Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Interiér bytu v pamiatkovo chránenom nájomnom dome na Grösslingovej ulici z konca 19. storočia. Mezonetový byt s podlažnou plochou 157 m2 sa nachádza v podkroví členitej strechy s nárožnými vežičkami.
Dvojúrovňová dispozícia bytu je riešená s ohľadom na geometriu šikmej strechy a výhľady ponad strešnú krajinu. Zo spoločných priestorov domu sa do bytu vstupuje cez lineárnu chodbu, ktorá vedie do centrálnej haly. Na spodnom podlaží sa nachádza nočná časť bytu. Z haly sú prístupné dve menšie miestnosti - detská izba a pracovňa s prislúchajúcou kúpeľňou a šatníkom. Na druhej strane sa nachádza spálňa rodičov spolu s veľkou kúpeľňou. Súkromie zabezpečuje diskrétny vstup cez malú predsieň. Zaujímavo je riešený veľkorysý sprchový kút, ktorý sa nachádza v priestore jednej zo strešných vežičiek.
Do dennej časti v podkroví sa vychádza cez vretenové schodisko. Z otvorenej obytnej zóny na poschodí sa otvárajú výhľady na mesto. Na poschodí sa nachádza kuchyňa, jedáleň a obývací priestor. Jednotlivé funkcie sú oddelené vstavanými nábytkovými prvkami. Obývacia izba s južne orientovanou presklenou stenou prechádza do exteriéru pobytovej terasy. Interiér je pred priamym slnečným svetlom chránený exteriérovými žalúziami a výsuvnou markízou.
Materiálové a konštrukčné riešenie interiéru rešpektuje historický vývoj domu a jednotlivé stavebné a historické vrstvy. Najstaršia vrstva neogotického domu je prezentovaná v podobe obnaženej tehlovej steny, fragmentov konštrukcie krovu a členitého tvaru strechy. Pred vstupom architektov do priestoru sa v podkroví nachádzali kancelárie. Predchádzajúcu podobu interiéru charakterizujú najmä vložené oceľové nosné prvky strešnej vstavby, ktoré sú zjednotené čiernym náterom.
Najvýraznejším prvkom v interiéri je vretenové schodisko, ktoré zaujme hneď po vstupe do bytu. Solitérny prvok vyniká na pozadí tehlovej steny. Jediným viditeľným nosným prvkom je organická krivka čierneho vretena, ktoré slúži zároveň ako zábradlie. Dubové stupne sú po obvode kotvené oceľovými nosníkmi zabudovanými v sadrokartónovej stene.
Na poschodí zaujme kubus oddeľujúci kuchynskú a obytnú časť na poschodí. Sú tu zabudované spotrebiče a vysoké odkladacie skrinky kuchynskej strany a vinotéka prístupná z obývacej časti. časť čierneho boxu tvorí aj krbové teleso a priestor na uskladnenie dreva.
Vstavané nábytkové prvky zjednocuje tlmená farebnosť dubového dreva a precízne vyhotovenie s dôrazom na detail. Medzi premyslené detaily patria napríklad niky vo vstupnej chodbe, ktoré sú vložené medzi nosné konštrukcie. Výklenky funkčne aj opticky rozširujú úzky priestor.
Podklady: Marek Rudohradský