Advertorial

Kúpeľne snov - novinky značky hansgrohe

Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...

Veľkoplošné zasklenia od spoločnosti Internorm – maximálna flexibilita

Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.

Myotis - všetko pre Vaše interiéry...

Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.

Dizajn sa spája s prirodzenosťou: nové drevo-hliníkové okno od spoločnosti Internorm

Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...

Jankov dom, Nitra

Bývanie v centre mesta.
Diela
Red 316.01.2021
1170+3
Jankov dom, Nitra
Autori: Ing. arch Peter Fritsch, DI Silvia Mládenková Fritsch, Ateliér GRUPPodlažná plocha: 2200 m²Návrh: 2020 - 2021Realizácia: 2023 - 2023Adresa: Kráľovská cesta 1, Nitra, SlovenskoPublikované: 16. január 2021

Realizáciu predstavíme so sprievodným slovom autorov:

Bytový dom sa nachádza na ulici Janka Kráľa v Nitre. Od názvu ulice a jej polohy sa odvýja kompletný koncept stavby samotnej, ale aj interiéru spoločných priestorov až po samotný názov stavby a odkaz na významného Slovenského spisovateľa. Janko Kráľ často označovaný ako básnik búrlivák, bol slovenský národný buditeľ, predstaviteľ romantizmu a jeden z najvýznamnejších a najradikálnejších básnikov štúrovskej generácie. Developer nás oslovil s možnosťou spolupráce na rozbehnutom projekte, do ktorého sme vstúpili a pokračovali v práci architekta ing. arch. Eduarda Jančíka.

Lobby:

Pôvodnú dispozičnú schému vstupného priestoru, takzvanej lobby sme sa snažili do maximálnej možnej miery zväčšiť posunutím priečky a zmenšením technického zázemia. Cieľom návrhu interiéru bolo dosiahnúť príjemný prvý dojem pri vstupe do stavby. Centrálny priestor budúcich majiteľov v sebe ukrýva množstvo funkcií, ktoré sme chceli zakomponovať do priestoru a do stolárskych prvkov po jeho obvode. Svoje miesto tu nájdu schránky, spoločná knižnica, police pre straty a nálezy, logo projektu a podarilo sa nám do lobby zakomponovať aj úložný priestor pre dáždniky ktoré boli na mieru vyrobené pre projekt Jankovho domu s potlačou.

Všetky tieto funkcie sú zakomponované do nábytku pod uhlom - výsledkom je efekt, kde zo strany ulice okoloidúci vidí len elegantné materiály a ambientné podsvietenie s logom stavby. Z opačnej strany od schodiska a výťahu sú však pre obyvateľov všetky funkcie viditelné a ľahko dostupné. Pre projekt Jankov Dom sme sa snažili vytvoriť kvalitný vstupný priestor, ktorý bude slúžiť jeho obyvateľom.

Návrh loga Jankov dom:

Okrem architektnockej vložky sme do projektu prispeli aj kompletnou identitou projektu. Od ulice - Janka Kráľa sme čerpali inšpiráciu, rovnako ako developer. Pod hlavičkou Johnny King Development sa rozvýjal koncept návrhu priestorov, dispozícii, materiálov a celkového finálneho riešenia stavby. Navrhnuté logo je odkazom na slovenského spisovateľa v štylizovanej forme. Logo sa okrem digitálnych odkazov na webe zobrazuje aj vo fyzyckej  verzii v lobby.

Úryvky básní:

Špecifikom spoločných častí bytového domu sú úrivky z básí Janka Kráľa. Celkovo ich nájdete v bytovom dome na trinástich miestach. Napríklad v garážach: "Rezko, trúby, vytrubujte, rezko, kone, vyskakujte,hej, koníky moje vrané, vycibrené, učesané..."  alebo na schodisku: "Všetko mám na svete, čokoľvek len treba, susedov mám dobrých ako kúštik chleba".

Materiály:

Dôraz bol kladený na trvácne materiály. Z tohto dôvodu sme sa na fasáde rozhodli použiť kombináciu omietky a tehly. Tehla sa objavuje na prvom nadzemnom podlaží, a rovnako na štvrtom ustúpenom podlaží. V oboch prípadoch sme sa sme sa pohrali a experimentovali s jej pokládkou a snažili sa využiť tento nadčasový materiál a naplniť jeho potenciál. V spodnej časti stavby oddeluje tehla parkovacie miesta od okolia stavby, jedná sa teda o exteriér. Nosné stĺpy po obovde sme zamaskovali zahustenou pokládkou tehly a v častiach obvodového muriva kde sa stlpy nenachádzajú sme rozostupy mezi tehlamy zväčšovali, čím sme na jednej strane dostali denné svetlo do hlbky priestoru a zároveň vytvorili optický efekt - hru svetla a tieňov. Na poslednom podlaží sme experimentovali s pokládkou tehly formou striedavého horizontálneho a vertikálenho kladania. tehál. Tento efekt vytvára detail a estetickú fasádu na terasách.

Foto: Radovan Ondruš
Foto: Radovan Ondruš
Foto: Radovan Ondruš
Foto: Radovan Ondruš
Foto: Radovan Ondruš
Foto: Radovan Ondruš
Foto: Radovan Ondruš
Foto: Radovan Ondruš
Foto: Radovan Ondruš

Poloha diela

Ing. arch Peter Fritsch
DI Silvia Mládenková Fritsch
Ateliér GRUP
Vložené
16. apríl 2024
0
117
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím