Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Navrhovaná spoločenská zóna je vnímaná ako jeden priestor počnúc chodbou, ktorá prepája všetky obytné izby, kuchyňu, jedálenskú a aj obývaciu časť. V súčasnosti je daný priestor nevyužívaný a nachádza sa v ňom iba kozub. Vstupnými indíciami investorov, ktoré požadovali zapracovať boli: minimalistický dizajn, použitie bielej farby v kombinácii s masívnym drevom, plnohodnotný priestor na varenie a spracovávanie byliniek, zapracovanie niektorých spotrebičov v ich doterajšom vlastníctve, priestor na ukladanie kníh a presklená vitrína, v ktorej budú umiestnené čajové a obedové sety.
Dispozičné riešenie
Hlavnou ideou rozmiestnenia nábytkových zostáv bolo v čo možno v najväčšej miere využiť steny medzi okennými a dvernými prvkami tak, aby kopírovali pôdorys priestoru a zároveň aby bolo zachované vnímanie priestoru ako celku. Jednou z úloh bolo vyriešiť veľkorysé rozmery chodby, ktorá prepája hygienické zázemie, spoločenskú časť a obytnú časť. Uvedomenie si častého prechodu užívateľov domu cez tento priestor viedlo návrh k vytvoreniu zóny s príjemným nástupom od zádveria, ktorý by mal charakter „malého vnútorného námestíčka“ so sedením a knižnicou. Knižnica nad dverami prirodzene prechádza do nábytku, v ktorom je integrovaná vitrína, vďaka čomu pôsobí chodba uceleným dojmom.
Nábytková zostava v chodbe zároveň rešpektuje pohľadovú os od zádveria smerom do záhrady. Za chodbou smerom do záhrady sa po ľavej strane nachádza kuchynská zostava, ktorá je od chodby zalícovaná stenou a pokračuje k obvodovému murivu, smerom k oknu. Pri tomto okne bolo potrebné vyriešiť napojenie dvoch pracovných dosiek v rôznych výškových úrovniach kvôli nízkemu parapetu okna, ktoré ostáva v pôvodnom stave. Aj z toho dôvodu bola zvolená samostatná hmota jednej časti kuchynského nábytku, ktorá ma pracovnú dosku vo výške 900 mm a ktorá zároveň farebne akcentuje v priestore. Druhá časť kuchynskej zostavy pokračuje do obývacej časti, kde je pracovaná doska je na úrovni parapetu. Nižšia pracovná doska bude slúžiť na prácu s bylinkami, čajmi a prípravu jednoduchších pokrmov. Zostava končí vysokou skriňou, ktorá opticky oddeľuje priestor „obývačky“ od kuchyne. Sofa bola umiestnená tak, aby pomyselne pokračovala v nábytkovej zostave a prirodzene uzavrela pobytový spoločenský priestor. Oproti pohovke sa nachádza existujúci kozub, ktorý bol zakomponovaný do nábytku pod TV. Nábytok pod TV sa zároveň stáva súčasťou kozuba (akoby z neho vychádzal) a je funkčne využitý na skladovanie polien a dreva. V centre priestoru bol navrhnutý jedálenský kruhový masívny drevený stôl pre stretávanie sa rodinných príslušníkov v centrálnej polohe.
Materiálové riešenie
Zvolená materialita sa nesie v duchu vidieckeho štýlu, no v minimalistickom prevedení. Tehla je prirodzený stavebný materiál, z ktorého bol postavený aj predmetný dom a ktorá je aj v súčasnosti priznaná na kozube a stala sa inšpiráciou v návrhu. Jej priznanie bolo navrhnuté v chodbe za sedením, za pracovnými doskami v kuchyni, za sofou a na kozube, kde stačí pôvodnú textúru tehly iba natrieť na bielo. Ďalším priznaným materiálom v priestore je železobetónový prievlak, ktorý bol zrejme oddebnený z drevených dosiek. Priznaná drevená štruktúra na prievlaku sa tak stane súčasťou celkového výrazu, ktorý opticky oddeľuj kuchynskú a „obývačkovú“ časť a pod ktorým bude umiestnený jedálenský stôl. Pôvodné drevené dvere do miestností ostávajú zachované. Pôvodná podlaha je v zlom stave a bude nahradená novou drevenou podlahou s textúrou svetlého dubu. Drevo sa takto stáva súčasťou interiérového dizajnu, ktoré dominuje v priestore (ako je to aj dnes). Z masívneho dubového dreva v tmavšej farebnosti boli navrhnuté pracovné dosky, poličky, priestor na odkladanie dreva, jedálenský a konferenčný stolík. Drevené jedálenské stoličky boli navrhnuté ako repasované stoličky typu Tatra s novým čalunením.
Farebné riešenie
Farebnosť v nábytkových zostavách bola navrhnutá v jemných svetlých tónoch, ktoré sú v kontraste s tmavým drevom. Antracitová farba bola aplikovaná iba vo vitrínach (v chodbe a nad kuchynskou linkou), kde dominuje zasklenie. Samostatná hmota kuchynskej zostavy, ktorá dominuje v priestore, má ako jediný nábytok osobitnú farbu, ktorá bola odskúšaná v štyroch tradičných prevedeniach vidieckych kuchýň a to: biela, sivá, zelená, krémová. Finálne bola vybratá krémová. V tejto zostave ako aj v nábytkovej zostave s integrovanou vitrínou boli v každých dvierkach navrhnuté vlysy, ktoré pripomínajú tradičný dizajn pôvodných kuchýň, no v súčasnom prevedení.