Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
16. apríl 2024
0
38

Jankov dom, Nitra

Bývanie v centre mesta.
Jankov dom, Nitra
Autori: Ing. arch Peter Fritsch, DI Silvia Mládenková Fritsch, Ateliér GRUPPodlažná plocha: 2200 m²Návrh: 2020 - 2021Realizácia: 2023 - 2023Adresa: Kráľovská cesta 1, Nitra, SlovenskoPublikované: 16. január 2021

Realizáciu predstavíme so sprievodným slovom autorov:

Bytový dom sa nachádza na ulici Janka Kráľa v Nitre. Od názvu ulice a jej polohy sa odvýja kompletný koncept stavby samotnej, ale aj interiéru spoločných priestorov až po samotný názov stavby a odkaz na významného Slovenského spisovateľa. Janko Kráľ často označovaný ako básnik búrlivák, bol slovenský národný buditeľ, predstaviteľ romantizmu a jeden z najvýznamnejších a najradikálnejších básnikov štúrovskej generácie. Developer nás oslovil s možnosťou spolupráce na rozbehnutom projekte, do ktorého sme vstúpili a pokračovali v práci architekta ing. arch. Eduarda Jančíka.

Lobby:

Pôvodnú dispozičnú schému vstupného priestoru, takzvanej lobby sme sa snažili do maximálnej možnej miery zväčšiť posunutím priečky a zmenšením technického zázemia. Cieľom návrhu interiéru bolo dosiahnúť príjemný prvý dojem pri vstupe do stavby. Centrálny priestor budúcich majiteľov v sebe ukrýva množstvo funkcií, ktoré sme chceli zakomponovať do priestoru a do stolárskych prvkov po jeho obvode. Svoje miesto tu nájdu schránky, spoločná knižnica, police pre straty a nálezy, logo projektu a podarilo sa nám do lobby zakomponovať aj úložný priestor pre dáždniky ktoré boli na mieru vyrobené pre projekt Jankovho domu s potlačou.

Všetky tieto funkcie sú zakomponované do nábytku pod uhlom - výsledkom je efekt, kde zo strany ulice okoloidúci vidí len elegantné materiály a ambientné podsvietenie s logom stavby. Z opačnej strany od schodiska a výťahu sú však pre obyvateľov všetky funkcie viditelné a ľahko dostupné. Pre projekt Jankov Dom sme sa snažili vytvoriť kvalitný vstupný priestor, ktorý bude slúžiť jeho obyvateľom.

Návrh loga Jankov dom:

Okrem architektnockej vložky sme do projektu prispeli aj kompletnou identitou projektu. Od ulice - Janka Kráľa sme čerpali inšpiráciu, rovnako ako developer. Pod hlavičkou Johnny King Development sa rozvýjal koncept návrhu priestorov, dispozícii, materiálov a celkového finálneho riešenia stavby. Navrhnuté logo je odkazom na slovenského spisovateľa v štylizovanej forme. Logo sa okrem digitálnych odkazov na webe zobrazuje aj vo fyzyckej  verzii v lobby.

Úryvky básní:

Špecifikom spoločných častí bytového domu sú úrivky z básí Janka Kráľa. Celkovo ich nájdete v bytovom dome na trinástich miestach. Napríklad v garážach: "Rezko, trúby, vytrubujte, rezko, kone, vyskakujte,hej, koníky moje vrané, vycibrené, učesané..."  alebo na schodisku: "Všetko mám na svete, čokoľvek len treba, susedov mám dobrých ako kúštik chleba".

Materiály:

Dôraz bol kladený na trvácne materiály. Z tohto dôvodu sme sa na fasáde rozhodli použiť kombináciu omietky a tehly. Tehla sa objavuje na prvom nadzemnom podlaží, a rovnako na štvrtom ustúpenom podlaží. V oboch prípadoch sme sa sme sa pohrali a experimentovali s jej pokládkou a snažili sa využiť tento nadčasový materiál a naplniť jeho potenciál. V spodnej časti stavby oddeluje tehla parkovacie miesta od okolia stavby, jedná sa teda o exteriér. Nosné stĺpy po obovde sme zamaskovali zahustenou pokládkou tehly a v častiach obvodového muriva kde sa stlpy nenachádzajú sme rozostupy mezi tehlamy zväčšovali, čím sme na jednej strane dostali denné svetlo do hlbky priestoru a zároveň vytvorili optický efekt - hru svetla a tieňov. Na poslednom podlaží sme experimentovali s pokládkou tehly formou striedavého horizontálneho a vertikálenho kladania. tehál. Tento efekt vytvára detail a estetickú fasádu na terasách.

Foto: Radovan Ondruš
Foto: Radovan Ondruš
Foto: Radovan Ondruš
Foto: Radovan Ondruš
Foto: Radovan Ondruš
Foto: Radovan Ondruš
Foto: Radovan Ondruš
Foto: Radovan Ondruš
Foto: Radovan Ondruš

Poloha diela

Ing. arch Peter Fritsch
DI Silvia Mládenková Fritsch
Ateliér GRUP
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím