Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Existujúci stav riešeného územia
V súčasnosti je celé riešené územie mimo záujem obyvateľov Prahy, tak i návštevníkom a turistom. Čiastočne je využívané ako športovisko. Celé miesto je znehodnocované veľmi frekventovanou a hlučnou ulicou Dvořákovho nábrežia. Pôsobí dosť negatívnym dojmom. Vo východnej časti predstavuje hmotovú dominantu budova Ministerstva priemyslu a obchodu navrhnutá v duchu Tradicionalizmu. V súčasnej dobe rieši architekt Zdeněk Fránek (dekan Fakulty umění a architekt univerzity v Liberci) stavbu bytového domu na južnej časti sektoru (parkovisko) pre talianskeho architekta a investora. Projekt je na úrovni územného rozhodnutia. Pozemok je delený do troch sekcií (A, B, C). Sektor A je najväčší a je ohraničený z južnej strany ulicou U Milosrdných, zo západu ulicou Kozí, zo severu Dvořákovým nábrežím a z východu kláštornou hradbou, ktorá vymedzuje plochou kláštorné záhrady. Jedná sa takmer o obdĺžnikovú plochu, len na severnej časti je svah na úrovni nivelety Dvořákovho nábrežia. V južnom sektore je parkovisko, v strednom športový areál ohradený stenou a v severnej časti vysoká zeleň medzi ulicami Na Františku a Dvořákovým nábrežím. Sektor B je ohraničený z juhu kláštornou hradbou, zo severu Dvořákovým, zo západu hranicou sektoru A, z východu hranicou sektoru C. Jedná sa o protilahly lichobežníkový pozemok svahovitý z úrovne nivelety Dvořákovho nábrežia na nižšiu úroveň ulice na Františku. V celej ploche tu je existujúca vysoká zeleň. V kláštornej bráne je vstupná brána do priestorov záhrad. Na ploche sektoru B nie je významná sadovnícka úprava. Sektor C je umiestnený na východnej časti riešeného územia a je vymedzený z juhu komplexom kláštorných stavieb – kapitulnou sieňou (kaplnka Svätej Magdalény a kostol svätého Salvátora. Vymedzenie možno definovať ako líniu Malej Kláštornej ulice, z o západu komplexom kláštorných budov Konventu (obydlie klarisek), zo severu Dvořákovým nábrežím, z východu Kláštornou ulicou. Jedná sa o ohradenie, v súčasnosti dosť nepriaznivo vplývajúceho priestoru pri Anežskom kláštore. Prístup do tohto priestoru je možný bránou v severozápadnom rohu. Na časti sektoru C sú stromy a náletová zeleň. Zámer je umiestnený na území mestskej pamiatkovej rezervácie zaradeného na zoznam kultúrneho dedičstva UNESCO. V tomto prípade tu platia všetky regulačné podmienky daného územia plánom Hlavného mesta Prahy.
Filozofia
„Púť“ je cesta, ktorá začína v jednom bode a končí v druhom. „Život“ v prírode, ale aj u človeka je určitým kolobehom, kde keď niečo končí iné začína. Vzniká kruh života, ktorý začína a končí v tom istom bode - znovuzrodenie - „púť životom“. Púť môže byť ovplyvnená viacerými faktormi (domov, spoločnosť, viera – duch ... ), ktoré nám určujú naše smerovanie. Napokon sa vždy vrátime do počiatočného bodu, ktorým je náš domov.
Umiestnenie na pozemku
A – Prvým limitom, ktorý určil základný pôdorysný tvar budúceho domu je súbor okolitej zástavby. Tá nám vďaka pomyselným stavebným čiaram predurčuje polohu budúcich priečelí objektu.
B – Priechody v historickej časti mesta sú tradičnou súčasťou urbánnych štruktúr. Väčšinou smerujú do vnútorných nádvorí ako je napríklad v riešenom území, alebo prechádza naprieč územím.
C- Nádvoria vytvárajú pocit intimity, oddeľujú svet verejný a súkromný. Tento aspekt si uvedomovali ľudia v minulosti tiež a súvis so súčasným využitím je logický. Priečelie objektu môže na seba upozorniť svojim vysunutím. Inšpirácia nájdená v susednom objekte riešeného areálu.
D- Umiestniť dominantu v území musí mať patričné opodstatnenie. V riešenom území je navrhovaná v podobe vyhliadkovej na mieste kde je na ňu upozorňované vďaka priechodom cez budovu a je umiestnená tak, aby výhľady z nej putovali k Anežskému kláštoru.
Vyhliadkova veža - dominanta
Pri návrhu nových dominant v území je potrebné dbať na viacero faktorov ako jej umiestnenie, výška, proporcia, materiál, konštrukcia, no najmä jej orientácia. Pokiaľ ide o vyhliadkovú vežu, treba mať na zreteli najmä výhľady. Ten je v danom prípade ovplyvnený najmä existujúcou dominantou v území Anežským kláštorom. Ďalším veľmi dôležitým faktorom je jej umiestnenie do panorámy, tak aby nenarúšala existujúce dominanty v pozadí. Jej vytýčenie by malo byť na mieste kde zapadne do kontextu a rytmu vežičiek v pozadí historickej zástavby.
Vývoj hmoty
V danom prípade môžeme vidieť vývoj hmoty, ktorý je takmer v úplnom kontexte s okolím. Je tvorený analogickým prístupom a vzťahuje sa na okolie pôdorysným ale i priestorovým tvarom a rozsahom.
Filozofia okien
Transparentné konštrukcie sú koncipované v minimalistickom štýle. Odzrkadlujú pokoru, jednoduchosť ako aj samotnú funkciu riešeného domu. V ubytovacom priestore sú navrhované okenné konštrukcie vo väčšom rozmerom, ktoré pomyselne prechádzajú z jednej fasády naprieč interiérom na fasádu pavlače ako otvory. V edukačnej časti areálu sú tieto otvory zmenšené o polovičnú mierku, čím sa zabezpečí tlmené preslnenie v daných priestoroch. V ekumenickej modltitebne sa tento raster okien nachádza v plochej streche v podobe svetlíkov. Dôvodom je "božský princíp". Dominantým oknom v tejto miestnosti je okno situované na východ. Je akýmsi spojovateľom viacerých náboženstiev vyznávacjúcich túto orientáciu. Jeho vyabstrahovaný tvar tvie v gotickom okne.
Stručný opis stavby z hľadiska účelu a funkcie
počet parkovacích miest v objekte: 0
počet parkovacích miest na teréne: 17
počet buniek v ubytovni: 28 + terasa na prespatie
kapacita pre ubytovaných: 100 lôžok + 50 na terase a v krytých spoločných priestoroch
kapacita reštaurácie: 62 + 45 terasa
kapacita bibliotéky: 20
kapacita učební: 40
kapacita modlitebne: 96 sedení
Objekt bude primárne využívaný návštevníkmi objektu, ktorými budú najmä pútnici ale aj široká verejnosť s potrebou kultúrneho vzdelávania a duchovnej obnovy. Táto stavba bude užívateľom ponúkať viacero aktivít spojené s meditáciou, vzdelávaním, odpočinkom. V objekte sa budú nachádzať učebne, bibliotéka s čitárňou, multifunkčný priestor v podobe galérie, menšie javisko so živou hudbou, jedáleň, ekumenická modlitebňa a ubytovanie. Ďalej sa v objekte bude nachádzať personál s vlastnou administratívou a zázemím, priestory pre duchovných a zázemie pre kuchyňu. V rámci objektu je navrhnuté uzatvorené nádvorie, kde bude prebiehať stretávanie, rozprava a odpočinok s možnosť výstupu na vyhliadku, alebo terasu, ktorá bude slúžiť pre výuku v exteriéry. V projektu bolo vo verejnom priestore navrhunté čiastočné prestrešenie, ktoré bude mať spolu s exteriérovými plochami charakter mestského parku s možnosťou odpočinku, športu a usporiadania spoločenských a kultúrnych akcií menšieho rozsahu. Úpravu zelene budú v okolí budovy tvoriť trávnaté porasty a existujúce stromy, ktoré budú zachované. V rámci nádvoria je navrhnutá šotolína s príležitostnou zeleňou v podobe stromu, ktorá bude pochôdzna.
Dispozícia
Pútnický dom je prednostne navrhnutý pre potreby pútnikov so zameraním na kultúrnu osvetu a duchovnú obnovu. V dome boli navrhnuté funkčné celky ako ubytovanie, vzdelávanie, kultúra, duchovenstvo, administratíva, ktoré sú prepojené s vnútorným nádvorím. Na 1. podlaží sa z južnej strany nachádza vchod pre personál a na západnej strane vchod pre administratívu, THZ a pútnikov, ktorý sa môžu po pravej strane dostať k ubytovaniu, po ľavej strane ku kultúrnej časti (knižnica, učebne) a duchovnej časti (modlitebňa, galéria). Ubytovňa je riešená v 4. podlažiach. Na prízemí sú navrhnuté izby pre imobilných a jedáleň s kuchyňou (terasa, vystúpenia, prezentácie). Na ostatných podlažiach sa nachádzajú jednoduché izby 4 – 8 lôžkové. Na 2. podlaží je terasa, ktorá budú slúžiť na exteriérové prespávanie. Exteriérová výučba, na druhej terase, je dostupná z čitárne a z učebne. Kapacita ubytovne je 100 lôžok + 50 na terase a v krytých priestoroch. Modlitebňa je situovaná na severnej strane a je ukončením celého komplexu s kapacitou 96 sedení. Je navrhnutá bez orientácie na vierovyznanie.
Hlavný vstup do objektu je situovaný na západnej strane v blízkej nadväznosti na hlavnú cestu a hromadnú dopravu. Po vstupe do objektu sa dostaneme do vestibulu s recepciou a s odkladom bicyklov. Do vestibulu má priamy prístup údržbár z vlastnej miestnosti. Po prechode vestibulom sa dostávame do exteriéru, presnejšie do nádvoria, ktoré po obvode lemuje koridor. Vďaka koridoru sa po ľavej strane dostaneme do kultúrno – vzdelávacej sekcie, ktorá disponuje s priestormi ako učebne, bibliotéka a vlastné hygienické zariadenie. Z učební na 2. poschodí je možné dostať sa na terasu, kde bude prebiehať exteriérová výučba. Učebne sú situované fasádou na juh a sever a bibliotéka iba na sever, z dôvodu nižšieho preslnenia. Po pravej strane sa od vestibulu dostaneme k ubytovaciemu zariadeniu, ktoré bude slúžiť pre pútnikov a návštevníkov. Ubytovanie pozostáva z buniek, ktoré sú na prízemí určené pre osoby neschopné pohybu a na ďalších podlažiach sú určené pre bežných užívateľov. Ubytovacia bunka sa skladá z obytnej izby, kúpelňe s WC, zo zádveria a z loggie, ktorá spája náprotivné bunky. Na každom podlaží okrem prvého sa nachádzajú aj technické priestory, sklady špinavej a čistej bielizne. Poschodia pri ubytovacích bunkách disponujú vlastnou kuchynkou. Na 1. nadzemnom podlaží sa nachádza kuchyňa a jedáleň s terasou. Variabilne môže byť jedáleň rozšírená o miestnosť v ktorej sa budú konať prezentácie. Z jedálne je priamy východ do nádvoria. Východ sa nachádza na severnej strane a jedáleň na južnej. Z jedálne bude možnosť pohybu návštevníkov aj cez interiér smerom k ekumenickej modlitebni. Popri hygienickom zariadení sa návštevník z jedálne dostáva do galérie. Pred vstupom do modlitebni sa nachádza vestibul, v ktorom budú prebiehať spovede. Samotná modlitebňa má dva východy presklenie je situované na východe a na streche . Z modlitebne je možné dostať sa priamo ku širokej verejnosť , alebo naspäť do uzatvoreného nádvoria. Modlitebňa má hlavné okno situované na východ z liturgického a symbolického hľadiska. Zaujímavosťou pri ubytovacej časti je plochá strecha ktorá bude v noci slúžiť ako nocľah pod otvoreným nebom. Z dôvodu možného nepriaznivého počasia sú navrhnuté 3 priestory s väčšími kapacitami. V tomto prípade sú hygienické zariadenia spoločné.
Vnútorné nádvorie
V okolí, ale aj v celom starom meste Prahy sa vo vnútri komplexov nachádzajú nádvoria, ktoré oddeľujú súkromný a verejný život ľudí. Aj z toho dôvodu je v areáli navrhnuté nádvorie, ktoré bude slúžiť iba pútnikom, na stretávanie, meditáciu a rôzne vystúpenia (pri jedálni). Nádvorie vytvára vlastný vnútorný svet, ktorého materiálová charakteristika je odlišná od fasády z exteriéru, no členitosť sa nemení (okná, otvory).
Verejné prestrešenie
Prestrešenie bude slúžiť pre širokú verejnosť ale aj pre pútnikov, ako miesto stretávania. Pod prestrešením sa budú konať prezentácie, výstavy, diskusie a pod vyvýšenou časťou hudobné vystúpenia. Toto prevýšenie je navrhnuté aj z dôvodu optického znižovanie od bytového domu. Konštrukcia strechy kopíruje čiastočné prestrešenie pútnického domu a zároveň nasleduje opačný terén, ktorý je navrhnutý z dôvodu odhlučnenia priestoru. V teréne je zachovaná existujúca zeleň. Materialita prestrešenia je podobného rázu ako materiál použitý v pútnickom dome na terasách. Vďaka tomu sa upriamuje pozornosť na súvis medzi týmito zdanlivo separátnymi funkciami.
Nízkoenergetické riešenie
Predmetný projekt je navrhnutý v nízkoenergetickom štandarde s mernou potrebou energie na vykurovanie pod 40 kWh/m2.rok. Budova je posúdená na odporúčanú hodnotu.