Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Viessmann

Climate of innovation

Ivanská cesta 30/A
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
15. apríl 2019
0
1300

Recepcia SWAN, Bratislava - artwork

Dizajn ako súčasť kancelárskeho prostredia.
Recepcia SWAN, Bratislava - artwork
Autori: Mgr. Art Nina Weisslechner (autorka artworku), Ing. arch. Ján Matulník (autor architektonického riešenia interiéru - CBRE), Ing. arch Zuzana Jurečková (autorka architektonického riešenia interiéru - CBRE), Mgr. art Michal Cicák (konštrukčné riešenie recepcie)Spolupráca: Prodan (výroba)Investor: SWANNávrh: 2018 - 2018Realizácia: 2019 - 2019Adresa: Landererova 12, Bratislava, SlovenskoPublikované: 16. apríl 2019

Graficky stvárnená recepcia telekomunikačného operátora. Motív siete vrstvený na sklenených platniach má vďaka zvolenému riešeniu priestorovú hĺbku, dynamicky sa mení v závislosti na uhle pohľadu. Pútavá grafika nenecháva návštevníkov na pochybách, kam smerovať svoje prvé kroky. 

Zadanie

Pri príležitosti sťahovania spoločnosti SWAN do nových priestorov v administratívnej budove na Landererovej 12 v Bratislave oslovil architekt Ján Matulník (pod ktorého taktovkou bol riešený celý koncept interiéru) dizajnérku Ninu Weisslechner, aby navrhla artwork pre recepciu. Zadanie znelo: "potrebujeme na recepcii vytvoriť 'eyecatcher', teda grafiku ktorá pritiahne zrak návštevníka."

Výsledkom je priestorový artwork na troch vrstvách skla vrstvených za sebou. Pri pohľade od vstupu môžeme vnímať celistvý motív, ktorý vzniká spojením grafiky na recepčnom pulte a zápultí. Obrazec je podsvietený regulovateľným LED osvetlením.

Foto: Tomáš Manina

“Motív znázorňuje symbolickú komunikačnú sieť, ktorá sa vďaka spoločnosti, akou je SWAN, stále rozrastá. Umožňuje ľuďom vzájomný kontakt, aj keď sa nachádzajú na úplne iných koncoch sveta,” vysvetľuje autorka.

Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina

Príbeh / proces

Nina Weisslechner sa zaoberá tvorbou "artworks" navrhnutých a realizovaných na kľúč do konkrétneho priestoru. “Zámerom artworks nie je len priestor skrášliť, ale grafiky majú za úlohu doslova komunikovať s ľuďmi, ktorí s nimi denne prichádzajú do kontaktu,” približuje svoju prácu dizajnérka.

Jedným z návrhov Niny Weisslechner bola takzvaná data driven (teda dátami poháňaná) animácia, ktorá by sa počas dňa organicky menila. Aktuálna podoba by závisela od počtu ľudí, ktorí sa v priestore nachádzajú. Napokon zvíťazilo iné riešenie: “analógová” grafika vrstvená na sklenených platniach vytvárajúca hĺbkový efekt.

Vďaka zvolenému riešeniu tvorí motív siete priestorovú ilúziu a dynamicky sa mení v závislosti na uhle pohľadu. Vznikol tak spomínaný "eyecatcher", ktorý navádza návštevníkov k bodu prvého kontaktu.

Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina

Pri realizácii bolo použitých 602 kilogramov skla (kvôli hmotnosti sklenených tabúľ bolo postavené samonosné pódium). Celý proces od prvých návrhov až po finále trval 6 mesiacov, avšak realizácia samotnej recepcie prebehla vo veľmi krátkom čase. Práce nezabrali viac ako mesiac.

Foto: Tomáš Manina
162
Vimeo

Tvorivý proces a východiskové idey:

Podklady: Nina Weisslechner
Za fotografie ďakujeme Tomášovi Maninovi.

Poloha diela

Mgr. Art Nina Weisslechner
Ing. arch. Ján Matulník
Ing. arch Zuzana Jurečková
Mgr. art Michal Cicák
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím