Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
WOOD-WOOL (drevo–vlna) je projekt ktorý vznikol na pôde Fakulty architektúry, Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Na Ústave interiéru a výstavníctva a výskumno-vývojovm pracovisku BCD lab v spolupráci s firmou DEKOMA, dodávateľom čalúnnických a bytových textílií.
Projekt je súčasťou cyklu Small smart wooden pod vedením Veroniky Kotradyovej, kde sa študenti už niekoľko rokov na fakulte učia pracovať s masívnym drevom. Ide v ňom o hlbšie porozumenie materiálu, ktorý má silný charakter a potrebuje citlivé zaobchádzanie. Praktickými skúsenosťami s drevom sa študentom rozšíria ich zručnosti pri navrhovaní interiéru.
Študenti, ktorí sa projektu zúčastnili si odnášajú komplexné skúsenosti - od návrhu, výroby, produktového fotenia po prezentáciu pred verejnosťou. V tomto duchu sa niesla aj tohoročná expozícia Ústavu interiéru a BCD labu na veľtrhu Nábytok a bývanie v Nitre.
Tento rok bola téma spestrená o novú dimenziu – vytvoriť malý inteligentný nábytok v kombinácii masívneho dreva a prírodnej vlny, ktorá je materiálom s rovnako silným výrazom. Tieto dva teplé prírodné materiály sa spolu skvele dopĺňajú - jeden nosný a konštrukčný, druhý mäkký a zároveň dostatočne pevný, aby dokázal prebrať aj nosnú a konštrukčnú funkciu. A práve to bolo pri tejto téme najväčšou výzvou - ako použiť a spojiť vlnu v kombinácii s drevom tak, aby dokázali spolu fungovať.
Bolo to previerkou nielen tvorivosti pri vytváraní konštrukčných spojov a dimenzovaní jednotlivých prvkov, ale aj manuálnej zručnosti v stolárskych, krajčírskych aj čalúnnických prácach. Študenti architektúry prevažne 5. a 6 ročníka si tak sami prototyovali navrhnuté výrobky za asistencie stolára vo fakultných dielňach v rámci voliteľného predmetu Mobiliár interiéru pod vedením Veroniky Kotradyovej a Dušana Kočlíka.
Zúčastnení študenti: Katarína Kováčová, Lucia Košťálová, Adam Janis, Dominika Podolská, Zuzana Kelemenová, Martina Chlebničanová, Dominika Krajčiová, Frederika Fačkovcová, Zuzana Slezáková, Filip Ponechal.
Pozrite si jednotlivé výrobky:
Polica na knihy - Bc. Adam Janis
Nástenka Cross - Bc. Lucia Košťálová
Bean table - Bc. Zuzana Slezáková
Výklopný vešiak - Bc. Martina Chlebničanová
Príručný stolík na odkladanie doplnkov - Bc. Dominika Krajčiová
Coolcat - Bc. Filip Ponechal
Lavica na prezúvanie - Bc. Frederika Fačkovcová
Stolík zavináč - Bc. Zuzana Kelemenová
Taburet - Bc. Katarína Kováčová
Lavica pre rozprávkára - Bc. Dominika Podolská
Detaily výrobkov:
Brožúru k výstave nájdete v prílohe:
Projekt vznikol pod záštitou a s podporou výskumného projektu APVV 0594-12 Interakcia človeka a dreva.
Text: Veronika Kotradyová