Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Veľkometrážne bývanie s výhľadom na panorámu Bratislavy v súbore ELEVEN Houses. Ateliér cakov+partners navrhol interiér s výmerou 180 m2 ako náhradu za dom v bratislavskom satelite. Návrh využíva pôvodnú dispozíciu a priestorovú logiku. Necháva vyznieť otvorený priestor so svetlou výškou tri metre, výhľad z obytných priestorov, alebo vlastné átrium. Dominantné terazzo, použité na podlahách, stenách a ako súčasť nábytkových prvkov, dopĺňa prírodná textúra dreva.
Realizáciu bližšie predstavia autori:
Interiér sme navrhli pre klientov, ktorí sa rozhodli bývať späť v hlavnom meste, pretože boli unavení z dlhých presunov z bratislavského satelitu. Predali pozemok s veľkým rodinným domom, aby uprednostnili mestské bývanie v menšom, s dobrou dostupnosťou centra. Naša realizácia sa nachádza v jednom z radových rodinných domov, ktoré sme projektovali v minulosti a ktorý spĺňal túto požiadavku.
Vstúpili sme do známeho prostredia, v ktorom nebolo potrebne robiť dispozične úpravy. Veľa princípov z realizačného projektu stavby sme použili aj pri návrhu interiéru. Dom a interiér sa hmotovo prelína a dopĺňa - niekde je hmota ustúpená (loggia, átrium, vonkajšie podlubie) a niekde je pridaná (kuchyňa, barový pult so schodiskom, obývačková stena). Vzniká tak priestorová hra jednoduchých hranolov s rozdielnou funkciou a materialitou.
Do rodinného domu sa vchádza cez horné poschodie priamo z ulice, na ktorom je umiestená denná časť. V strede sa nachádza átrium, ktoré tvorí srdce domu. Vnáša svetlo do vstupnej haly a jedálne - zároveň poskytuje možnosť priečneho vetrania.
O poschodie nižšie sa nachádza nočná časť. Okolo átria sú usporiadané spálňa so šatníkom, kúpeľňa a vinotéka. Francúzske okná plynulo prepájajú priestory s exteriérom a opticky ich zväčšujú. Miestnosti zapustené do terénu majú príjemnú klímu, čo sa prejavilo najmä počas posledného horúceho leta. Naviac, sú izolované od hluku mesta.
Charakter interiéru tvorí kombinácia na mieru vyrobeného terazza s bielym carrarskym mramorom a dreva. Terazzo je použité ako liata podlaha, na obklad stien, pochôdzna dlažba na terasách ako aj pre pracovné dosky v kuchyni a v kúpeľniach. Steny a podlahy tak prepája jednotný materiál. Použitý prírodný dub kontrastuje s chladnými povrchmi terazza.
Zvyšok interiéru je doplnený o neutrálnu čiernu farbu jedálenského stola, stoličiek a niektorých solitérov.
Umelecké dielo od Ašota Haasa medzi obývačkou a kuchyňou vytvára zaujímavé odrazy od vlnitých lamiel vyrobené z vysoko lešteného antikoru.
Podklady: cakov+partners
Fotografie: Tomáš Manina