Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Tento seriál pripravujeme vďaka spolupráci s nadšencami z Apsida.sk, ktorí v posledných rokoch vykonali veľký kus záslužnej práce pri mapovaní zachovaných stredovekých objektov. Podklady nám poskytol Štefan Podolinský, iniciátor tohto projektu, ktorý spolu s manželkou Alexandrou osobne objekty zdokumentoval.
Obec Svätuše (maď. Szentes) leží 6 kilometrov západne od Kráľovského Chlmca, hneď pri hlavnej ceste na Stredu nad Bodrogom a Trebišov. Kostolík stojí na východnom okraji obce na svahu. Je to jeden z najzaujímavejších príkladov stredovekej sakrálnej architektúry na Slovensku - románsko-gotická jednoloďová stavba s polygonálnym presbytériom, západnou vežou a severnou kaplnkou. V posledných rokoch sa podarilo na jeho obnovu získať peniaze z programu MK SR Obnovme si svoj dom a z ďalších zdrojov. Kostolík dostal nové fasády a reštaurované boli oba portály.
Objekt postavili na návrší v dominantnej polohe nad obcou niekedy v prvej polovici 13. storočia. Pôvodne šlo o neveľký tehlový kostolík so západnou vežou, emporou a apsidou neznámeho tvaru, ktorý svojou výzdobou podľa všetkého patril medzi najhonosnejšie vidiecke chrámy na našom území. Stavebným materiálom boli tehly s rozmermi 29 x 15 x 4,5 cm.
V druhej polovici 15. storočia už nevyhovoval rastúcemu počtu veriacich, a preto bol radikálne prestavaný. Loď kostolíka bola rozšírená smerom na juh i východ, čo si vyžiadalo zbúranie južnej románskej steny lode i pôvodnej svätyne. Tú nahradilo podstatne väčšie polygonálne presbytérium. Zo severnej strany k nemu navyše pristavali aj sakristiu obdĺžnikového pôdorysu. Rozšírením lode na juh sa veža dostala mimo os západného priečelia.
V tej dobe už neexistovala gotická sakristia a zostali z nej len časti múrov, ktoré sa premenili na oporné piliere presbytéria. Kostolík bol obnovovaný v roku 1909 a 1967, ďalšia obnova sa realizuje v posledných rokoch.
Kostolík vďaka svojej polohe na návrší nad obcou dominuje širokému okoliu a je viditeľný už zďaleka. Je od neho krásny výhľad na okolitú krajinu.
Z románskeho obdobia sa dodnes zachovalo len západné priečelie s vežou a časť severnej steny lode. V interiéri doteraz stojí románska empora a na prízemí veže sa zachoval pôvodný ozdobný portál.
Románska veža je členená v exteriéri na jednotlivé poschodia s oknami zuborezom a oblúčikovým vlysom prechádzajúcim do nárožných lizén. Prvé poschodie je osvetlené iba jednoduchým oknom na západnej strane. Na ďalších dvoch poschodiam sú už kvôli odľahčeniu hmoty veže združené okná, na severnej a južnej strane dokonca až trojité (trifóriá). Možno povedať, že ide o najozdobnejšiu zachovanú vežu vidieckeho kostolíka z románskeho obdobia na našom území. Najmä dvojica trojitých okien na severnej a južnej strane veže je na naše pomery veľmi zriedkavá. Svojou ozdobnosťou sa veži v Svätušiach blíži kostolík vo Veľkej Tŕni.
Krásnym príkladom románskeho slohu je aj západný ústupkový portál s dvoma vloženými stĺpikmi na každej strane. Výzdoba ich kalichov nie je jednotná. Na ľavej strane sú to bobule s volutami, na pravej jazykové listy, z ktorých časť nesie na spodnej strane palmetový vzor. Portál je štýlovo i materiálovo blízky portálom kostola v maďarskej Karcsi.
Na západnej strane lode sa nachádza empora nesená dvoma masívnymi stĺpmi s kubickými hlavicami. Do priestoru lode sa otvára troma arkádovými oblúkmi, z ktorých južný bol v gotike upravený do tvaru trojlístka kvôli rozšíreniu lode južným smerom. Na prvom poschodí empory, na jej strednej časti, stojí východná časť veže, otvorená z trocha strán do lode polkruhovými oblúkmi. V západnej stene lode na poschodí sa nachádzajú tri niky, resp. sedílie.
Z obdobia neskorogotickej prestavby kostolíka sa zachoval okrem klenby presbytéria a niekoľkých okien s kružbou aj hodnotný portál v tvare oslieho chrbáta na južnej strane. Spodné časti jeho ostenia sú výzdobou blízke západnému gotickému portálu v Malej Bare.
Zaujímavosti:
- Na severnej strane presbytéria je v stene zamurovaný vstup do zbúranej gotickej sakristie.
- Slovenská pošta vydala 2. januára 2009 poštovú známku s motívom veže kostolíka.
- Na kopci nad kostolom sa nachádzajú zvyšky stredovekého hradu.
- Stredoveké kostoly sa nachádzajú aj v neďalekých obciach Boľ a Leles, zaniknutý kostolík bol preskúmaný aj v katastri obce Veľký Horeš.