Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
V priestore pod bývalým Stalinovým pomníkom na Letnej (dnes Pražský metronóm) bola na jeseň minulého roka inštalovaná rozsiahla audiovizuálna expozícia. Výstava priblížila najzásadnejšie okamihy novodobej histórie Československej republiky. Zameraná bola hlavne na obdobie oboch totalitných režimov - nacizmu a komunizmu. Prostredníctvom individuálnych spomienok a príbehov priamych účastníkov vyrozprávala príbehy hrdinov druhej svetovej vojny, osudy politických väzňov, disidentov, udavačov, svedkov Pražskej jari, augusta 1968, normalizácie a novembera 1989.
K blížiacemu sa výročiu konca druhej svetovej vojny v Európe (8. máj) pripomíname tento projekt fotografiami BoysPlayNice, ktoré dokumentujú architektonické a audiovizuálne riešenie výstavy.
O výstave
Sté výročie založenia Československej republiky využili usporiadatelia ako príležitosť nahliadnuť do spoločnej pamäti národa. Vybrali si obdobie a udalosti, ktoré zásadne utvárali moderné dejiny Česko-Slovenska, pričom pracovali so subjektívnymi spomienkami.
"Vzhledem k současným otřesům principů demokracie a respektu k lidským právům považujeme za nutné připomínat si, že občanská svoboda není nic samozřejmého," vysvetľuje pohnútky Martin Hejl - spoluautor koncepcie výstavy. Expozícia je preto zameraná na obdobie totality v Česko-Slovensku (1939–1989) a boja proti nej. Bývalý Stalinov pamätník je preto vhodným miestom. Lokalita, kde v minulosti stálo monumentálne súsošie so Stalinovou podobizňou, do dnešných dní symbolizuje dobu svojho vzniku a pripomína slobodu vykúpenú množstvom obetí. Menej známe sú neprístupné podzemné priestory – betónová stĺpová sieň, v ktorej dodnes ležia balvany z odstreleného súsošia.
Expozícia bola zložená zo štyroch častí: Obrazy, Svedectvá, Stély a Stena.
V podzemnej časti čakali návštevníkov dve pásma s deviatimi kapitolami. Obe pásma sa navzájom dopĺňali. Obrazy (pravý vstup) a Svedectvá (ľavý vstup) spracovávajú rovnaké témy, využívajú však iný "jazyk". Svedectvá zachytávali autentické príbehy prostredníctvom rozprávania priamych účastníkov historických udalostí. Pravá časť expozície "pod Stalinom" bola expresívnejšia. Návštevník sa na chvíľu ocitol vo vlaku idúcom kamsi do neznáma, v kokpite lietadla Spitfire, v krypte kostola svätého Cyrila a Metoda... Sprostredkovane zažil hrôzy vyšetrovania ŠtB, alebo ho obklopila eufória Nežnej revolúcie. Vonkajšie Stély na spodnej terase spájali Svedectvá a Obrazy a faktograficky priblížili spracované udalosti. Inštalácia v parku zas vyrozprávala príbehy monumentálneho pamätníka. Poslednou časťou výstavy bola Stena na mieste niekdajšieho pomníka, dnešného metronómu. Symbolizovala cenzúru, neslobodu a násilné rozdeľovanie sveta.
Architektonické riešenie
Expozícia je navrhnutá ako kompozícia troch lineárnych objektov vložených do rozsiahleho priestoru. Každý z nich odlišnou formou pracoval s pohľadmi a priehľadmi.
Dva objekty výhľad umožňovali, jeden ho blokoval.
Objekt expozície Svedectvá umožňoval panoramatický pohľad na inštalácie v priestore pre väčšiu skupinu návštevníkov.
Objekt expozície Obrazy nastavil obmedzenému počtu vybraných pozorovateľov z koncovej pozície 270 stupňový zorný uhol.
"Stena" naopak zamedzila výhľadu úplne. Všetky tri objekty boli artikulované ako abstraktné telesá, ich konštrukcie boli skryté tak, aby nekonkurovali pamätníku. Vložené telesá pracovali s extrémnymi proporciami, pocitmi stiesnenosti a nepohodlia, evokujúcimi minimálne priestory koncentračných táborov a väzenských samotiek.
Expozícia Obrazy
V expozícií Obrazy sa autori sústredili na prežívanie špecifického okamihu namiesto podrobného výkladu dejepisu. Zvolili formu audiovizuálnej animovanej inštalácie, ktorá intenzívne pracuje s predstavivosťou a symbolikou. Využíva 3D videomapping a priestorový zvuk.
Obrazy: Zhromaždenie nacistov na Václavskom námestí v marci 1939, letecký súboj v bitke o Britániu v roku 1940, transport Židov z nádražia Bubny v roku 1941, boj výsadkárov v krypte svätého Cyrila a Metoda v roku 1942, koniec druhej svetovej vojny v Prahe, brutalita v komunistickom väzení na Boroch, boj o rozhlas na Vinohradskej triede v roku 1968, výsluch ŠtB na Bartolomejskej ulici za normalizácie, demonštrácie na Letenskej pláni v novembri 1989.
Expozícia Svedectvá
V expozícií Svedectvá rozprávali svoje životné príbehy prostredníctvom projekcií osobnosti zo zbierky Paměť národa. Podali svedectvo o dobe v ktorej žili, alebo udalostiach, ktorých boli svedkami, či priamymi účastníkmi. Cieľom bolo sprostredkovať divákom rôzne spomienky, názory a pohľady na udalosti 20. storočia. Vypočuť si mohli svedectvá vojnových veteránov, politických väzňov a disidentov, ale taktiež pohľad komunistov, príslušníkov Štátnej bezpečnosti a udavačov.
Svedectvá pamätníkov: 2. svetová vojna – okupácia Česko-Slovenska, domáci a zahraničný odboj, holokaust, Pražské povstanie, povojnové obdobie. Nástup komunizmu a 50. roky, invázia sovietskych vojsk v roku 1968, normalizácia, zamatová revolúcia.
O projekte Paměť národa
V roku 2001 založila skupina novinárov a historikov obecne prospešnú spoločnosť Post Bellum. Uvedomili si, ako podstatné je zaznamenať spomienky ľudí, ktorí prežili 2. svetovú vojnu a komunizmus. Dnes zbierka, ktorú nazvali Paměť národa, obsahuje sedemtisíc unikátnych príbehov.
Credits:
Art director: Martin Hejl
Script: Mikuláš Kroupa, Martin Hejl, Karel Poupě, Kateřina Hejlová
Director: Martin Hejl, Viktor Portel, Karel Poupě
Producer: Jan Polouček
Graphic design: Petr Štěpán
Construction: Jiří Bezouška
Statics: Tereza Otcovská, Roman Kalamár
AV producer: Alžběta Karásková, Karel Poupě
Photographer: Salim Issa
Used photos and videos: Archiv Paměť národa, ČTK a Lukáš Žentel
Animators: Longiy, Petr Janák, Vojtěch Šálek,
Vojtěch Pecka, Jan Nálepa, Michal Lažanský
Editing: Tomáš Elšík, Viktor Portel, Matěj Pospíšil,
Michal Špirko, Adam Martine,
Light design and programming: Jan Nálepa
Post production: Petr Janák, Tomáš Elšík, Zdeněk Durdil
Music and sound design: Johny Poupě
Voice recording: Matouš Godík, Lukáš Turza
AV installation, Mapping: Jakub Pešek, David Fernandez, Michal Průcha, Lukáš Dřevjaný
Autori výstavy: Post Bellum, Kolmo, Loom on the moon, Pink
Podklady: Linka