Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
8. marec 2022
7
3110

Interiér bytu Povraznícka, Bratislava

Bývanie na prízemí päťpodlažného obytného bloku z päťdesiatych rokov.
Interiér bytu Povraznícka, Bratislava
Autori: Ing. arch. Eduard JančíkPodlažná plocha: 78 m2 Návrh: 2019 - 2019Realizácia: 2019 - 2020Adresa: Povraznícka , Bratislava, SlovenskoPublikované: 11. marec 2022

Architekt a majiteľ zároveň sa pustil do prestavby bytu po babke. Ako výhoda sa ukázala statická schéma poctivej tehlovej stavby. S výnimkou jedného piliera sú nosné iba obvodové steny, čo umožnilo zásadnú úpravu dispozície preplávajúceho prízemného bytu. Architekt Eduard Jančík sa napriek výrazným zmenám rozhodol zachovať alebo reinterpretovať viaceré prvky z pôvodného priestoru.

Foto: Tomáš Manina

Pôvodné usporiadanie priestoru definovala centrálna chodba, ukončená hygienickým jadrom. Samostatná kuchyňa, susediaca s obývačkou, smerovala pôvodne na severovýchod - do uzavretého vnútrobloku. Okná dvoch spální boli naopak otočené na juhozápad, do ulice. 

Architekt zvolil pri prestavbe bytu zrkadlové riešenie. Spálne smerujú do tichého dvora. Otvorený obývací priestor, po novom prepojený so vstupom, ideálne využíva poobedné juhozápadné svetlo. 

Denná aj nočná zóna je oddelená od vstupu iba nábytkovými stenami, ktoré nahradili murované priečky. 

V prípade spální ohraničuje priestor biely monoblok s ukrytými krídlami dverí. Obývačku s kuchyňou oddeľuje od vstupu úzky stolársky prvok, ktorý nesiaha po strop a necháva plynúť svetlo do hĺbky dispozície. Dubový solitér slúži ako šatník a komora prístupná zo vstupu. V obývačke plní funkciu otvorenej knižnice. 

Pôvodnú samostatnú toaletu a malú kúpeľňu nahradil zjednotený hygienický blok.

Autor: Eduard Jančík / GRUP architects

Napriek zásadným dispozičným a vizuálnym zmenám sa rozhodol architekt zachovať alebo reinterpretovať viaceré charakteristické prvky pôvodného bytu. Za spomenutie stoja napríklad originálne liatinové radiátory. Dubové parkety, kladené v stromčekovom vzore, krídla okien, alebo vypínače a zásuvky sú síce súčasnou vrstvou, ale pomerne verne kopírujú dobové prvky.

Farebná a materiálová schéma vsádza na osvedčenú kombináciu. Na zjednotenej bielej kulise vyniká prírodná kresba travertínu a dubového dreva. Zaujímavosťou je využitie prírodného kameňa na pracovnej doske kuchyne, alebo atypickom umývadle. Interiér dopĺňajú výrazné dizajnové solitéry.

Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina

Podklady: Eduard Jančík / GRUP architects

Poloha diela

Ing. arch. Eduard Jančík
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím