláne novú kolekciu Linfa od AG&P greenscape a Cattaneo design.
Realizácia s použitím riešení od spoločnosti JAP FUTURE, ktorá dodala prémiový interiérový sortiment dotiahnutý do všetkých detailov
Mimoriadne štíhly rám zvyšuje podiel skla s cieľom maximalizovať dopad svetla a vytvára vzhľad pevného modelu...
Česká firma Janošík balansuje na hranici možného.
Sklenené priečky od spoločnosti Milt ako kľúčový prvok moderného dizajnu
Už po štvrtýkrát majú slovenskí architekti možnosť zúčastniť sa medzinárodnej architektonickej súťaže BigMat International...
ICONIC: Kľučka, ktorá spája históriu s modernou eleganciou
REHAU Window Solutions získalo ocenenie German Design Award 2025 za vynikajúce riešenie okien ARTEVO TERRA.
Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Siedme vydanie knihy Landscape Architecture Europe bolo oficiálne uvedené a predstavené na rakúskej univerzite BOKU vo Viedni dňa 21. marca 2025.
Podujatie bolo spojené s rozlúčkou Prof. Lilli Lička, ktorá ukončila svoje pôsobenie na pozícii profesorky krajinnej architektúry na BOKU.
Kniha s názvom Krajinná architektúra Európy #7 predstavuje 42 projektov - realizovaných alebo koncepčných, dlhodobých alebo dočasných, ktoré boli vybrané z prihlásených projektov z celej Európy.
Spolu s podnetnými esejami a inšpiratívnymi portrétmi ponúka toto bohato ilustrované vydanie pohľad na krajinno-architektonickú tvorbu pre diverzitu a prácu s prekvapením a neistotou. Landscape Architecture Europe je unikátnou európskou iniciatívou a najvýznamnejšou medzinárodnou odbornou knižnou publikáciou v oblasti krajinnej architektúry v Európe. Od roku 2006, kedy bola vydaná prvá kniha tejto série, je v aktuálnom vydaní prvýkrát prezentovaný projekt zo Slovenska – Park Hliník v Nových Zámkoch z autorskej dielne krajinných architektov Attilu Tótha a Tomáša Pavelku.
Medzinárodnú verejnú prezentáciu knihy vo Viedni moderoval Eric Luiten, profesor krajinnej architektúry na TU Delft a predseda Nadácie Landscape Architecture Europe Foundation. Hostí z celej Európy privítala Dr. Eva Schulev-Steindl, rektorka univerzity BOKU. Knihu predstavili Prof. Dr. Lisa Diedrich, šéfredaktorka, Daphne de Bruijn, technická redaktorka a grafička a Dr. Thierry Kandjee a Simon Auperpin, poprední krajinní architekti z renomovaného belgického ateliéru Taktyk. Eric Luiten viedol inšpiratívnu diskusiu s profesorkou Lilli Ličkou o jej kariére a celoživotnom diele a symbolicky odovzdal prvé výtlačky kníh Európskej sekcii Medzinárodnej federácie krajinných architektov v Európe (IFLA Europe), ktorú na podujatí zastupoval doc. Attila Tóth. Ešte horúce výtlačky si prevzali aj prof. Lilli Lička, Dr. Thierry Kandjee a doc. Doris Damyanovic, prorektorka univerzity BOKU.
Dňa 22. marca sa účastníci podujatia vybrali na bicykloch za dielami súčasnej krajinnej architektúry a mestského dizajnu Viedne. Exkurziu viedla prof. Lilli Lička, ktorá krajinných architektov z rôznych kútov Európy previedla piatimi zaujímavými projektmi – 1) Die schwimmenden Gärten (plávajúce záhrady) od Carla Lo; 2) redizajn uličného priestoru Praterstraße od 3:0 Landscape Architecture; 3) redizajn dopravného uzla Praterstern od D/D; 4) Rudolf Bednar Park od Guida Hagera a 5) Park Freie Mitte od Agence ter a Land in Sicht. V rámci programu sa v komunitnom centre Die Hauswirtschaft uskutočnili Pecha Kucha prezentácie vybraných diel publikovaných v novej knihe, vrátane Parku Hliník v Nových Zámkoch, ktorý predstavil jeden z autorov diela, autorizovaný krajinný architekt Attila Tóth.
"Krajina je neoddeliteľnou súčasťou životného prostredia ľudí, vyjadrením rozmanitosti ich spoločného kultúrneho a prírodného dedičstva a základom ich identity."
Katerina Gkoltsiou, s. 3
Siedme vydanie knižnej série Landscape Architecture Europe má v hľadáčiku súčasnú krajinno-architektonickú tvorbu v Európe. Výzva na prihlasovanie projektov bola zverejnená na jar roku 2023, s cieľom nájsť mimoriadne, kvalitné a inšpiratívne diela krajinnej architektúry naprieč Európou, ktoré boli navrhnuté a realizované v období rokov 2020 až 2022.
"Sedem kníh za sebou ukazuje rastúci význam našej mladej profesie."
Eric Luiten, s. 5
Kniha s tematickým názvom "Full of Life", vydaná nadáciou LAE Foundation a vydavateľstvom Blauwdruk so sídlom v Holandsku, v partnerstve s IFLA Europe, editovaná Lisou Diedrich (Nemecko), Soniou Curnier (Švajčiarsko), Anaïs Leger-Smith (Francúzsko) a Claudiou Moll (Švajčiarsko), obsahuje texty 15 autorov z 9 európskych krajín, vrátane profesorky Ľubice Feriancovej (Slovensko), bola starostlivo navrhnutá a vytvorená Daphne de Bruijn a Harrym Harsemom (Holandsko) a je skutočne PLNÁ ŽIVOTA.
"Súčasný dizajn si vyžaduje povedomie o kontexte – historickom, topografickom, sociálnom, mentálnom, duchovnom – a musí sa vyrovnať s veľkými výzvami, ktorým Európa čelí, ako je polarizácia spoločnosti, klimatická zmena a energetická transformácia."
Jandirk Hoekstra, s. 6
Siedme vydanie tejto „trojročenky“ predstavuje krajinnú architektúra ako činnosť podporujúcu život a jeho vnútornú krásu. Napriek obdobiu sociálneho a ekologického stresu táto kniha demonštruje, aké komunikatívne vedia byť tvorba priestoru a krása a ako dokážu iniciovať záujem, záväzok, spoluprácu a zmenu.
"Ukážte radosť z práce so štruktúrami, materiálmi, detailmi – ukážte, že autentický rukopis a remeselná zručnosť dokážu vytvoriť vzrušujúce prostredie."
Jandirk Hoekstra, s. 23
Medzinárodná knižná publikácia Landscape Architecture Europe #7 predstavuje 42 projektov plných života – realizovaných aj kreslených, dlhodobých aj dočasných, vybraných spomedzi prihlášok z celej Európy. Spolu s podnetnými esejami a inšpiratívnymi portrétmi, táto bohato ilustrovaná publikácia ukazuje, ako navrhovať pre rozmanitosť a ako pracovať s prekvapením a neistotou. Podobne ako v predchádzajúcich šiestich vydaniach, aj tentokrát vyberala projekty nezávislá medzinárodná porota praktizujúcich krajinných architektov z rôznych európskych krajín. Porotcami tohto vydania boli Jandirk Hoekstra (predseda, Holandsko), Martin Allik (Švédsko), Fujan Fahmi (Švajčiarsko) a Merle Karro-Kalberg (Estónsko).
„V nadácii LAE sme presvedčení, že navrhovanie krajiny je činnosť podporujúca život a jeho prirodzenú krásu, že formovanie priestoru zohráva dôležitú úlohu pri budovaní sociálnych, ekologických a ekonomických realít a že ich estetika môže vyjadrovať starostlivosť, kritiku, záväzok, spoluprácu a zmenu.“
Lisa Diedrich, s. 26
Na 320 stranách, s úvodnými slovami od Kateriny Gkoltsiou (prezidentky IFLA Europe) a Erica Luitena (predsedu Landscape Architecture Europe Foundation), s portrétmi belgického ateliéru Taktyk a rakúskej krajinskej architektky Lilli Ličky, ako aj esejami Lisy Diedrich a Zaša Brezara, táto kniha predstavuje výnimočné projekty z celej Európy v dvoch tematických častiach – The Promise of Tolerance / Prísľub tolerancie (22 projektov) a Transitory Beauties / Prechodné krásy (20 projektov).
„Aj keď krajinní architekti nie sú vyškolení ako sociológovia alebo sociálni pracovníci, mnohé z vybraných projektov ukazujú priestorové štruktúry, kompozície, atmosféry – skrátka estetiku –, ktoré uvoľňujú mediačné efekty.“
The Promise of Tolerance / Prísľub tolerancie, s. 42
42 projektov zo 16 európskych krajín – Holandska (10), Dánska (8), Francúzska (7), Španielska (3), Belgicka (2), Nórska (2), Česka, Nemecka, Írska, Luxemburska, Poľska, Portugalska, Škótska, Slovenska, Švédska a Švajčiarska – je predstavených v dvoch hlavných častiach, tematicky ukotvených do 6 esejí: The Promise of Tolerance / Prísľub tolerancie: Include & Inhabit / Zahrnúť a obývať (7 projektov), Connect & Correlate / Spájať a vzťahovať (7 projektov), Invest & Investigate / Investovať a skúmať (8 projektov); Transitory Beauties / Prechodné krásy: Debunk & Design / Odhaľovať a tvoriť (7 projektov), Resist & Resource / Odolávať a využívať zdroje (8 projektov) a Reveal & Revive / Odkrývať a oživiť (5 projektov).
„Mnohé z vybraných projektov v druhej časti tejto knihy opúšťajú kanonické predstavy o kráse krajiny ako statickej scenérie a prijímajú prechodnú estetiku: nie konečnú, ale prispôsobivú, nie úplne ovládnutú, ale otvorenú, oslavujúcu neustále sa meniace podoby a vážiacu si nejednoznačnosť situácie.“
Transitory Beauties / Prechodné krásy, s. 184
Knihy Landscape Architecture Europe vychádzajú v trojročnom intervale už od roku 2006. V doterajších šiestich vydaniach boli prezentované projekty z celej Európy, vrátane našich susedných krajín – Česka, Maďarska či Rakúska. Slovensko je prezentované v knihe prvýkrát za takmer 20-ročnú históriu série, a to dielom Park Hliník v Nových Zámkoch z autorskej dielne krajinných architektov Attilu Tótha a Tomáša Pavelku. Projekt je predstavený v časti Transitory Beauties / Prechodné krásy, v kapitole Resist and Resource / Odolávať a využívať zdroje. Do problematiky čitateľa uvádza kritická esej Marka Hendriksa, holandského priestorového plánovača a žurnalistu, ktorý do knižnej série prispieva od samotného začiatku.
„Odolávať globálnej ekologickej deštrukcii je jednou z úloh krajinnej architektúry. Zásobiť túto prax novými poznatkami, pracovnými metódami a formami vyjadrenia je ďalšou. Oba prístupy idú ruka v ruke – identifikujú výzvy a učia sa praxou. Tento proces zahŕňa tvorbu vízií, konceptov, pilotných projektov a experimentov s rôznorodou estetikou, ktoré môžu byť míľnikmi na ceste k definovaniu nových predstáv o kráse. Tieto sú ambiciózne v každom projekte, ako napríklad potešujúca biodiverzná výsadbová schéma v Parku Hliník na okraji Nových Zámkov na Slovensku, alebo futuristický koncept potravinovej produkcie pre Edible Wadden Coast v regióne Groningen v Holandsku.“
Mark Hendriks, s. 232
V kapitole Resist and Resource / Odolávať a využívať zdroje sú predstavené projekty z Francúzska (A Great Circle, Arc-et-Senans / Gilles Clément, Mayot & Toussaint agency, ALEP – heritage), Slovenska (Park Hliník, Nové Zámky / Attila Tóth & Tomáš Pavelka Landscape Architects), Česka (Zdeněk Kopal´s Park, Litomyšl / Eva Wagnerová and ENVICONS, s.r.o.), Holandska (1: Rijnvliet food forest, Utrecht / Felixx Landscape Architects & Planners; 2: Edible Wadden Coast, Groningen / Flux landscape architecture), Belgicka (The Campine water battery, Valley of the Kleine Nete / LAMA landscape architects), Luxemburska (Landscape as a capital, Luxembourg / Taktyk, Arep) a Dánska (Courtyard of the future, Copenhagen / BOGL).
„Potom je tu návrh Parku Hliník (s. 246) v bývalom hliníku v slovenskom meste Nové Zámky. Krajinní architekti Tomáš Pavelka a Attila Tóth využili rekonštrukciu tohto trojhektárového územia na okraji mesta na boj proti úbytku biodiverzity a efektom klimatickej zmeny. Množstvo spevnených plôch bolo obmedzené na minimum, aby dažďová voda mohla ľahšie vsakovať do pôdy. Pásy kvitnúcich lúk podporujú druhovú diverzitu a výsadba nových stromov a krov s bohatým kvitnutím – spolu s už existujúcimi topoľmi a borovicami – poskytuje tienisté miesta a chlad. Mestský mobiliár je prevažne z druhej ruky – napríklad lavičky pochádzajú z hlavného námestia v centre mesta. Nástenné maľby na trafostanici upozorňujú návštevníkov na to, aká dôležitá je príroda pre blahobyt ľudí.“
Mark Hendriks, s. 239
Štúdia bola vypracovaná v roku 2019 a projekt v roku 2020. Prvá fáza realizácie parku sa uskutočnila v období 2020 až 2023, s celkovým investičným nákladom 171 000 eur. Návrh dosiaľ nebol v plnom rozsahu realizovaný. Umeleckú recenziu o projekte napísala do knihy krajinná architektka Prof. Ľubica Feriancová.
"Príroda a kultúra, vtedy a teraz: Park Hliník v Nových Zámkoch na juhozápade Slovenska je zaujímavým konceptom na mape súčasnej krajinnej architektúry tejto malej a mladej krajiny. Park je malý investíciou, stredne veľký rozlohou, ale veľký svojou filozofiou a konceptom...“
Ľubica Feriancová, s. 246
Porotkyňa Merle Karro-Kalberg, estónska krajinná architektka a výskumníčka na University of Tartu, ktorá je laureátkou troch ocenení Estónskej asociácie krajinných architektov a Ceny Miesa van der Rohe vyzdvihla a ocenila invenciu tohto krajinno-architektonického diela:
"V krajine, ktorá je zvyknutá na štandardné trávniky, je tento projekt míľnikom v obnove kvitnúcich lúk a odkazoch na historickú kultúrnu krajinu."
Merle Karro-Kalberg, s. 249
Landscape Architecture Europe (LAE) Foundation je nadácia, ktorá sa snaží podporovať dialóg v oblasti krajinnej architektúry na európskej úrovni prostredníctvom vydávania „trojročeniek“. Publikácie vytvorené pre nadáciu LAE a európsku sekciu Medzinárodnej federácie krajinných architektov (IFLA Europe) si kladú za cieľ byť definitívnym kritickým prehľadom súčasného stavu európskej krajinnej architektúry.
Počas takmer 20-ročnej cesty táto knižná séria predstavila inšpiratívne projekty vysokej kvality – Fieldwork (2006), On Site (2009), In Touch (2012), On the Move (2015), To Care/Create/Act (2018), Second Glance (2021) a teraz Full of Life (2025).
Kniha LAE#7 určite obohatí knižnicu každého študenta, učiteľa, projektanta, vedca, výskumníka či nadšenca v oblasti (nielen) krajinnej architektúry. Verím, že bude inšpiráciou pre každého, kto ju bude čítať...
Attila Tóth
Autorom článku a recenzie knihy je
doc. Ing. Attila Tóth, PhD.
autorizovaný krajinný architekt
vedúci Ústavu krajinnej architektúry FZKI SPU v Nitre