Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Kompletná rekonštrukcia bytu v historickej zástavbe pražskej časti Nusle znamenala predovšetkým zmenu pôvodnej dispozície, zodpovedajúcej štýlu bývania z prvej polovice 20. storočia. Pôvodné stiesnené miestnosti, smerujúce do pokojného dvora, zjednotili architekti do otvoreného priestoru obývacej izby. Do pôvodne nevyužitej časti zádveria situovali kuchyňu, pričom kuchynský ostrov nahradil priečku.
Nová stena medzi spálňou, knižnicou a kúpeľňou je celá vymurovaná zo sklenených tvárnic. Kúpeľňa je vďaka tomu presvetlená denným svetlom aj napriek tomu, že sa nachádza vo vnútri dispozície bytu a bez vlastných okien. Cez chodbu s knižnicou prestupuje svetlo zo spálne ďalej do stredu dispozície. “Skleněné tvárnice nejsou čiré, ale pískované. Zajišťují jak dostatek světla, tak i soukromí v koupelně. Siluety nahých postav jsou znatelné, ale rozmlžené, cenzurované,” vysvetľujú autori z pražského ateliéru COLLARCH.
Výrazným prvkom obývacej izby je meter hlboká šatníková skriňa, s dverami z galvanicky pozinkovaného plechu. Efekt olejovej škvrny sa mení počas dňa a s množstvom svetla v miestnosti. “Zdálo by se, že po čase tato paráda omrzí a bude působit spíše rušivým dojmem. Opak je ale pravdou. Pohled na plechovou stěnu je velmi uklidňující. Barevně ladí s dřevěnou podlahou a odrazivost plechů prosvětluje jinak tmavý roh bytu,” hovoria architekti. Hrubosť povrchu plechov, nepresnosti a škrabance z výroby vo fabrike vnášajú do interiéru zaujímavú patinu.
Roh šatníkovej skrine je pri pohľade z kuchyne obložený tónovaným zrkadlom. “Částečně tak plní funkci klasického zrcadla u vstupu do bytu. Zrcadlo jsme volili tmavě zabarvené, nikoli čiré. Je součástí hmoty skříně a barevně dobře sedí ke galvanizovaným plechům. Čiré zrcadlo by působilo rušivě,” približujú svoje uvažovanie autori.
Originálne kazetové drevené dvere sa v byte bohužiaľ nezachovali. Architektom sa však podarilo získať obdobné dvere aj s obložkami z jednej “búračky” v Brne. Osadili ich priamo do sklenenej priečky medzi knižnicou a spálňou a ďalej aj na WC.
Steny bytu sú len lokálne vyspravené a natreté jednou vrstvou farby v lomenom odtieni bielej. V spálni nájdeme repasovanú pôvodnú doskovú podlahu. Do chodby a obývacej izby navrhli architekti nové dubové parkety. Špecifické požiadavky na odolný povrch v predsieni a kuchyni napĺňa veľkoformátová dlažba so špecifickou textúrou liateho betónu. Podlahu WC tvoria zvyšky pôvodnej dlažby, doplnené betónovou stierkou.
Neštandardne vysoké kuchynské skrinky slúžia v hornej časti ako sezónny úložný priestor pre celý byt. Rovnaké využitie má tiež priestor nad WC, prístupný tiež priamo z kuchyne.
Vodovodné a odpadové potrubie v miestach pôvodnej kúpeľne sa po zmene dispozície ocitlo exponované v rohu obývacej izby. “Rozhodli jsme se jej nezazdít do šachty, ale zakrýt na míru ušitou a turnýrou, která zabírá méně místa v obýváku než klasicky vyzděná nebo sádrokartonová šachta,” vysvetľujú architekti. Záclony v spálni nezakrývajú iba okno, ale prebiehajú pozdĺž celej steny, čím podľa slov autorov vytvárajú jednotnú kulisu medzi interiérom a ulicou. Medzi zaujímavé detaily patrí polohovateľná stropná lampa alebo betónové závesné svietidlo.
Fotografie z realizácie:
Podklady: COLLARCH
Fotogrefie: Karolína Matušková, COLLARCH, Michal Janků